کد خبر: ۲۴۱۹۰۳
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۰ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 15
زمینه‌های متعددی برای ارتقای همکاری‌های ایران و اندونزی در حوزه سلامت شناسایی شده که شامل ۱۴ حوزه همکاری جدید است. بنابراین انتظار داریم که بعد از امضای این دو سند، شاهد حرکت نوینی در توسعه روابط دو کشور باشیم
شفا آنلاین>سلامت>مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت گفت: در ادامه تفاهم نامه‌ای که سال گذشته میلادی و برنامه عملی که چهار ماه پیش بین وزرای بهداشت ایران و اندونزی در ژنو امضا شد، شب گذشته دو صورت‌جلسه با حضور دکتر نمکی، وزیر بهداشت و همتای اندونزیایی‌اش به امضا رسید.

به گزارش شفا آنلاین، دکتر محسن اسدی لاری در این باره گفت: روز گذشته معاون وزیر بهداشت اندونزی و هیات همراه وی در سازمان غذا و دارو نشست مهمی برای ارتقای همکاری های مشترک داشتند که حاصل این نشست، سند و صورتجلسه ای بود که دو کشور بتوانند همکاری های گسترده ای در موضوعات مختلف از جمله قوانین و ثبت دارو و تجهیزات پزشکی(Medical Equipment) و همچنین کمک به شرکت‌های ایرانی و اندونزیایی برای صادارت و واردات داشته باشند.

وی تصریح کرد: مسوولان شرکت‌های اندونزی که به همراه وزیر بهداشت این کشور به ایران سفر کرده اند، حدود ۴۰ درصد از تجارت دارو و تجهیزات پزشکی اندونزی را تشکیل می‌دهند و امروز نیز همایش تجاری سلامت در معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار می شود که در این همایش شرکت های ایرانی دعوت هستند تا شاهد گسترش روابط دو کشور در حوزه سلامت باشیم.

مدیرکل همکاری‌های بین ‌الملل وزارت بهداشت گفت: دومین سند و صورتجلسه ای که شب گذشته با حضور وزرای بهداشت ایران و اندونزی امضا شد، ناظر بر فعالیت هایی است که در چارچوب تفاهم نامه و برنامه عملی که قبلا به امضا رسیده بود، باید پیگیری می شد. البته پیشرفت چندانی در اجرای برنامه عمل دو کشور نداشتیم چون حدود ۴ ماه است که امضا شده و منتظر حضور وزیر و مقامات و شرکت های اندونزیایی در ایران بودیم.

بنابر اعلام وبدا، اسدی لاری با بیان اینکه در صورتجلسه و سند دوم موضوعات مورد نظر دکتر نمکی، وزیر بهداشت کشورمان و همتای اندونزیایی اش برای همکاری های بیشتر دو کشور لحاظ شده است، افزود: این موضوعات شامل کمک ایران به اصلاح نظام بیمه‌ای در اندونزی، تکنولوژی‌های جدید مانند بایو تکنولوژی و نانو، سلول‌های بنیادی(Stem Cells)، سلول درمانی و روش‌های درمانی پیشرفته، پیوند اعضا و استفاده مشترک از تجارب دو کشور در زمینه کنترل بیماری‌های واگیر و غیرواگیر بود.

وی اظهار داشت: زمینه‌های متعددی برای ارتقای همکاری‌های ایران و اندونزی در حوزه سلامت شناسایی شده که شامل ۱۴ حوزه همکاری جدید است. بنابراین انتظار داریم که بعد از امضای این دو سند، شاهد حرکت نوینی در توسعه روابط دو کشور باشیم.

اسدی لاری با اشاره به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و اندونزی، یادآور شد: حضور هفته گذشته دکتر ظریف در اندونزی و مذاکرات با مسئولان این کشور و همچنین برگزاری همایش نانوتکنولوژی با حضور فعالان ایرانی در جاکارتا، به ارتقای روابط دو کشور کمک کرده است.  

مدیرکل همکاری‌های بین الملل وزارت بهداشت با اشاره به جمعیت ۲۶۵ میلیون نفری اندونزی، خاطرنشان کرد: اندونزی بزرگترین کشور مسلمان است که  ۱۷۵۰۰ جزیره دارد و این کشور بیشترین قدرت و نفوذ را در جمعیت ۷۰۰ میلیون نفری اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) دارد و اگر فناوری‌های نوین در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و روش‌های نوین درمانی بین دو کشور تبادل شود، حتما به نفع مردم هر دو کشور مسلمان است و زمینه مناسبی را برای شرکت‌های دانش بنیان ایرانی فراهم می‌کند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: