کد خبر: ۲۱۵۷۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۵ - ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 02
در برخی از دوره‌ها و حتی بین ۱۵ تا ۲۰ سال تنها حدود هزار نفر پشت نوبتی وارد سازمان بهزیستی شده بودند. در سال ۸۶ و ۸۷ نسبت به سال ۸۴ بودجه سازمان بهزیستی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش یافت اما نتوانستیم به اندازه کافی پشت نوبتی‌ها را تحت پوشش قرار دهیم
شفاآنلاین>سلامت> معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از افزایش ٢٠ درصدی یارانه مراکز توانبخشی در سال آینده خبر داد.

به‌گزارش شفاآنلاین، حسین نحوی‌نژاد با اشاره به افزایش مستمری مددجویان از سال ۹۶ گفت: در برخی از دوره‌ها و حتی بین ۱۵ تا ۲۰ سال تنها حدود هزار نفر پشت نوبتی وارد سازمان بهزیستی شده بودند. در سال ۸۶ و ۸۷ نسبت به سال ۸۴ بودجه سازمان بهزیستی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش یافت اما نتوانستیم به اندازه کافی پشت نوبتی‌ها را تحت پوشش قرار دهیم.

وی با اشاره به فعالیت خانه‌های کوچک زیر نظر سازمان(Organization) بهزیستی اظهار کرد: این خانه‌ها بر اساس این تفکر ایجاد شدند که معلولان نیز حق زندگی مستقل دارند. اگرچه این مراکز هزینه بیشتری را به سازمان بهزیستی تحمیل می‌کنند، اما در تلاش هستیم تا خیرین را به سمت طرح‌های مترقی سوق دهیم تا وضعیت زندگی، تحصیل و اشتغال معلولان بهبود یابد. به‌گفته وی، تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از مدیران در خارج از کشور برای این طرح آموزش دیده‌اند و چند نوبت کارشناسان زبده نیز وارد کشور شده‌اند. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی تصریح کرد: تاکنون ۵۰ خانه کوچک با حضور ۵۵۰ معلول در ١٩ استان راه‌اندازی شده است.

 وی اظهار کرد: اطلاعات افراد پشت نوبتی به شکل روزانه تغییر می‌کند، اما بر اساس آخرین اطلاعات تا ابتدای امسال حدود یک میلیون پشت نوبتی در سازمان بهزیستی وجود داشت که بیشتر خواهان بهره‌مندی از مستمری بودند. حدود ۵۰۰ هزار نفر از آنان وارد سیستم دریافت مستمری شدند و ۱۰۰ هزار نفر از آنان نیز برای دریافت خدمات و تجهیزات تحت پوشش این سازمان قرار گرفتند. در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار نفر پشت نوبتی در سازمان بهزیستی وجود دارد.

وی با اینکه تاکنون سمعک مورد نیاز ناشنوایان و کم‌شنوایان از خارج کشور وارد می‌شد، توضیح داد: محققان(researchers) جوانی در حال تولید سمعک در داخل کشور هستند و در صورتی که این محصول وارد بازار ایران شود، هزینه یک سمعک معمولی که بین ١ تا ١.۵ میلیون تومان است، تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت. به‌گفته نحوی‌نژاد، در حال حاضر سمعک‌های موجود در بازار تنوع قیمتی زیادی دارند و قیمت آنها از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تا ١ میلیون تومان متغیر است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: