کد خبر: ۲۱۸۷۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۱۱ دی ۱۳۹۷ - 2019January 01
طرح تحول سلامت با روی کار آمدن دولت یازدهم به عنوان مهمترین طرح اجتماعی دولت مطرح و اجرا شد. طرحی که به گواه نظر کارشناسان نیازمند اجرای کامل پیش نیازهایی بود
شفاآنلاین>سلامت> اجرای کامل برنامه پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت ممکن است با تخصیص بودجه هزار میلیارد تومانی باز هم به تعویق بیفتد. اقداماتی که در برنامه توسعه ششم اجرای آنها به وزارت بهداشت تکلیف شده است.

به گزارش شفاآنلاین، طرح تحول سلامت با روی کار آمدن دولت یازدهم به عنوان مهمترین طرح اجتماعی دولت مطرح و اجرا شد. طرحی که به گواه نظر کارشناسان نیازمند اجرای کامل پیش نیازهایی بود. یکی از این پیش نیازها، برنامه پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت است. برنامه پزشک خانواده طرحی بود که از سال 1384 برای اصلاح نظام سلامت کشور کلید خورد، در دولت‌های نهم و دهم با فراز و نشیب‌های زیادی همراه شد و در دولت دهم پس از سال‌ها آزمون و خطا در دو استان فارس و مازندران شروع شد و از دولت یازدهم نیز تاکنون در همین دو استان در حال اجراست.

هدف از اجرای برنامه پزشک خانواده، چیدمان خاص واحدهای تامین کننده خدمات سلامت است تا همه افراد جامعه از سرانه سلامت و اجرای اصل عدالت در سلامت بهره‌مند شده و پرداخت هزینه‌های اضافی توسط مردم حذف شود. انجام معاینه‌های دوره‌ای و پیگیری وضعیت سلامت افراد جامعه و ثبت سوابق بیماری افراد توسط پزشک خانواده در پرونده سلامت آنان، دسترسی سریع و آسان و شبانه‌روزی مردم به خدمات اولیه سلامت، ازجمله اهداف این طرح است. در برنامه پزشک خانواده، هر فرد باید دارای پرونده الکترونیک سلامت داشته باشد و اطلاعات اولیه سلامت افراد باید در این پرونده ثبت شود. بعد از هر بار ویزیت، اطلاعات بیمار و اقدامات درمانی انجام شده برای او در این پرونده الکترونیک درج می‌شود و در نتیجه همه سوابق درمانی افراد در اختیار تصمیم گیرندگان سلامت قرار می‌گیرد. برنامه پزشک خانواده با نظام ارجاع گره خورده است و پزشکان خانواده که جمعیت مشخصی را تحت نظر دارند در صورت نیاز، بیماران را برای دریافت خدمات تخصصی و فوق تخصصی به متخصصان ارجاع می‌دهند و سطح سوم خدمات این برنامه، ارجاع به‌ بیمارستان‌های فوق تخصصصی و خدمات بستری است و همه این خدمات باید به پزشک خانواده مسئول فرد بازخورد داده شده و در پرونده بیمار (Patient)ثبت شود.

اجرای برنامه پزشک خانواده یکی از مهمترین مواد برنامه‌های توسعه چهارم و پنجم کشور بود که برای اولین بار در دولت هشتم و آن هم در شش ماه آخر آن با تخصیص بودجه 500 میلیارد تومانی کلید خورد.

بودجه مبتنی بر عملکرد سال 96 اجرای برنامه پزشک خانواده مبلغ 11 هزار و 62 میلیارد و 992 میلیون ریال بود و این مبلغ سیر کاهشی به خود گرفت و در سال 97 به 10 هزار و 195 میلیارد ریال رسید. سیر نزولی بودجه پزشک خانواده امسال نیز ادامه پیدا کرد و به مبلغ 10 هزار میلیارد ریال معادل هزار میلیارد تومان رسید. مبلغی که به نظر می‌رسد اجرای کامل پزشک خانواده را باز هم به تعویق می‌اندازد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در این مورد می‌گوید: «این بودجه می‌تواند اجرای کامل این برنامه را با تاخیر مواجه کند.» علیرضا رئیسی می‌افزاید: «12 گام اجرایی برای برنامه پزشک خانواده در نظر گرفته شده و پیش‌بینی وزارت بهداشت برای اجرای کامل این برنامه برای سال جاری حدود 3 هزار میلیارد تومان بود، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور، امسال فقط هزار میلیارد تومان به این برنامه تخصیص پیدا کرد.»

وی ادامه می‌دهد: «این مبلغ برای اجرای کامل برنامه پزشک خانواده کافی نیست. اگر بودجه بهتری تخصیص پیدا می‌کرد می‌توانستیم برنامه را تا سال 1400 به طور کامل در کشور مستقر کنیم‌ اما با بودجه فعلی ممکن است اجرای کامل این برنامه تا سال 1401 یا 1402 به تعویق بیفتد.»

‌ وزارت بهداشت بر اجرای پزشک خانواده متمرکز است
رئیسی به الزام قانونی برای اجرای برنامه پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «بر‌اساس قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت ملزم به اجرای پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت است. البته برای اجرای صحیح این قانون نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم. یکی از مسیرهایی که به ما کمک می‌کند، تخصیص اعتبار از محل صرفه‌جویی طرح هدفمندی یارانه‌ها است که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی می‌تواند در این راستا کمک‌هایی انجام دهد.»

وی ادامه می‌دهد: «البته اعتبار لازم از محل هدفمندی یارانه‌ها سالانه اصولا به صورت کامل و به موقع تخصیص پیدا نمی‌کند و نمی‌توان به عنوان یک منبع معتبر به آن نگاه کرد، مگر اینکه در سال آینده ردیف مشخصی برای آن تعریف کنند و بتوانند از این مسیر به اجرای برنامه‌های وزارت بهداشت کمک کنند.»

معاون وزیر بهداشت می‌گوید: «با این حال وزارت بهداشت کاملا بر اجرای برنامه پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت متمرکز شده و اگر اعتبارات بر اساس برنامه تخصیص پیدا کند، می‌توانیم به درستی این برنامه را پیش ببریم.»

از زمان شروع اجرای برنامه ملی پزشک خانواده و نظام ارجاع کارشناسان(experts) و مسئولان گفتند اجرای کامل این برنامه بین 10 تا 15 سال زمان می‌خواهد و حالا 13 سال از آن زمان می‌گذرد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: