کد خبر: ۲۱۸۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - ۱۱ دی ۱۳۹۷ - 2019January 01
کارشناسان اعتقاد دارند کنترل میزان استرس جراحان برای کاهش میزان خطای پزشکی و افزایش میزان موفقیت عمل‌های جراحی، اهمیت فراوان دارد
شفاآنلاین>سلامت> کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافته‌اند بیشترین خطای جراحان حین عمل جراحی زمانی روی می‌دهد که دچار استرس شدید باشند، سروصدای محیط و گفتگو‌های جنبی حین  جراحی نیز با کاهش سطح تمرکز، آنها را به سمت حرکات اشتباه سوق می‌دهد.

به گزارش شفاآنلاین، در این پژوهش کارشناسان به بررسی فعالیت جراحان قلب حین عمل جراحی پرداخته و سطح استرس و ضربان قلب آنها را در کنار نتیجه جراحی بررسی کردند.
بر اساس تحقیقات، حدود ۶۶ درصد از خطا‌های جراحی و اشتباهات حین عمل به دلیل استرس جراح، بازه زمانی کم برای نجات بیمار(Patient) و سایر عوامل‌ اختلال‌زا رخ می‌دهند.

همچنین کارشناسان اعتقاد دارند کنترل میزان استرس جراحان برای کاهش میزان خطای پزشکی و افزایش میزان موفقیت عمل‌های جراحی، اهمیت فراوان دارد.

مطالعه اثر گذاری استرس جراحان بر ایجاد خطا حین عمل جراحی، حاصل پژوهش دانشمندان دانشگاه کلمبیا برروی بیماران است.

کارشناسان معتقد هستند صدای هشدار دستگاه‌های مانیتورینگ وضعیت بیمار، آلارم‌های هشدار دهنده، مکالمه‌های جانبی، ورود و خروج کادر جراحی به اتاق عمل، سروصدای محیط و مواردی از این دست  از جمله عوامل‌ برهم زننده تمرکز جراح و ایجاد استرس در پزشکان است.

آمار‌ها نشان می‌دهد فشار بر کارکنان پزشکی در تمامی دنیا وجود دارد و این عامل می‌تواند زمینه ساز بروز خطای آن‌ها شود.

اشتباهات پزشکی هر ساله سبب مرگ ۲۵۰ الی ۴۴۰ هزار نفر در کشور آمریکا و بیش از ۲۲۳۰۰ نفر در  انگلستان می‌شود.

کارشناسان در این تحقیق به پژوهش درباره جراحان(surgeons) مرکز جراحی دانشگاه استنفورد پرداختند، جراحان داوطلب حین جراحی پیراهنی هوشمند برتن داشتند که به اندازه‌گیری و ثبت الکتروکاردیوگرام (ECG) قلب آن‌ها پرداخت؛ با بروز استرس در جراح، ضربان و ریتم قلب دچار دگرگونی شده است.

کارشناسان اعتقاد دارند هرگونه عامل استرس زا از جمله افکارمنفی، زنگ هشدار دستگاه‌های جانبی اتاق عمل یا حتی تلفنی که پیش از عمل جراحی به جراح زده می‌شود، باعث استرس و در نتیجه بروز اشتباه در حین جراحی می‌شود.

به گفته محققان برای کاهش میزان استرس(Stress) جراحان و افزایش موفقیت عمل جراحی نیاز است میزان استرس جراحان کنترل و کاهش پیدا کند، به همین دلیل راهکار‌هایی برای کاهش استرس آن‌ها باید در نظر گرفته شود.

نتیجه‌های این مطالعه در مجله جراحی انگلیس (the British Journal of Surgery) منتشرشده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: