کد خبر: ۲۱۸۷۱۱
تاریخ انتشار: ۰۰:۳۰ - ۱۲ دی ۱۳۹۷ - 2019January 02
از ورزش می‌تواند وزن را کنترل کرده و مصرف انسولین بدن را بهبود بخشد. فعالیت‌های فیزیکی با کنترل فشار خون، مقدار قند خون و سلامت نگهداشتن رگ‌ها، قلب را در وضعیت مناسبی حفظ می‌کند

شفا آنلاین>اجتماعی>بنابر تخمین سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۶۰ درصد جمعیت دنیا، زندگی کم‌تحرکی دارند. فعالیت فیزیکی برای سلامت و رفاه عمومی بدن، ضروری است. از طرفی بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه ییواسکیلا در فنلاند، زوج‌هایی که زندگی‌شان به متارکه می‌انجامد، بیش از دیگران از فعالیت‌های فیزیکی فاصله می‌گیرند.

 از  ورزش می‌تواند وزن را کنترل کرده و مصرف انسولین بدن را بهبود بخشد. فعالیت‌های فیزیکی با کنترل فشار خون، مقدار قند خون و سلامت نگهداشتن رگ‌ها، قلب را در وضعیت مناسبی حفظ می‌کند. همچنین ورزش از التهاب‌هایی که موجب بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شوند، پیشگیری می‌کند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، از بزرگسالان می‌خواهند که حداقل هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه پیاده‌روی ملایم یا ۷۵ دقیقه ورزش‌های سنگین داشته باشند. همچنین آنها باید ورزش‌های تقویت‌کننده ماهیچه‌ها را هم انجام دهند تا بدین ترتیب  از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها محفوظ بمانند.

اما متاسفانه حال روحی بد می‌تواند روی انتخاب سبک زندگی افراد، اثر مضری داشته باشد. در بررسی محققان فنلاندی، مشخص شده است که تغییر وضعیت تاهل می‌تواند در میزان فعالیت‌های فیزیکی افراد اثر مستقیم داشته باشد. در واقع زن و شوهرهایی که از یکدیگر جدا می‌شوند، یکی از کارهایی را که دیگر به آن اهمیتی نمی‌دهند، ورزش است. این محققان در بررسی ۴ ساله خود روی افراد، متوجه شدند، زن‌ها و مردها، به ویژه مردها، پس از طلاق تمایل چندانی به ورزش از خود نشان نمی‌دهند.

از طرفی محققان در بررسی افرادی که در طبقات مختلف اجتماع قرار دارند، به این نتیجه رسیدند آنهایی که به طبقه اجتماعی و اقتصادی بالاتری متعلق هستند، به ورزش – مخصوصا هوازی- بسیار اهمیت می‌دهند. آنها با این سبک زندگی می‌توانند از بیماری‌های مزمن دور بمانند.

محققان می‌گویند، ورزش را به هیچ وجه نباید از زندگی حذف کرد تا سلامت بدن به خطر نیفتد. حتی می‌توان به جای استفاده از آسانسور، از پلکان استفاده کرد. در ضمن افرادی که ناخواسته دچار تغییر در وضعیت زندگی می‌شوند، با مشاوره‌های روانشناسی می‌توانند انگیزه زندگی و انجام دادن فعالیت‌های فیزیکی را در خود زنده نگهدارند. مدیکال نیوزتودی،

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: