کد خبر: ۲۳۲۲۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱:۱۰ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019May 16
همواره انتظار نخبگان کشور از دولت و انتظار مردم و دولت از نخبگان وجود دارد و معتقدم که دولت‌ها و نظام‌ها باید نخبگان را شناسایی کنند
شفاآنلاین>سلامت> نمکی با تاکید بر نقش نخبگان در کشور گفت: شناسایی نخبه فقط در مدرسه و دانشگاه نیست و باید آن را پیش از این دوران بشناسیم.

به گزارش شفاآنلاین، سعید نمکی وزیر بهداشت درمراسم افطاری ویژه دانشجویان استعداد‌های درخشان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: همواره  انتظار نخبگان کشور از دولت و انتظار مردم و دولت از نخبگان وجود دارد و معتقدم که دولت‌ها و نظام‌ها باید نخبگان را شناسایی کنند.

وی ادامه داد:  به نظربنده  شناسایی نخبه در دانشگاه(University) و مدرسه نیست و ما باید نخبگان را در خانواده‌ها شناسایی کنیم؛ نخبگانی داریم که به دلیل فقر و دیگر مشکلات شناسایی نمی‌شوند بنابراین مسیر زندگی‌شان  تغییر می‌کند البته  زیرا فقر عامل رشد نیست و محرومیت مانعی برای آن می‌شود.

نمکی بیان کرد: وظیفه حکومت‌ها این است که به جای نخبه کشی نخبه شناسی کنند و در این هنگام باید مسیر را برای این افراد باز کنند تا نخبگان در مسیر رشد و تعالی قرار بگیرند.

وزیر بهداشت ادامه داد: باید مسیر پیشرفت را فراهم کنیم وگرنه نخبگان در مسیر راه پیاده و منصرف می‌شوند و البته معتقدم که باید نخبه نوازی کنیم، زیرا بانخبگان یک مملکت نمی‌توان مانند افراد عادی رفتار کرد، زیرا عدالت در کشور این نیست که همه را با یک چشم ببینیم و حقوق کارگر با نخبه یکسان باشد.

کوچ نخبگان بر اثر غفلت از آنها

نمکی گفت: اگر ما به جای نخبه نوازی آنها را خدای نکرده نادیده بگیریم انها از کشور  مهاجرت می‌کنند، بنابراین برای ماندگاری نخبگان در کشور باید زیر ساخت‌های لازم را باید فراهم کنیم چراکه  اگر نخبگان قدر و منزلت نداشته باشند هیچ نخبه‌ای در کشوری باقی نمی‌ماند

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های نخبگان در وزارت بهداشت در حال تدوین است؛ گفت: این سیاست‌ها  باید به بنیاد ملی نخبگان ارائه و سپس به تصویب برسد.

وزیر بهداشت بیان کرد:  باید شناسایی نخبگان انجام و زیر ساخت‌های حرکت و رشد نخبه در کشور فراهم شود و معتقدم که نباید این استعداد خدادادی را هدر ندهیم  بلکه باید به عنوان امانت الهی به شکل پاکیزه از آن نگهداری کنیم.

اجرای طرح‌های تحولی در آموزش و پرورش به کمک نخبگان

در ادامه  نمکی اظهار کرد: اظهار کرد: وزارت بهداشت در حوزه آموزش پزشکی برنامه‌های تحول نظام آموزشی را در دست اجرا دارد تا با تکیه بر ظرفیت و توان نخبگان تحولی بزرگ در ساختار آموزشی ایجاد کند.

وی با اشاره به ضرورت  بازنگری واحد‌های درسی، شیوه‌های ارزیابی و درسی در آموزش علوم پزشکی گفت: باید زیر ساخت‌های لازم در حوزه آموزش پزشکی را فراهم کنیم تا با حرکتی رو به رشد و نظام ارائه خدمت بتوانیم موفقبت بیشتری در این راه کسب کنیم.

نمکی افزود: دانشجویان باید در حوزه نظام ارائه خدمت مطالب مهم را یاد بگیرند و در این راستا استادان باید بدانند که چه مطالبی را به دانشجویان آموزش دهند.

وزیر بهداشت با تاکید بر نخبه نوازی ،  شناسایی و کشف استعدادها گفت:  وزارت بهداشت در حال پیدا کردن راهکاری برای جذب نخبگان در کشور است؛ برخی از نخبگان به دلیل نبود شرایط و زیر ساخت‌های اشتغال و دیگر مسائل به دیگر کشور‌ها مهاجرت(Migration) می‌کنند.

گفت: تقویت شرکت های دانش بنیان پارک های علم و فناوری و نظام ارائه خدمت از جمله اقدامات وزارت بهداشت است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: