کد خبر: ۲۴۲۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۹ - ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 19
یکی از مهمترین عوارض سکته مغزی، ضعف عضلانی و فلج جزئی در یک طرف از بدن است که راه رفتن را مختل می‌کند. اکثر بیماران مبتلا به سکته مغزی از عدم تعادل رنج می‌برند
شفاآنلاین>سلامت>محققان موفق به طراحی یک کفش درمانی شده‌اند که منجر به بهبود فرآیند راه‌رفتن در بیمارانی می‌شود که بر اثر سکته مغزی دچار اختلال حرکتی یا فلج جزئی شده‌اند.

به گزارش شفاآنلاین، سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها به وجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند. یکی از مهمترین عوارض سکته<Stroke> مغزی، ضعف عضلانی و فلج جزئی در یک طرف از بدن است که راه رفتن را مختل می‌کند. اکثر بیماران مبتلا به سکته مغزی از عدم تعادل رنج می‌برند.

محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی به منظور حل این مشکل موفق به طراحی و ساخت نوعی کفش درمانی شده‌اند که با تشدید فرآیند راه‌رفتن بیمار،‌ موجب تقویت پای از کار افتاده می‌شود. این کفش سبک مانند یک دستگاه توان‌بخشی است که بدون نیاز به نیروی محرکه خارجی و با استفاده از پای سالم، پای آسیب‌دیده را تقویت می‌کند.

در این مطالعه محققان ۶ بیمار ۵۷ تا ۷۴ ساله مبتلا به سکته مغزی با مشکلات حرکتی را به مدت ۱۲ جلسه ۳۰ دقیقه‌ای با استفاده از این کفش که iStride device نام دارد،‌ فیزیوتراپی کردند. نتایج نشان داد بیماران پیشرفت چشمگیری در حفظ تعادل هنگام راه‌رفتن داشتند.   
قرار است این کفش درمانی تا پایان سال میلادی وارد بازار تجاری شود.
نتایج این مطالعه در نشریه NeuroEngineering and Rehabilitation منتشر شده است. ایرنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: