کد خبر: ۲۲۹۶۲۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۵ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - 2019April 18
فشار خون در زنان باردار باعث می‌شود رشد داخل رحم جنین کم شده و یا زایمان زودرس رخ دهد؛ همچنین اگر مادر به دیابت مبتلا باشد احتمال تولد نوزاد ماکروزوم یا مرگ داخل رحمی افزایش خواهد یافت
شفاآنلاین>سلامت> یک متخصص زنان و زایمان گفت: بارداری در سنین بالا به دلیل افزایش بیماری‌هایی مانند فشارخون و دیابت برای مادر و جنین بسیار خطرناک است.

به گزارش شفاآنلاین، طاهره افتخار متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ اختلالات کف لگن از دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مهم‌ترین خطرات بارداری در سن بالای ۴۰ سال اظهار کرد: از آن جایی که با بالا رفتن سن احتمال بروز بیماری‌هایی(Diseases) مانند فشارخون و دیابت افزایش پیدا می‌کند، احتمال بروز اختلالات کروموزومی و ناهنجاری‌های جنینی در نوزادانی که مادران آنها در سن بالا باردار می‌شوند، نیز بسیار بیشتر خواهد شد؛ این بیماری‌ها با افزایش احتمال سقط و زایمان زودرس، مشکلات جدی را برای مادر و جنین به وجود خواهد آورد.

فشارخون مادر؛ تهدیدی بر سلامت جنین

وی افزود: فشار خون در زنان باردار باعث می‌شود رشد داخل رحم جنین کم شده و یا زایمان زودرس رخ دهد؛ همچنین اگر مادر به دیابت مبتلا باشد احتمال تولد نوزاد ماکروزوم یا مرگ داخل رحمی افزایش خواهد یافت.

افتخار بیان کرد: سقط جنین بیشتر به دلیل مسائل ژنتیکی رخ می‌دهد، اما گاهی بیماری‌هایی مانند فشارخون و دیابت نیز در زنان باردار خطر سقط را افزایش می‌دهد.

بهترین سن بارداری

این متخصص زنان و زایمان درباره مناسب‌ترین سن برای باداری گفت: بهترین سن برای بارداری از ۱۸ تا ۲۸ سالگی است که مادر فاصله سنی مناسبی را با فرزند خود دارد و از لحاظ جسمی در شرایطی بهتر قرار دارد.

افتخار اظهار کرد: در حال حاضر که سن ازدواج به دلایل مختلف از جمله تحصیلات یا تغییر ایده‌آل‌ها بالا رفته است بسیاری از مادران در سن بالاتر باردار می‌شوند.

وی افزود: یک مادر ۲۰ ساله بهتر می‌تواند از کودک خود محافظت کند تا مادری که سن بالا و حدود ۴۰ سال دارد، در این بین سلامت (Health)کودک نیز می‌تواند تحت تاثیر فاصله سنی مادر و نوزاد قرار بگیرد.

این متخصص زنان و زایمان اظهار کرد: ممکن است مادر به دلیل سن بالا نتواند به فرزند خود شیر بدهد که این امر باعث بروز مشکلاتی برای نوزاد خواهد شد؛ بنابراین مادر هر چه جوان‌تر باشد شیری که به فرزند خود می‌دهد کیفیتی بالاتر خواهد داشت و سلامت نوزاد تامین می‌شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: