کد خبر: ۲۱۷۴۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۰ - ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 19
خستگی دشمن، یادگیری است. اگر می‌خواهید از قدرت مغزتان استفاده کنید، اجازه ندهید که با بی خوابی و خستگی مفرط توان خود را از دست بدهد
شفاآنلاین>اجتماعی>دانش آموزان موفق عادت‌های خوبی برای مطالعه و زندگی دارند که در تحصیل موفقشان می‌کند.

به گزارش شفاآنلاین، اگر می‌خواهید شما هم از راز این افراد مطلع شوید، این مهارت‌ها را تمرین کنید:

۱. برنامه ریزی کنید:

هر دانش آموز موفقی نه تنها برای مطالعه<Study>، بلکه برای آینده خود برنامه ریزی می‌کند. داشتن یک نقشه راه به شما کمک می‌کند انگیزه تحصیل و کار را در خود زنده نگه دارید. برنامه ریزی دقیق فعالیت‌های روزانه، هفتگی و ماهانه، کمک می‌کند در وقتتان صرفه جویی کنید و با برنامه دقیق به تمام فعالیت‌های مورد علاقه‌تان برسید. کارشناسان همیشه معتقد بوده‌اند داشتن یک برنامه نوشته شده روی کاغذ، بهترین نوع برنامه ریزی است.

۲. در فواصل زمانی مشخص استراحت کنید:

شاید فکر کنید افراد موفق کسانی هستند که می‌توانند به طور مداوم چند ساعت در یک جا نشسته و به صفحات کتاب خیره شوند. اما این طور نیست. گفته می‌شود بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه، یک استراحت ۱۵ دقیقه‌ای به مغز شما امکان بازسازی و احیا می‌دهد. محققان کشف کرده‌اند، بهترین نوع استراحت، تحرک بدنی بعد از نشستن طولانی مدت است. کمی حرکت و جنب و جوش به شما کمک می‌کند، حافظه و قدرت درک مطلب خود را تقویت کنید. فعالیت‌های مغز بعد از حدود ۲۰ دقیقه قدم زدن، به مراتب بالاتر از زمانی است که استراحتی به حالت نشسته داشته باشید.

تأثیر حرکت بدنی بر فعالیت مغز

تأثیر حرکت بدنی بر فعالیت مغز (۲۰ دقیقه قدم زدن قبل از امتحان فعالیت مغز را افزایش می‌دهد)

۳. یادداشت برداری کنید:

بعضی از دانش آموزان خود را وابسته به جزوه نویسی سر کلاس می‌کنند یعنی دوست دارند معلم، برایشان نکات مهم درس را استخراج کند و آنها رونویسی نمایند. اما کارشناسان معتقدند بهترین نوع یادداشت برداری، یادداشت‌هایی است که خود شما از نکات مهم درس استخراج می‌کنید. به کلمات کلیدی و تکرار شونده توجه کنید، شکل‌ها و نمودارها را به دقت بخوانید و نکات اصلی درس را پیدا و یادداشت نمایید.

۴. به اندازه کافی بخوابید:

خستگی دشمن، یادگیری است. اگر می‌خواهید از قدرت مغزتان استفاده کنید، اجازه ندهید که با بی خوابی و خستگی مفرط توان خود را از دست بدهد. خواب و استراحت کافی به خصوص در شب، نقش مهمی بر تقویت و عملکرد مثبت حافظه و قدرت درک و فهم شما دارد. مغزتان را با خواب شبانه، احیا کنید.

۵. سؤال طرح کنید:

به جای آنکه ساکت و منفعل تنها شنونده سخنرانی‌های معلم باشید، فعالانه درگیر مباحث شوید، سؤال بپرسید و وارد بحث و مذاکره شوید. حتی اگر نمی‌خواهید سخنان معلم را قطع کنید یا جلب توجه نمایید، می‌توانید داخل کتابتان کنار مباحث مهم، سؤالات خود را یادداشت کنید و سعی نمائید با مطالعه منابع، پاسخ آنها را بیابید. مغز شما وقتی به کار می افتد که فعالانه درگیر یک موضوع شود.

۶. از خودتان امتحان بگیرید:

دانش آموزان موفق کسانی هستند که منتظر امتحانات پایان‌ترم نمی‌مانند. این دانش آموزان مرتب در بازه‌های زمانی مختلف خود را به چالش می‌کشند و از خود امتحان می‌گیرند. امتحان باعث ماندگاری آموخته‌ها در ذهن می‌شود اصولاً وقتی مغز ناچار می‌شود پاسخ سوالی را بدهد، آن بخش از اطلاعات را در ذهن برجسته‌تر می‌کند و با قدرت بیشتری حفظ می‌کند تا کمتر فراموش شود.

۷. از اشتباهات خود درس بگیرید:

از اشتباه کردن نترسید. نمره کم همیشه بد نیست، بلکه به شما کمک می‌کند نقاط ضعف خود را بشناسید. حتی وقتی فکر می‌کنیم کاملاً روی یک مبحث درسی مسلط هستیم، سوالاتی که ما را به چالش بکشند و ما از پسشان برنیاییم، به ما می‌آموزند که هنوز نکات ریز دیگری برای یادگیری وجود دارد. بنابراین وقتی برگه امتحانات خود را از معلم تحویل می‌گیرید آن را به کناری نیندازید بلکه روی اشتباهات خود مکث کنید و علت آن را پیدا کنید تا در مراحل بعدی رفع نمایید.

۸. شرایط امتحان را برای خودتان بازسازی کنید:

بهترین کاری که می‌توانید برای آمادگی امتحان انجام دهید این است که خود را در شرایط امتحان قرار دهید. کتاب‌ها، جزوه‌ها و یادداشت‌هایتان را از دسترس دور کنید. زمان را تنظیم کنید و شروع به پاسخ به نمونه سؤالات امتحانی کنید حتی اگر موردی را بلد نبودید، کتاب را باز نکنید سعی کنید تا آخر زمان تعیین شده پای برگه‌های سؤالات بمانید. به این صورت خود را برای شرایط واقعی امتحان آماده می‌کنید.

۹. درس را با زندگی روزمره خود پیوند بزنید:

کافی نیست که تنها درس‌ها را از بر کنید و امتحان بدهید برای اینکه یک موضوع درسی را به خوبی یاد بگیرید لازم است کاربرد آن را در زندگی روزمره بیاموزید. سعی کنید برای مطالب درسی مصداق‌های واقعی پیدا کنید. سعی کنید مثالهایی را بیابید که به مباحث درسی شما مربوط باشد و آموخته‌هایتان را در عمل تمرین کنید.

۱۰. دنبال علایقتان باشید:

حتی بهترین دانش آموزان نیز به همه موضوعات درسی علاقمند نیستند. بالاخره هر کسی به چیزی علاقه دارد. بنابراین سعی کنید در درس مورد علاقتان بهترین عملکردتان را نشان دهید. اما اگر فکر می‌کنید خیلی از درس‌های جذبتان نمی‌کند، نگران نباشید سعی کنید با ترفندهایی برای خودتان انگیزه درست کنید. گاهی دیدن یک فیلم مرتبط، انجام یک کار عملی یا آزمایش می‌تواند علاقه شما را به موضوعی که قبلاً فکر می‌کردید دوست ندارید، ایجاد کند.آموزک

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: