کد خبر: ۲۴۳۷۶۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 10
اچ آی وی بیماری ویروسی است که عامل این نوع ویروس در غرب و سپس در آفریقا تشخیص داده شد
شفا آنلاین>سلامت>یک متخصص عفونی درباره علائم ابتلا به ایدز، درمان و طول عمر مبتلایان به ویورس اچ آی وی توضیح داد.

به گزارش شفا آنلاین:مهری نیک بین متخصص  عفونی  درباره بیماری اچ آی وی<HIV disease> اظهار کرد: اچ آی وی  بیماری ویروسی  است که عامل این نوع ویروس در غرب و سپس در آفریقا تشخیص داده شد.

 راه های انتقال ویروس اچ آی وی

وی در ادامه افزود: این  ویروس پس از ورود به بدن در سلول های  لنفوسیت ( نوعی سیستم دفاعی )  قرار می گیرد و خیلی آرام و در طی چند سال به سیستم دفاعی‌بدن آسیب  می رساند ، این  پروسه یعنی از زمان ورود ویروس به بدن تا ایجاد آسیب دفاعی حدود ده سال طول می کشد البته  این مدت زمان مبتلا شدن بستگی  به سن فرد و ورود مقدار ویروس  داخل بدن دارد  و متفاوت خواهد بود.

متخصص عفونی  بیان  کرد: در ایران انتقال این بیماری عمدتا از راه تزریق مواد مخدر با سرنگ مشترک است و اخیرا ارتباطات جنسی حفاظت نشده نقش پر رنگ تری در ابتلا ایفا می کنند، راه های  انتقال دیگری که ممکن است مطرح باشد شامل تاتو ،استفاده از تیغ مشترک و حتی شیر مادر آلوده است .


وی تصریح کرد: در خانواده هایی که افراد با اعتیاد  تزریقی  مثلا پدر خانواده وجود دارد، فرد پس از ابتلا  (و بی خبر از ابتلا خودش )همسر خود را هم مبتلا خواهد کرد و سپس ضمن حاملگی مادر فرزند خودش را مبتلا می کند و این سیکل در بسیاری از خانواده ها  دیده می شود.

علائم ابتلا به ایدز چیست؟

نیک بین گفت: ده سال یا بیشتر پس از  ورود ویروس به بدن  نشانه های بیماری بصورت عفونت های تنفسی ، گوارشی و کاهش وزن ، زخم های دهانی و عفونت های غیر معمول دیده  خواهند شد.

وی  درباره درمان اچ آی وی بیان کرد: این نوع بیماری واکسن ندارد  و ممکن است به طور قطعی درمان نشود. درمان تنها فقط  به زندگی با روش صحیح و درست  بستگی دارد و می تواند به افراد کمک کند .مهم تربن  راهکار های پیشگیری  ارتباط جنسی حفاظت شده  و در صورت ابتلا به مواد مخدر استفاده از سرنگ شخصی  و تاتو  با روش درست و رعایت اصول بهداشتی است .


نیک بین توضیح داد: درمان پس از تشخیص درمان عفونت  های ایجاد شده  و مصرف دارو های ضد اچ آی وی   است  که در حال حاضر با درمان‌های  موجود تقریبا عمر بیماران مبتلا مانند افراد سالم خواهد بود البته اگر  افراد مبتلا پیگیر بیماری و درمان خود باشند.yjc
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: