کد خبر: ۲۳۴۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - 2019June 12
رتبه کلی ایران در این زمینه ۲۲ جهان است. مقالات سال ۲۰۱۸ ایران در همان سال ۴۲ هزار و ۶۳۶ ارجاع دریافت کرده که از این نظر رتبه ایران ۱۶ دنیا و اول خاورمیانه است. رتبه ایران از نظر شاخص اچ اندیکس ۴۱ در دنیا و چهارم در خاورمیانه است
شفا آنلاین>سلامت>قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران از سال ۲۰۱۶ توانسته است رتبه ۱۶ دنیا و اول منطقه از نظر تولید علم پزشکی و نشر سالانه مقالات را برای خود حفظ کند.

به گزارش شفا آنلاین،دکتر شاهین آخوندزاده روز چهارشنبه افزود: همکاری‌های علمی بین‌المللی ایران در نشر مقالات در ۲۰۱۸ بیشتر شده است. در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب درصد همکاری‌های بین‌ المللی ایران در نشر مقالات برابر با ۱۹.۹۵ درصد، ۲۲.۱۹ درصد و ۲۴.۶ درصد بوده است.

وی اظهار داشت: رتبه کلی ایران در این زمینه ۲۲ جهان است. مقالات سال ۲۰۱۸ ایران در همان سال ۴۲ هزار و ۶۳۶ ارجاع دریافت کرده که از این نظر رتبه ایران ۱۶ دنیا و اول خاورمیانه است. رتبه ایران از نظر شاخص اچ اندیکس ۴۱ در دنیا و چهارم در خاورمیانه است.

بررسی تعداد کلی مقالات ایران در دنیا و خاورمیانه
آخوندزاده ادامه داد: ایران با نشر ۶۰ هزار و ۲۶۸ مقاله در سال ۲۰۱۸، رتبه ۱۶ دنیا را کسب کرد. تعداد مستندات علمی ایران در ۲۰۱۷ برابر با ۵۶ هزار و ۲۹ مقاله بود که ایران در این یکسال توانسته ۴ هزار و ۲۳۹ مقاله به تعداد مستندات علمی سال قبل خود اضافه کند. ایران از سال ۲۰۱۶، رتبه ۱۶ خود را حفظ کرده است.

وی افزود: ایران در مجموع طی سال‌های ۱۹۹۶- ۲۰۱۸ تعداد ۵۱۴ هزار و ۴۹۶ مقاله یا مستندات علمی منتشر کرده است. از این نظر رتبه کل ایران ۲۲ جهان است. دوره قبل نیز رتبه ایران ۲۲ بود.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت(Ministry of Health) بیان داشت: ایران در خاورمیانه در سال ۲۰۱۸ با اقتدار رتبه اول در نشر مقالات را دارد. از این نظر رتبه دوم ترکیه است که ایران در سال ۲۰۱۸ توانسته ۱۴ هزار و ۶۸۶ مقاله بیش از ترکیه دارای رتبه دوم، منتشر کند.

بررسی تعداد مقالات علوم پزشکی ایران در دنیا و خاورمیانه
وی گفت: ایران در سال ۲۰۱۸ در علوم پزشکی نیز ۱۶ هزار و ۷۷۴ مقاله منتشر کرده که رتبه ۱۶ دنیا و اول خاورمیانه را دارد. رتبه دوم خاومیانه از این نظر ترکیه با ۱۶ هزار و ۲۱۷ مقاله است.

آخوندزاده افزود: همچنین ایران در رشته‌هایی همچون Biochemistry, Genetics and Molecular Biology و Health Professions و Immunology and Microbiology و Pharmacology, Toxicology and Pharmaceutics و Neuroscience و Nursing در سال ۲۰۱۸ در خاورمیانه رتبه اول نشر مقاله را دارد و فقط در رشته‌ی Dentistry بعد از ترکیه قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: ایران در فاصله سال‌های ۱۹۹۶-۲۰۱۸ در علوم پزشکی تعداد ۱۳۰ هزار و ۱۹۸ مستند علمی منتشر کرد که از این نظر ایران رتبه ۲۳ جهان و دوم خاورمیانه را دارد. این در حالی است که تعداد مقالات ترکیه ۲۵۵ هزار و ۴۱۲ مورد است.

بررسی تعداد ارجاعات مقالات ایران در تمامی رشته‌ها و در دنیا و خاورمیانه
به گفته آخوندزاده، مقالات سال ۲۰۱۸ ایران در همان سال تعداد ۴۲ هزار و ۶۳۶ ارجاع دریافت کرده است. از این نظر رتبه ایران ۱۶ دنیا و اول خاورمیانه است. از ۴۲ هزار و ۶۳۶ ارجاع کسب شده توسط مقالات سال ۲۰۱۸ ایران، ۲۰ هزار و ۲۱۵ تعداد یا بیش از ۴۷ درصد موارد، خود ارجاعی بوده است.

وی بیان داشت: ایران از نظر نسبت خود ارجاعی در ۲۰۱۸ و در بین ۴۸ کشوری که در ۲۰۱۸ حداقل ۱۰ هزار مقاله منتشر کرده‌اند، رتبه پنجم را دارد. اندونزی، چین، آمریکا و روسیه رتبه‌های اول تا چهارم هستند. هند رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.

آخوندزاده افزود: رتبه ایران از نظر مقدار همه ارجاعات در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸، ۴ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۵۴۷ مورد و برابر با ۳۲ جهان و سوم خاورمیانه است. درصد خود ارجاعی برای ایران در این سال‌ها برابر با ۳۶ درصد بوده است. از این نظر ایران در بین ۶۰ کشوری که حداقل ۵۰ هزار مقاله در ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸ منتشر کرده‌اند جایگاه سوم خود ارجاعی را دارد.

بررسی تعداد ارجاعات مقالات علوم پزشکی ایران در دنیا و خاورمیانه
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری(Technology) وزارت بهداشت گفت: مقالات علوم پزشکی منتشر شده توسط ایران در ۲۰۱۸ تعداد ۹ هزار و ۴۲۳ ارجاع کسب کرده است که از این نظر رتبه ۲۱ دنیا و اول خاورمیانه را دارد. در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸ اما در خاورمیانه بعد از رژیم اشغالگر صهیونیستی و ترکیه، ایران رتبه سوم را دارد. ایران در همین فاصله در جهان رتبه ۳۷ را دارد.

وی افزود: در بین ۴۱ کشوری که در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸ حداقل ۵۰ هزار مقاله پزشکی منتشر کرده‌اند، ایران رتبه سوم از نظر میزان خود ارجاعی (۳۳.۶۱ درصد) در رشته پزشکی را دارد.

آخوندزاده ادامه داد: ترکیه ۱۸.۳۲ درصد و عربستان ۱۲.۸۶ درصد خود ارجاعی دارد. این رتبه برای مقالات سال ۲۰۱۸ ایران در پزشکی و در بین ۴۰ کشور با حداقل ۵ هزار مقاله در ۲۰۱۸ سوم است.

بررسی شاخص اچ ایران
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: به صورت کلی در تمامی رشته‌ها و از ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸، مقدار این شاخص برای ایران برابر با ۲۹۲ است که رتبه ایران از این نظر ۴۱ در دنیا و چهارم در خاورمیانه می شود. ترکیه (۴۰۲) و عربستان (۳۰۹) رتبه‌های بهتر از ایران هستند.

وی افزود: در رشته پزشکی و در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸، مقدار شاخص اچ ایران برابر با ۱۹۱ است. رتبه ایران از این نظر در دنیا سوم (به صورت مشترک با عربستان) در خاورمیانه است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: