کد خبر: ۲۲۹۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۰:۵۹ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019April 19
خارش بیضه یا نواحی اطراف آن غیر معمول نیست. عرق کردن در ناحیه‌ی کشاله ران پس از قدم زدن در طول روز، تمیز نکردن این ناحیه و حمام نرفتن برای چند روز می‌تواند باعث خارش شود
شفا آنلاین>سلامت>خارش بیضه می‌تواند نشان دهنده عدم رعایت بهداشت یا وجود یک بیماری مانند سوزاک، تبخال و زگیل تناسلی، عفونت، شپش در ناحیه تناسلی باشد. روش‌های درمان این خارش به علت آن بستگی دارد.

به گزارش شفا آنلاین:خارش بیضه یا نواحی اطراف آن غیر معمول نیست. عرق کردن در ناحیه‌ی کشاله ران پس از قدم زدن در طول روز، تمیز نکردن این ناحیه و حمام نرفتن برای چند روز می‌تواند باعث خارش شود. اما برخی اوقات این خارش می‌تواند نشان دهنده‌ شرایط جسمی و یک بیماری باشد و نیاز به مراجعه به پزشک دارد. بعد از تشخیص علت این عارضه پزشک روش درمانی را انتخاب می‌کند. در این مطلب به بررسی علت خارش بیضه <Testicular nasal discharge>و راه‌های درمان آن می‌پردازیم.


علل احتمالی خارش بیضه عبارتند از:
۱. عرق سوز شدن و سایش
خشکی پوست در ناحیه‌ تناسلی شایع است، پیاده روی در یک روز گرم و ورزش‌های طولانی مدت می‌تواند باعث عرق سوز شدن شود. در برخی مواقع در اثر عرق سوز شدن پوست این ناحیه دچار ساییدگی می‌شود و حتی ممکن است در معرض خونریزی قرار گیرد. برخی از علائم عرق سوز شدن عبارتند از:
حساس شدن پوست به لمس
قرمزی و بثورات پوستی
ایجاد زخم‌های سطحی
درمان عرق سوز شدن
سایش و عرق سوز شدن ناحیه‌ی تناسلی را می‌توان با استفاده از لوسیون یا پودر که از تماس پوست ناحیه‌ی تناسلی با پوست قسمت‌های مجاور پیشگیری می‌کند درمان کرد. همچنین استفاده از باند یا گاز بر روی مناطقی که دچار ساییدگی شده اند می‌تواند خارش را کاهش دهد.
۲. عفونت قارچی
عفونت قارچی در اثر رابطه‌ی جنسی محافظت نشده یا عدم رعایت بهداشت به وجود می‌آید. یکی از رایج‌ترین عفونت‌های قارچی ناحیه تناسلی کاندیدیازیس است. قارچ‌های کاندیدا در روده یا روی پوست زندگی می‌کنند. نوع دیگری از قارچ‌ها که درماتوفیت نامیده می‌شوند، ممکن باعث ایجاد عفونت شوند. عفونت ناشی از قارچ‌های درماتوفیت، به نام خارش جک شناحته می‌شود. برخی از علائم عفونت قارچی عبارتند از:
ادرار دردناک
ورم کیسه بیضه یا آلت تناسلی
قرمزمی پوست
بوی نامطبوع
خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
درمان عفونت‌های قارچی

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
عفونت قارچی ممکن است به صورت خود به خودی بهبود یابد، اما در برخی مواقع لازم است از داروها، کرم‌ها و پماد‌های ضد قارچ استفاده شود. اگر عفونت‌های قارچی باعث خارش شود، برای دریافت دارو‌های قارچی باید به پزشک مراجعه کرد.
۳. تبخال تناسلی

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
تبخال تناسلی مردان یک نوع عفونت ویروسی است که از طریق رابطه‌ی جنسی یا تماس فیزیکی با پوست آلوده منتشر می‌شود. تبخال تناسلی می‌تواند باعث خارش شدید بیضه‌ها شود. برخی از علائم تبخال تناسلی عبارتند از:
احساس خستگی و بیماری
سوزش و خارش در بیضه و آلت تناسلی
ایجاد تاول و زخم در اطراف ناحیه‌ی تناسلی
ادرار درناک
درمان تبخال تناسلی
برای درمان تبخال تناسلی دارو‌های ضد ویروسی مانند والترکس و زوویراکس تجویز می‌شود. دوره درمان تقریبا یک هفته طول می‌کشد، اما در صورتیکه تبخال‌های تناسلی مجددا عود کنند دارو‌ها باید برای مدت طولانی‌تر مصرف شوند.
بیشتر بخوانید: درمان تبخال با پماد آسیکلوویر
۴. سوزاک

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
سوزاک از بیماری‌های واگیردار جنسی به شمار می‌آید و توسط نوعی باکتری ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند ناحیه تناسلی، دهان، گلو و مقعد را آلوده کند. سوزاک به راحتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده منتقل می‌شود. این بیماری باعث ورم و خارش بیضه می‌شود. برخی از علائم سوزاک عبارتند از:
درد و سوزش هنگام ادرار کردن
ترشحات رنگی (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی
درد بیضه به ویژه زمانیکه تنها در یک بیضه احساس شود
درمان سوزاک

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
معمولا برای درمان سوزاک از آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود و در صورتیکه علائم این بیماری بهبود نیابد حتما باید به پزشک مراجعه کرد. ناباروری یکی از عوارض بیماری سوزاک در صورت درمان نشدن است.
۵. زگیل تناسلی
زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. این بیماری می‌تواند برای زمان طولانی خاموش باقی بماند. زگیل تناسلی برجستگی کوچک همرنگ پوست یا تغییر رنگ یافته است که تنها در برخی از افراد باعث خارش می‌شود. در برخی مواقع این زگیل‌ها با همدیگر پیوند می‌خورند و شکل گل کلم مانندی پیدا می‌کنند. زگیل تناسلی می‌تواند روی کیسه بیضه یا داخل کشاله ران ایجاد شود. این عارضه در برخی مواقع باعث ایجاد خونریزی در طی رابطه جنسی می‌شود.
درمان زگیل تناسلی
برای درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد‌هایی مانند آلدارا و کندیلوکس مفید است. همچنین در برخی مواقع برای درمان کرایوتراپی یا جراحی انجام می‌شود.
۶. کلامیدیا

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
کلامیدیا یک بیماری واگیردار جنسی است که توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. این بیماری از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل می‌شود و حتی احتمال انتقال آن در طی رابطه‌ی جنسی دهانی و مقعدی هم وجود دارد. کلامیدیا ممکن است باعث ورم و خارش بیضه شود. برخی از علائم کلامیدیا عبارتند از:
ترشحات رنگی (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی
درد و سوزش در هنگام ادرار کردن درد
خونریزی در رکتوم یا مقعد
درمان کلامیدیا

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
کلامیدیا با دارو‌هایی مانند آزیترومایسین و داکسی سایکلین درمان می‌شود. حداقل یک هفته بعد از درمان می‌توان مجددا رابطه جنسی داشت.
۷. شپش ناحیه‌ تناسلی
شپش‌ها نیز می‌توانند علتی برای خارش بیضه باشند. نوعی از شپش‌ها وجود دارند که در مو‌های ناحیه‌ی تناسلی زندگی می‌کنند. این شپش‌ها از خون فرد تغذیه می‌کنند و توانایی پریدن یا پرواز کردن ندارند و تنها در صورت تماس با فرد آلوده منتقل می‌شوند. شپش‌ها با وجود اینکه از خون تغذیه می‌کنند باعث ایجاد بیماری یا عفونت نمی‌شوند، اما به دلیل خزش آن‌ها باعث خارش می‌شوند. برخی از افراد که قدرت بینایی خوبی دارند می‌توانند این حشرات قهوه‌ای رنگ را ببینند.
درمان شپش ناحیه‌ی تناسلی
شستن کامل ناحیه‌ آلوده و استفاده از دارو‌های تجویزی توسط پزشک می‌تواند به کشتن شپش‌ها و درمان بیماری کمک کند. همچنین شانه کردن مو‌های بدن با استفاده از یک شانه با دندانه‌های ریز و نزدیک به هم به حذف شپش‌ها و تخم آن‌ها از مو کمک می‌کند.
۸. تریکومونازیس

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
تریکومونازیس یک بیماری جنسی واگیر دار است که توسط باکتری تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود. این بیماری بیشتر در میان زنان شایع است، با این وجود برخی از مردان به دلیل رابطه‌ی جنسی محافظت نشده ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. تریکومونازیس می‌تواند باعث خارش بیضه شود. برخی دیگر از علائم این بیماری عبارتند از:
احساس خارش در آلت تناسلی
ترشحات رنگی (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی
درد یا سوزش در زمان ادرار کردن یا رابطه‌ی جنسی
درمان تریکومونازیس

خارش بیضه نشانه عدم رعایت بهداشت یا یک بیماری؟!
برای درمان تریکومونازیس دارو‌هایی مانند تینیدازول یا مترونیدازول تجویز می‌شود. حداقل تا یک هفته بعد از دریافت داروها، باید از رابطه‌ی جنسی اجتناب شود.
۹. اسکبیس
اسکبیس یک عفونت پوستی است که در اثر یک کرم ریز به وجود می‌آید و تنها در صورت تماس مستقیم با پوست فرد آلوده منتقل می‌شود. ممکن است علائم این بیماری چند هفته بعد از ایجاد آن ظاهر شوند. خارش و بثورات پوستی از علائم رایج اسکبیس هستند.
درمان اسکبیس
برای درمان این بیماری کرم، پماد و لوسیون تجویز می‌شود که می‌توانند خارش و بثورات پوستی را درمان کنند. بهتر است این دارو‌ها در شب بر روی ناحیه‌ آلوده اعمال شوند و صبح شسته شوند.
کلام آخر
دوش گرفتن منظم می‌تواند از رایج‌ترین علل خارش بیضه مانند عرق سوز شدن و عفونت‌های قارچی جلوگیری کند. دوش گرفتن یکبار در روز به خصوص در روز‌هایی که زمان طولانی خارج از خانه سپری شده است و بدن عرق کرده است برای پیشگیری از خارش بیضه مفید است. همچنین برای پیشگیری از عفونت‌های جنسی واگیر دار باید رابطه‌ی جنسی محافظت شده داشت. چکاب‌های منظم کمک می‌کند تا افراد به سرعت از بیماری‌های واگیردار جنسی آگاه شوند و علاوه بر اینکه از ایجاد عوارض جانبی بیماری پیشگیری می‌کند کمک می‌کند که همسر فرد به این بیماری مبتلا نشود. در صورت ابتلا به بیماری‌های مقاربتی تا بهبودی کامل باید از رابطه جنسی اجتناب شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: