کد خبر: ۲۱۶۸۲۱
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۴ - ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 12
در ۱۲ دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸)، مصادف با "روز جهانی پوشش سلامت همگانی"، سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) و سایر شرکای جهانی آن تلاش‌های خود را برای اطمینان از این که پوشش سلامت همگانی در واقعیت تحقق یابد، ارتقا می‌دهند
شفاآنلاین> اجتماعی> در ۱۲ دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸)، مصادف با "روز جهانی پوشش سلامت همگانی"، سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) و سایر شرکای جهانی آن تلاش‌های خود را برای اطمینان از این که پوشش سلامت همگانی در واقعیت تحقق یابد، ارتقا می‌دهند.

به گزارش شفاآنلاین، پوشش سلامت همگانی (UHC) به این معناست که همه افراد و جوامع بتوانند از خدمات بهداشتی بهبود دهنده، پیشگیرانه، درمانی، توانبخشی و تسکین دهنده که به آن ها نیاز دارند با کیفیت موثر استفاده کنند و در عین حال این خدمات باعث فشارهای مالی به آن ها نشود.

شعار امسال روز جهانی پوشش سلامت همگانی با عنوان "برای پوشش سلامت همگانی متحد شوید: اکنون زمان اقدام جمعی است" فرصتی را برای شرکا در سراسر جهان فراهم می‌آورد تا در گفت‌وگوهای چندگانه و تلاش های حمایتی و هر اقدامی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار شرکت کنند. این اقدامات در قرارداد جهانی امنیت، نظم و ترتیب مهاجران (GCM) و برنامه اقدام جهانی برای ارتقای سلامت پناهندگان و مهاجران مندرج شده است.

در یکی از اهداف توسعه پایدار از جامعه جهانی شرایطی چون دسترسی به پوشش سلامت همگانی شامل حفاظت از ریسک های مالی، دسترسی به خدمات مراقبت بهداشتی ضروری با کیفیت و دسترسی به داروها و واکسن‌های بی‌خطر، موثر، باکیفیت و مقرون به صرفه برای همه خواسته شده است.

قرارداد جهانی امنیت، نظم و ترتیب مهاجران نیز فرصتی قابل توجه برای تقویت مشارکت میان بخشی و سیاست هایی که مهاجران را قادر می سازد تا در گفتمان سلامت جهانی قرار بگیرند بی آن که کسی جا بماند، فراهم می آورد.

ژاکلین ویکرز، مدیر سلامت مهاجران سازمان بین‌المللی مهاجرت در این ارتباط می گوید: توجه جهانی به ویژه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر گذشته به پوشش سلامت همگانی در حال افزایش بوده و سران دولت ها خواستار اقدامات و تعهدات راسخ برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار هستند و پوشش سلامت همگانی بی آن که مهاجران از تساوی برخوردار نباشند، محقق نمی شود.

سازمان بین‌المللی مهاجرت با همکاری کشورهای عضو در حال ارتقای پوشش سلامت همگانی از طریق حمایت، تحقیق، سیاست و اجرای پروژه ها است. در سال ۲۰۱۷ میلادی حمایت‌هایی از دولت شیلی برای توسعه سیاست های پوشش سلامت انجام شد که در آمریکای لاتین با هدف پاسخ به نیازهای مهاجران بین المللی شیلی از راهی جامع برای اولین بار در نوع خود صورت گرفته بود. این سیاست حق همه افراد از جمله شهروندان و اتباع خارجی را برای برخورداری از سلامت فراهم آورده و سیستمی را که به مهاجران اهمیت می دهد، ارتقا داده و به کاهش موانع پیشِ روی دسترسی به خدمات بهداشتی توجه می کند.

از ماه مه ۲۰۱۵ میلادی، سازمان بین المللی مهاجرت پروژه ای منطقه ای را با هدف ارتقای سلامت و رفاه مهاجران در پنج کشور مصر، لیبی، مراکش، تونس و یمن در زمینه مدیریت مهاجرت اجرایی کرده است. بین ماه های مه ۲۰۱۵ و ژانویه ۲۰۱۸ این پروژه از گفت و گوهای میزگرد ملی و منطقه ای حمایت کرد و دستگیری مستقیم از ۵۵ هزار و ۸۲۸ مهاجر را هم درون کمپ ها و هم خارج از آن ها در این پنج کشور به ویژه از طریق تأمین خدمات مستقیم، کارکنان بهداشتی و برنامه های داوطلبانه بازگشت و برنامه ریزی صورت داده است.

سازمان بین المللی مهاجرت از طریق این پروژه ها در حال ارتقای برنامه ها و سیاست های مبتنی بر شواهد جامع و همسو با قطعنامه ۶۱.۱۷ مجمع سلامتی جهانی (WHA) و قطعنامه دیگری در باب ارتقای سلامت پناهندگان و مهاجران و همچنین چارچوب دستورالعمل‌ها و اولویت‌های WHO در همین حوزه است تا از این واقعیت که همه مهاجران از پوشش سلامت همگانی بهره مند می شوند و "سلامت برای همه" تحقق می یابد، اطمینان یابد. اتکای بالا به پرداخت های بدون شمول بیمه در زمینه سلامت اغلب منجر به هزینه های بهداشتی فاجعه بار شده و مهاجران بدون دسترسی به بیمه سلامت ممکن است به ویژه در معرض خطر قرار بگیرند.

بنابر گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، تحقق پوشش سلامت همگانی برای مهاجران نیازمند سیاست های نوآورانه و مکانیسم های مالی پایدار برای ارتقای دسترسی به خدمات سلامت با کیفیت بالا برای مهاجران است. سازمان بین المللی مهاجرت نیز در همین راستا به همکاری خود با شرکایش در سراسر جهان ادامه می دهد.  ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: