کد خبر: ۲۳۲۲۸۹
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019May 17
از کشورهای مختلفی تامین دارو داریم و عمده داروهای ساخته شده از کشورهای اروپایی است
شفاآنلاین>سلامت> رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه ذخایر دارویی کشور مطلوب است تاکید کرد که کمبود برخی داروها مقطعی است و به سرعت برطرف می‌شود.

به گزارش شفاآنلاین، مهدی پیرصالحی با بیان اینکه شرکت‌های دارویی ایرانی نسبت به تولید و تامین داروها اقدام می‌کنند، گفت: از کشورهای مختلفی تامین دارو داریم و عمده داروهای ساخته شده از کشورهای اروپایی است.

خوشبختانه ذخایر دارویی کشور مناسب و مطلوب است

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: مواد اولیه نیز از کشورهای هند، چین و ایران تامین می‌شود و خوشبختانه ذخایر دارویی کشور مناسب و مطلوب است البته ممکن است در مورد برخی اقلام دارویی کمبودهایی را به دلیل شرایط تحریم و مشکلات ارسال پول داشته باشیم.

مردم مطمئن باشند کمبود برخی داروها مقطعی است و به سرعت برطرف می‌شود

پیرصالحی با تاکید بر اینکه مردم مطمئن باشند کمبود برخی داروها مقطعی است و به سرعت برطرف می‌شود، ادامه داد: در زمینه تامین دارو هیچ شرکت دارویی یا هلال احمر شامل تحریم نشده اما تحریم‌های مالی عملا همه را درگیر کرده و هلال احمر برای انتقال پول و دریافت دارو مشکل دارد.

وی یادآور شد: شرکت‌های دارویی خصوصی یا نیمه دولتی نیز با مشکل مواجه هستند و برخلاف تمامی ضوابط بین‌‌المللی مشکل تحریم شامل دارو نیز شده این در حالی است که بر اساس ضوابط بین الملل پول دارو و نقل و انتقالات دارو باید از تحریم ها معاف باشد اما متاسفانه  پول دارو (medicine)مانند تمامی کالاهای دیگر تحت کنترل است و به سختی جابجا می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد تامین داروی مناطق سیل زده، گفت: در هیچکدام از استان های سیل زده کمبود دارو و تجهیزات پزشکی را نداشتیم و هلال احمر و معاونت های غذا و دارو در استان ها به شدت پیگیر بودند و ستاد بحران را در سازمان غذا و دارو علیرغم تعطیلات نوروزی تشکیل دادیم.

هیچ گزارشی در زمینه کمبود دارو در مناطق سیل زده نداشتیم

وی ادامه داد: تاکنون هیچ کمبودی در زمینه اقلام دارویی در مناطق سیل زده نداشتیم و هیچ گزارشی نیز از دانشگاه ها در زمینه کمبود(Shortage) دارو ارائه نشده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: