کد خبر: ۲۱۷۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - ۰۴ دی ۱۳۹۷ - 2018December 25
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت گفت: در این دوره اجرای مراقبت های حمایتی و تسکینی برای اولین بار و به صورت پایلوت در 23 مرکز از 17 دانشگاه علوم پزشکی اجرا می شود و در تلاش هستیم تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات تسکینی سرطان را اضافه کنیم.
شفاآنلاین>سلامت>مهدی شادنوش روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان افزود: یکی از حلقه های درمان بیماران مبتلا به سرطان که در دنیا هم سابقه زیادی ندارد، مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان است.

به گزارش شفاآنلاین،وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در زمینه مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان، مسیر جدیدی در کشور ایجاد شده که با انجام آن از درد و رنج بیماران و خانواده های آنها کاسته می شود و آرامش روانی برای این بیماران ایجاد می شود.

وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه امسال، دوره تئوری آموزش مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان برگزار شد و در سه روز آتی نیز آموزش ها براساس Case Based Learning صورت خواهد گرفت. آنچه به عنوان گام اول هدف گذاری شده، ارائه خدمات سرپایی در کلینیک ها و مراقبت در منازل است. این امر باعث می شود از طریق مراقبت های مدیریت شده، مطالبات بیمار و خانواده آنها در مسیر منطقی پیش رود و از هزینه های مضاعف جلوگیری کند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت اظهار داشت: امروزه بیماری سرطان به عنوان یک امر چند وجهی در دنیا علاوه بر اینکه درد و رنج به خانواده ها وارد می کند، هزینه های بسیار زیادی را به خود اختصاص داده و منابع مختلف کشورها را از بین می برد و به یک موضوع بسیار پیچیده اجتماعی تبدیل شده است.

شادنوش گفت: در سال های گذشته، درمان این بیماری با رویکرد به تاخیر انداختن روند بیماری مدنظر بود و انرژی و سرمایه های زیادی در کشور صرف این موضوع شد، اما به همت همکاران در ستاد وزارت بهداشت، ظرف سال های اخیر، خدمات به صورت نظام مند و مدیریت شده با محوریت پیشگیری و درمان به این بیماران ارائه می شود.

وی بیان کرد: امیدواریم در آینده زمینه اقداماتی فراهم شود که بتوان امید را به جامعه هدیه کرد و بیماری سرطان را از شکل یک بیماری مرگ بار و نگران کننده دور کرده و بر اساس منابع علمی، این بیماری را به صورتی به جامعه معرفی کرد که با وجود خطرناک بودن، در بسیاری از موارد درمان پذیر است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: