کد خبر: ۲۱۶۹۲۸
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۰ - ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 14
آزار جنسی معمولاً توسط افراد بزرگسال بر کودکان اعمال می‌شود اما می‌تواند توسط افراد زیر ۱۸ سال نیز به وجود آید
شفاآنلاین>سلامت> یک روانپزشک کودک و نوجوان با اشاره به اینکه پسران به اندازه دختران در معرض آزار جنسی قرار دارند، گفت: والدین باید آموزش‌های لازم را در زمینه مراقبت از خود و متناسب با سن و شناخت به کودک خود دهند.

به گزارش شفاآنلاین، دکتر فریبا عربگل، در مورد آزار جنسی به کودکان اظهار کرد: آزار جنسی معمولاً توسط افراد بزرگسال بر کودکان اعمال می‌شود اما می‌تواند توسط افراد زیر ۱۸ سال نیز به وجود آید.

وی با بیان اینکه اگر هر دو شخص قربانی و مهاجم  نابالغ باشند و در صورتی که تفاوت سنی آنها بیش از سه سال باشد یا اعمال زور وجود داشته باشد باز هم کودک‌آزاری محسوب می‌شود، افزود: در بسیاری از موارد آزار جنسی پنهان و فاش نشده باقی می‌ماند.

این روانپزشک کودک و نوجوان عنوان کرد: کودک ممکن است به علت ترس شدید از واکنش والدین، اطرافیان یا تهدیدی از سوی فرد متجاوز گر جرات ابراز آزار جنسی که بر آن اعمال شده است را نداشته باشد. همچنین گاهی والدین و اعضای خانواده حتی با مطلع شدن موضوع آزار جنسی کودک خود به دلیل ترس از برچسب‌های اجتماعی(social)، مسائل قانونی و … ترجیح دهند که این موضوع پنهان بماند.

عربگل یادآور شد: آزار جنسی می‌تواند توسط افراد ناآشنا یا حتی فامیل نیز به وجود آید به این معنا که درون خانواده ممکن است یکی از اقوام، دوست خانوادگی، پرستار، مربی، یا معلم کودک نیز به آن تجاوز کند بنابراین والدین باید کودکان خود را مبنی بر اینکه کسی حق ندارد به اندام‌های خصوصی آنها نگاه کند یا دست بزند و آموزش دهند.

وی با اشاره به اینکه پسران به اندازه دختران در معرض آزار جنسی قرار دارند، عنوان کرد: از لحاظ آماری آزار جنسی پسران به اندازه دختران گزارش نمی‌شود. همچنین پسرها می ترسند که دیگران آنها را هم جنس‌باز تلقی کند در نتیجه راجع به مشکل خود ممکن است صحبت نکنند.

این روانپزشک(Psychiatrist) کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند به دلیل تهدیدهای فرد آزار رسان و همچنین به علت سرزنش شدن از سوی دیگران و ترس از باور نکردن حرفهایشان سعی می‌کنند تا این موضوع را پنهان نگه دارند.

عربگل عنوان کرد: والدین باید آموزش‌های لازم را متناسب با سن و شناخت کودک در زمینه مراقبت از خود، افتراق لمس خوب و بد و اینکه قسمت‌های خصوصی بدن آنها را کسی نباید لمس کند، ببوسد یا ببیند دهند. و به آنها تاکید کنند که اگر فردی که تمایل به چنین کاری داشت بلافاصله فریاد بزنند و داد بکشند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: