کد خبر: ۲۳۶۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۹ - ۲۲ تير ۱۳۹۸ - 2019July 13
آنتی‌بیوتیک‌ها از قرن گذشته تاکنون زندگی انسان‌های بسیاری را نجات داده‌اند و یکی از موفقیت‌های جهان پزشکی به حساب آمده‌اند
شفا آنلاین>سلامت>محققان دانشگاه رن ۱ و موسسه ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی فرانسه، دو نوع آنتی‌بیوتیک ایجاد کرده‌اند که علیه باکتری‌های گرم-مثبت و چند مقاومتی منفی فعالیت می‌کنند. در ضمن این نوع آنتی‌بیوتیک‌ها در بدن مقاومت به وجود نمی‌آورند.

 به گزارش شفا آنلاین: این آنتی‌بیوتیک‌های جدید وقتی روی موش‌ها آزمایش شدند، نه تنها توانستند با باکتری‌های گرم-مثبت (Gram-positive) و همچنین باکتری‌های چند مقاومتی منفی مبارزه کنند، بلکه مقاومت آنتی‌بیوتیکی در بدن ایجاد نکردند.

آنتی‌بیوتیک‌ها از قرن گذشته تاکنون زندگی انسان‌های بسیاری را نجات داده‌اند و یکی از موفقیت‌های جهان پزشکی به حساب آمده‌اند. متاسفانه ایجاد مقاومت به آنتی‌بیوتیک در بدن، از اثربخشی آنها روزبه‌روز می‌کاهد و چنانچه این روند ادامه پیدا کند، می‌تواند فاجعه بهداشتی و عواقب بدی به همراه داشته باشد.

در حال حاضر تعدادی آنتی‌بیوتیک جدید روانه بازار شده است که آنها هم از آنتی‌بیوتیک‌های فعلی مشتق شده‌اند و در بدن مقاومت به آنتی‌بیوتیک ایجاد می‌کنند.

اخیرا محققان فرانسوی نوعی توکسین باکتریایی جدید شناسایی کرده‌اند که می‌توان آنها را به آنتی‌بیوتیک‌هایی تبدیل کرد که با انواع باکتری‌های عفونت‌زا در انسان، چه از نوع گرم-مثبت و چه از نوع منفی، مبارزه ‌کند. توکسین، سمی است که در باکتری وجود دارد یا باکتری آن را ترشح می‌کند.

آنها می‌گویند، این توکسین به وسیله باکتری استافیلوکوکوس اورئوس تولید می‌شود. این باکتری می‌تواند موجب عفونت شود و در عین حال باکتری‌های دیگر بدن را هم از بین ببرد. چیزی که این محققان کشف کرده‌اند، مولکولی است که دارای هر دو ویژگی توکسین و همچنین آنتی‌بیوتیک است. آنها می‌گویند با جدا کردن این دو ویژگی و فعالیت آنها، توانستند نوعی آنتی‌بیوتیک غیرسمی برای بدن انسان تولید کنند.

محققان با بررسی موش‌های آزمایشگاهی و به‌کارگیری پپتید‌های باکتریایی طبیعی خاصی، فرآیند جداسازی دو عملکرد این مولکول را انجام دادند و توانستند آنتی‌بیوتیک‌هایی تولید کنند که بیماری عفونی پوستی موش‌ها را درمان کرده و در همان حال برای سلول‌ها و اندام‌های دیگر بدن، به ویژه کلیه، سمی نباشند.

ویژگی دیگر این آنتی‌بیوتیک‌ها این است که با وجود اینکه این موش‌ها به مدت چند روز در معرض این آنتی‌بیوتیک‌ها قرار داشتند، بدن‌شان هیچ نوع مقاومتی نسبت به این داروها ایجاد نکرد.

 محققان فرانسوی می‌گویند، آنها با این کشف امیدوارند به زودی آنتی‌بیوتیک‌هایی روانه بازار کنند که از فاجعه بهداشتی احتمالی مقاومت به آنتی‌بیوتیک پیشگیری کنند.
ساینس‌دیلی


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: