کد خبر: ۲۴۳۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 09
قدمت سلامت روان در ایران بیشتر از سازمان‌های بین المللی است باید در مراکز ارائه دهنده خدمات روان پزشکی سرمایه گذاری کرد
شفا آنلاین>سلامت>مدیر کل دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: قدمت سلامت روان در ایران بیشتر از سازمان‌های بین المللی است باید در مراکز ارائه دهنده خدمات روان پزشکی سرمایه گذاری کرد

به گزارش شفا آنلاین:احمد حاجبی مدیر کل دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت صبح امروز در مراسم سلامت روان که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: سازمان بهداشت جهانی تاکید جدی بر روی موضوع ارتقاء سلامت روان<Mental health promotion> دارد و باید امید و نشاط در جامعه ارتفا پیدا کند.
 
او ادامه داد: از سال ۱۹۹۲ روز سلامت روان از سوی سازمان بهداشت جهانی نامگذاری شده است و ایران یک هفته را برای موضوع سلامت روان در نظر گرفته است، قدمت سلامت روان در ایران بیشتر از سازمان‌های بین المللی است.
 
حاجبی افزود: طرح تحول در حوزه سلامت روان یک نقطه عطف محسوب می‌شود. یکی از آرزو‌های نظام سلامت ابن بود که کارشناس سلامت روان مورد استفاده در مراکز و نهاد‌های ذیربط فعالیت کند.
 
او بیان کرد: خدمات سلامت روان به صورت پایلوت در سال ۶۷ اجرا و از سال ۶۹ فعالیت خود را آغاز کرده است.
 
حاجبی تاکید کرد: تا قبل از اجرای طرح تحول تعدادی تخت‌ بستری روانپزشکی، کلینیک‌های روانپزشکی سرپایی در بخش دولتی و تعداد معدودی مراکز سرپایی روانپزشکی در بخش خیریه وجود داشت.
 
مدیر کل دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: شیوع اختلالات روان پزشکی در کشور ۲۳.۶ درصد در بین جمعیت بین ۱۵ تا ۴۶ سال است. قبل از طرح تحول تنها ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به اختلالات روانی خدمات خوب دریافت می‌کرده‌اند و ۶۹ درصد افراد  تصور می‌کردند که اختلالات به صورت خود به خود درمان می‌شود.
 
او افزود: من معتقدم که باید در مراکز ارائه دهنده خدمات روان پزشکی سرمایه گذاری کرد؛ یکی از استراتژی‌های وزارت بهداشت بکارگیری روانشناسان به عنوان کارشناسان سلامت روان در مراکز با هدف ارائه خدمات حرفه ای‌تر است.بیشتر بخوانید: پاسخ به سوالات پزشکی را اینجا بخوانیداو افزود: توانمند سازی کارکنان سایر سطوح نظام سلامت و ادغام خدمات حوزه مصرف مواد مبتنی بر ظرفیت و زیر ساخت‌های نظام سلامت از جمله دیگر اهداف وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان است.
 
حاجبی گفت: خدمات درمان اعتیاد در مراکز ارائه دهنده خدمت در حوزه سلامت روان ادغام شده است.
 
او ادامه داد: افزایش کیفی برنامه‌های ارتقایی و پیشگیری اولیه، افزایش پوشش گروه مخاطب در برنامه‌های آموزش مهارت‌های زندگی، افزایش توانمندی‌های بهورزان و مراقبان سلامت، افزایش راندمان مراقبت از بیماران حوزه سلامت روان، افزایش تنوع و پوشش خدمات جامعه نگر، گسترش خدمات حوزه سلامت روان در روستا‌ها از جمله اهداف پیش روی وزارت بهداشت است.

ارتباطات خانوادگی و دینداری سبب ارتقای سلامت روان و نشاط اجتماعی

در ادامه مراسم مریم رسولیان رئیس انجمن روانپزشکی کشور گفت: در سند چشم انداز ۲۰ ساله بر لزوم توجه به نیروی انسانی سالم و فراهم کردن زمینه‌های رشد و پرورش انسان‌های سالم تاکید کرده است. باید رضایت‌مندی اجتماعی و روانی را در کشور ارتقا و نشاط در تمام ابعاد را افزایش دهیم.

او افزود:  میزان نشاط در جامعه پایین است، اما این که ملتی عصبی و پرخاشگر را داریم موضوعی کاملا نادرست است.

رسولیان ادامه داد: بهزیستی روانی مانند رضایت از زندگی و هیجانات منفی، استاندارد‌های زندگی مانند وضعیت مسکن و درآمد سرانه، مشارکت سیاسی و حقوق اساسی از جمله عوامل موثر در نشاط اجتماعی بر اساس گزارش ملی است.

او بیان کرد: طبقه متوسط دارای سلامت روانی بهتری نسبت به سایر طبقات هستند. این درست نیست که بگوییم افراد ثروتمند از سلامت و نشاط بالایی برخوردار هستند.

رسولیان افزود: ارتباطات خانوادگی و ترویج قوانین شهروندی برای ایجاد نشاط و ارتفای سلامت روان موثر است، عزت نفس و دینداری برای مردم ایران موضوعات مهمی هستند و باعث ایجاد نشاط در ببن مردم می‌شوند.yjc
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: