کد خبر: ۲۳۰۸۹۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۹ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019May 17
کم‌خونی هنگامی اتفاق می‌افتد که بدن شما از نظر آهن کمبود داشته باشد. مصرف تره‌فرنگی به‌طور منظم یک روش مطمئن برای تهیه آهن مورد نیاز بدن برای مبارزه و پیشگیری از کم‌خونی است
شفاآنلاین>تغذیه>تره‌فرنگی سخت و ترد است و تنها قسمت خوراکی این سبزی، ساقه آن است که درست بالای ریشه‌ها و پایه ساقه قرار دارد. 

به گزارش شفاآنلاین،تره‌فرنگی<Leeks> بیشتر در برنامه‌های آشپزی استفاده می‌شود و عطر و طعمی مانند پیاز دارد.در ادامه با خواص این سبزی بهاره بیشتر آشنا می‌شوید.

مفید برای پوست

تعداد زیادی از مشکلات پوستی مانند لکه‌های تیره، چین و چروک‌ها و غیره در نتیجه‌ آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد به‌وجود می‌آیند.آنتی‌اکسیدان‌های موجود در تره‌فرنگی می‌توانند با این رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و سرعت روند پیری را کاهش دهند. تره‌فرنگی حاوی آلیسین است؛ ترکیبی که دارای خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچی است و از پوست شما در برابر میکروب‌ها و سایر مهاجمان خارجی محافظت می‌کند.

تقویت بینایی

تره‌فرنگی غنی از ویتامین A(ویتامین ضروری برای عملکرد مناسب چشم) است و همچنین دارای مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که با رادیکال‌های آزادی که وارد بدن شده و باعث آسیب‌رساندن به چشم‌ها می‌شوند، مبارزه می‌کند.اگر با رادیکال‌های آزاد مقابله نشود ممکن است دژنراسیون ماکولا و یا دیگر مسائل چشمی مرتبط با پیری به‌وجود بیاید.ویتامین A به چشم شما کمک می‌کند تا در نور کم هم به‌خوبی ببینید و در واقع به بینایی در شب کمک می‌کند.

حفاظت از عروق

تره‌فرنگی دارای مقادیر زیادی کومپفرل است؛ فلاوونوئیدی که به محافظت از آسیب عروق خونی ناشی از مولکول‌های اکسیژن بیش از حد فعال، کمک می‌کند. این روش محافظت از رگ‌های خونی همچنین یک گاز طبیعی به‌نام نیتریک اکسید یا NO ایجاد می‌کند. نیتریک اکسید به آرامش و انبساط رگ‌های خونی کمک می‌کند.

کنترل دیابت نوع 2

تره‌فرنگی یک ماده‌ی غذایی با شاخص گلیسمی پایین و کم‌کالری است. این سبزی باعث مهار فعالیت آمیلاز مجموعه‌ای از عملکردهای ضددیابتی را پشتیبانی می‌کند،می‌شود. آمیلاز موجب شکسته‌شدن کربوهیدرات‌های پیچیده به قندها و بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون می‌شود. مهار این آنزیم سبب کاهش سرعت ورود گلوکز به گردش خون می‌شود.

سلامت استخوان‌ها

ویتامین K برای همه‌ی قسمت‌های بدن مفید است. دریافت ویتامین K کافی به‌صورت روزانه پروتئینی به‌نام استئوکالسین را فعال می‌کند. استئوکالسین نقش مهمی در ارتقای سلامت استخوان‌ها و کاهش تحلیل استخوانی دارد. اطمینان از دریافت کافی ویتامین K به‌صورت روزانه سلامت بافت استخوانی در سال‌های بعد را تضمین خواهد کرد و تره‌فرنگی غنی از این ویتامین است.

پیشگیری از کم‌خونی

کم‌خونی<Anemia> هنگامی اتفاق می‌افتد که بدن شما از نظر آهن کمبود داشته باشد. مصرف تره‌فرنگی به‌طور منظم یک روش مطمئن برای تهیه آهن مورد نیاز بدن برای مبارزه و پیشگیری از کم‌خونی است. تره‌فرنگی غنی از آهن و همچنین ویتامین‌های گروه B است که برای سنتز سلول‌های خونی لازم هستند. اصلاح کم‌خونی می‌تواند با افزایش جریان خون، اکسیژن بیشتری را به سلول‌هایی که به آن نیاز دارد، برساند.

بهبود التهاب

تره‌فرنگی به‌دلیل مقدار بالای ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی که دارد، دارای خواص ضدالتهابی موثری است که التهاب پوست و استخوان را کاهش می‌دهد. تره‌فرنگی همچنین می‌تواند به کنترل شرایط روماتیسمی مانند آرتریت کمک کند.

کاهش فشارخون

پتاسیم فشار روی رگ‌های خونی را به حداقل رسانده و موجب روان‌تر شدن جریان خون در طول رگ‌ها می‌شود. تره‌فرنگی سرشار از این ماده‌ مغذی است.پتاسیم همچنین به حفظ تعادل هومئوستاتیک سدیم کمک می‌کند.

کاهش وزن

تره‌فرنگی به‌دلیل وجود فیبر رژیمی برای کاهش وزن مفید است. فیبر به شما احساس سیری می‌دهد و برای مدت زمان بیشتری معده‌تان را پر نگه می‌دارد. این سبزی پرخاصیت اشتهایتان را کنترل کرده و مانع احساس گرسنگی دائمی می‌شود. آرمان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: