کد خبر: ۲۱۸۶۰۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۱۰ دی ۱۳۹۷ - 2018December 31
هر روز مغز ما هزاران اطلاعات مختلف را پردازش می‌کند، بدنمان هم هزاران فعالیت را انجام می‌دهد اما مشغله بسیار زیاد زندگی مدرن سبب شده تا بیشتر مواقع به پیغام‌های اعضای بدنمان بی‌توجه باشیم
شفاآنلاین>سلامت> هر روز مغز ما هزاران اطلاعات مختلف را پردازش می‌کند، بدنمان هم هزاران فعالیت را انجام می‌دهد اما مشغله بسیار زیاد زندگی مدرن سبب شده تا بیشتر مواقع به پیغام‌های اعضای بدنمان بی‌توجه باشیم و اصلا متوجه آنها نشویم اما نتیجه این بی‌توجهی‌ها چندان خوشایند نیست، زیرا ممکن است به بیماری‌های جبران‌ناپذیری منجر شوند.

به گزارش شفاآنلاین، در ادامه با گوشه‌ای از نشانه‌های بدن و به‌‌طور ویژه، به‌منظور آشنایی با نشانه‌های عملکرد بد کلیه آشنا می‌شوید.

تغییر رنگ ادرار

کلیه مسئول تولید ادرار و پاکسازی آلودگی‌ها از بدن است. مشاهده هر گونه تغییر رنگ یا بو در ادرار نشانه مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. توضیح رنگ‌های مختلف ادرار به شرح زیر است: افزایش تعداد دفعات ادرار، به‌خصوص در طول شب. چیزی بین ۴ تا ۱۰ مرتبه در روز دستشویی رفتن کاملا نرمال است.مشاهده خون در ادرار. کلیه سالم هرگونه آلودگی یا سم را از خون پاکسازی می‌کند تا ادرار تولید کند. اما اگر این روند فیلتر کردن دچار مشکل شود، ممکن است خون به ادرار نشت کند.

سردرد، ضعف عمومی بدن

وقتی کلیه سالم و درست وظایف خود را انجام می‌دهد، باید ویتامین D. بدن را به استخوان‌های قوی و مستحکم تبدیل کند و هورمونی به نام Erythropoietin تولید کند. این هورمون نقش مهمی در تولید سلول‌های قرمز خون ایفا می‌کند.اما وقتی کلیه درست کار نکند، EPO کمتری تولید می‌شود و در نتیجه سلول قرمز خون کمتری هم ساخته خواهد شد(سلول‌هایی که نقش حمل اکسیژن را به عهده دارند) و در نهایت فرد خیلی سریع در مغز و بدن خود احساس خستگی می‌کند.

پوست خشک

کلیه سالم همه مواد اضافی و بی‌ارزش را از جریان خون پاکسازی می‌کند و به این ترتیب به تولید هر چه بیشتر سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند.نتیجه این امر باقی‌ماندن مواد معدنی کافی در بدن است. پوست خشکی که خارش زیادی هم به‌دنبال دارد، یکی از نشانه‌های عملکرد نادرست کلیه(Kidney) است.وقتی تعادل مواد معدنی و مغذی از بین می‌رود، بیماری‌های کلیوی و استخوانی ظهور می‌یابند.

فشار خون بالا

سیستم گردش خون بدن و کلیه به‌شدت به همدیگر وابسته هستند و عملکرد هر کدام روی دیگری تاثیر مستقیم دارد.کلیه دارای نفرون‌هایی است که سموم و مایعات مضر خون را تصفیه می‌کنند. اگر رگ‌های خونی آسیب ببینند، نفرون‌هایی که وظیفه پاکسازی خون را دارند، اکسیژن و مواد غذایی کافی دریافت نخواهند کرد. به همین خاطر، فشار خون بالا ایجاد شده و به‌دنبال آن کلیه دچار مشکل می‌شود.

پف چشم‌ها

یکی از اولین نشانه‌های آسیب دیدن کلیه و عملکرد ضعیف آن، وجود پروتئین زیاد در ادار است که در نتیجه آن در اطراف چشم‌ها پف ایجاد می‌شود.پف اطراف چشم‌ها در واقع نشان‌دهنده این واقعیت است که کلیه مقدار زیادی از پروتئین‌های بدن را با ادار دفع می‌کند، به‌جای اینکه آن را نگه داشته و در میان اعضای بدن تقسیم کند.

بد بوشدن نفس

وقتی مواد سمی و مضر که باید از بدن دفع شوند و نشده‌اند در خون زیاد می‌شوند، طعم دهان فرد تغییر یافته و مزه فلز ایجاد می‌کند.بد بو بودن نفس یکی از نشانه‌های وجود سموم زیاد در بدن و جریان خون است. در این حالت شاید فرد علاقه‌اش به مصرف گوشت قرمز و به‌طور کلی، اشتهای خود را از دست بدهد. نتیجه این امر کاهش وزن (Weight Loss)غیر طبیعی است.

کم آوردن نفس

رابطه بین بیماری‌های کلیوی و تنگی نفس، به‌خصوص پس از انجام فعالیت‌های ساده و کوچک به دو فاکتور اصلی بستگی دارد.1- وقتی کلیه درست کار نکند، مایعات زیادی از بدن روانه ریه‌ها می‌شود. 2- کم‌خونی باعث کم‌شدن اکسیژن در بدن می‌شود و این مساله به کمبود نفس و تنگی نفس منتهی می‌شود.

ورم قوزک پا، دست‌ها و پا‌ها

وقتی کلیه درست کار نکند، مایعات اضافی در بدن باقی می‌مانند. این امر منجر به احتباس و انباشت سدیم شده و در نتیجه در دست‌ها، پا‌ها یا قوزک پا تورم ایجاد می‌کند البته توجه داشته باشید که ورم‌های اندام‌های پایینی بدن می‌تواند نشانه بیماری‌های قلبی، کبدی یا مشکل رگ‌های پا باشد.

مشکل خواب

وقتی کلیه به‌درستی کار نمی‌کند یعنی سموم نمی‌توانند از طریق ادرار از بدن دفع شوند و در نتیجه در جریان خون باقی می‌مانند.وقتی سم در بدن زیاد می‌شود، خوابیدن برای فرد دشوار خواهد شد. به همین خاطر است که وقتی کمبود خواب شدید پیدا می‌کنید، احتمال بروز مشکلات کلیوی افزایش می‌یابد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: