کد خبر: ۲۴۰۳۶۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - 2019August 26
هوش هیجانی به هیچ‌عنوان ارثی و مادرزادی نیست و همانند قد بلند انسان‌ها به ژن و وراثت مربوط نیست
شفاآنلاین>اجتماعی>همانند دیگر ویژگی‌های مدیریتی، هوش هیجانی نیز یکی از مهارت‌های اساسی برای رهبری است که برای استفاده‌ درست از آن باید تمرینات زیادی صورت داد.

به گزارش شفاآنلاین، هوش احساسی در مشاغل مدرن مورد کم‌توجهی قرار گرفته اما باید بدانید به عنوان مدیر با تکیه بر این هوش<Intelligence> می‌توانید توجهی که نیازمند آن هستید را به ‌دست بیاورید. به زبان ساده، هوش احساسی مهارتی است که به واسطه آن می‌توانید احساسات خود را شناسایی و مدیریت کنید و بر اساس آن به هیجانات دیگران واکنش نشان دهید.

 EI از همدردی، همدلی، خودآگاهی و خلق‌وخوی خوب تشکیل شده است که به شما اجازه می‌دهد در زمان‌های بحران و تحت فشار استرس و اضطراب زیاد، روی رفتار خود و تیم کاری خود کنترل بهتری داشته باشد.

جالب است بدانید یافته‌های جدید نشان می‌دهد رهبران و مدیرانی که هوش عاطفی بالایی دارند، توان بیشتری هم برای هدایت سازمانِ تحت کنترل خود دارند. همچنین ثابت شده، کارکنانی که فاقد هوش هیجانی و اجتماعی‌ هستند، در مقایسه با کارکنان مشابهی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، عملکرد ضعیف‌تری دارند. 

کسانی که از هوش هیجانی برخوردارند می‌توانند عواطف خود و دیگران را کنترل کنند. همچنین توانایی این را دارند بین پیامدهای مثبت و منفی عواطف فرق قایل شوند و از داده‌های احساسی خود برای درست فکر کردن و اقدامت شخصی بهره بگیرند. 

هوش هیجانی به هیچ‌عنوان ارثی و مادرزادی نیست و همانند قد بلند انسان‌ها به ژن و وراثت مربوط نیست. درست برعکس، «ای‌آی» یک مهارت است و همچون دیگر توانایی‌ها به تمرین و ممارست نیاز دارد تا به درجه‌ای برسد که بتواند کیفیت زندگی شما را تغییر دهد.

تردید کردن در زندگی برای هوش هیجانی درونی (همانند تشخیص آنچه حس می‌کنید) و هوش عاطفی بیرونی (همانند تشخیص آنچه دیگران احساس می‌کنند) بسیار مهم و ضروری است. تصور کنید رئیس‌تان شما را برای خطایی که منجر به از دست رفتن یکی از مهم‌ترین مشتری‌ها شده، بیرون می‌کند. اولین واکنش شما عصبانیت<Anger> است و بدون شک اگر در آن لحظه شروع کنید به حرف زدن، تمامی صحبت‌هایتان مملو از عصبانیت و خشم خواهند بود.

به جای این کار، چند ثانیه به خود فرصت دهید، چند ثانیه مکث کنید، نفس عمیق بکشید، یک لیوان آب بنوشید و سپس صحبت کردن را آغاز کنید. همین چند ثانیه وقفه به شما کمک می‌کند تا متوجه عصبانیت خود بشوید و بتوانید احساسات خود را تفکیک کنید و در نتیجه، جملات و کلمات مناسب‌تری را برای بیان انتخاب خواهید کرد. همین چند ثانیه مکث کردن کمک می‌کند تا آرام شوید و با بلاغت و فصیحانه سخن بگویید.

هوشیار بودن یک تمرین عالی برای ژرف‌اندیشی و تفکر صحیح است که به شما اجازه می‌دهد افکار پریشان و اشتباه مربوط به گذشته یا آینده را از زندگی خود حذف کنید و با فراغ بال «در لحظه» و «در زمان حال» زندگی کنید. برای انجام چنین کاری چندین روش متفاوت وجود دارد. از جمله می‌توان به تمرکز روی تنفس اشاره کرد.

 یا مثلا اینکه چگونه وقتی افکار در ذهن پرسه می‌زنند، بتوان روی آنها کنترل داشت. نتیجه هر دو این کارها این است که ذهن‌تان از مسائل اضافی خالی می‌شود و می‌توانید با هشیاری بیشتری متوجه شوید که در حال حاضر چه حسی دارید و چگونه فکر می‌کنید. حتی به این درجه از درک می‌رسید که دلیل اصلی این افکار و احساسات چه هستند.

 اگر تاکنون چنین کاری انجام نداده‌اید بدون شک نمی‌توانید به راحتی از عهده آن بر بیایید. اما با تمرین و ممارست می‌توانید به مرحله‌ای برسید که بسیار راحت تنفس و افکار خود را تحت کنترل بگیرید.

 شاید تصور کنید خاطره‏نویسی منسوخ شده اما به‏هیچ‌وجه درست نیست. هر روز افکار و احساسات خود را یادداشت کنید. این کار سبب تغییر وضعیت فکری شما می‌شود. وقتی هر روز عواطف‌تان را مکتوب کنید، قدرت بیشتری برای درون‌نگری و خودکافی پیدا خواهید کرد و به مرور خواهید آموخت چه احساسی باید حذف، کم یا زیاد شود و به کدام افکار باید اولویت ببخشید.

هر چه شناخت درست‌تری نسبت به خود داشته باشید، همان اندازه بهتر می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و احساسات آنها را درک کنید. این توانایی برای مدیریت یک سازمان بسیار لازم و ضروری است.

سعی کنید از این به بعد به تغییرات چهره اطرافیان خود دقت بیشتری کنید. صورت انسان همیشه مملو از احساسات است و گاهی اوقات می‌توان از روی این واکنش‌ها به مسائل زیادی در مورد فرد و حرف‌های او پی برد. هر چه بیشتر به این واکنش‌ها توجه کنید، بهتر می‌توانید رفتار و احساسات دیگران را درک کنید. پس از چند ماه تمرین قادر خواهید بود حتی با یک حرکت به ناکامی یا درماندگی طرف مقابل پی ببرید. یا با برق چشم‌ها هیجان و خوشحالی را در صورت فرد ببینید.

هیچ‏کدام از عادات و استراتژی‌های افزایش هوش هیجانی را نمی‌توانید یک‏شبه به دست بیاورید. برای رسیدن به این مرحله از خودآگاهی و استفاده صحیح از هوش هیجانی لازم است شبانه‌روز تمرین کنید. باید در شرایط مختلف احساسات خود را کنترل کنید تا این امر ملکه ذهن‌تان شود. صبور باشید، تمرین کنید تا شخصیت‏تان رشد کند و قدرتمند شوید.روزیاتو
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: