کد خبر: ۲۴۱۶۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 12
سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها بوجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند
شفا آنلاین>سلامت>مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد افراد مبتلا یه ویروس اچ آی وی در معرض آریتمی قلبی قرار دارند که مهمترین عامل بروز سکته مغزی است.

به گزارش شفا آنلاین، آریتمی قلبی به معنای غیرطبیعی بودن ریتم قلب است که می‌تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. فیبریلاسیون دهلیزی (AF) شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی است.

سکته مغزی(stroke) به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها بوجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند.

بررسی اطلاعات بیش از ۱۷.۳ میلیون نفر در کالیفرنیا نشان می‌دهد که عفونت HIV احتمال بروز AF را حدود ۸۰ درصد و فشار خون بالا و دیابت را به ترتیب ۸۹ و ۲۲ درصد افزایش می‌دهد. مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا اولین بار است که اچ آی وی را یک عامل خطر برای بیماری AF‌ شناسایی می‌کند.

درمان ضد ویروسی تنها راه افزایش طول عمر بیماران مبتلا به HIV است و بر اساس این مطالعات همین روش درمانی نیز احتمال بروز بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

محققان معتقدند غربالگری منظم بیماری‌های قلبی در افراد مبتلا به ویروس HIV ضروری است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: