کد خبر: ۲۱۵۶۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱:۱۰ - ۰۹ آذر ۱۳۹۷ - 2018November 30
هنگامی که فردی در طول سال سرماخوردگی پیاپی داشته و این سرماخوردگی با التهاب شدید لوزه همراه باشد و مشخص شود که شخص مورد نظر آلرژی ندارد، توصیه به جراحی لوزه می شود
شفاآنلاین>سلامت> دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین‌المللی دوسالانه انجمن علمی جراحان گوش، حلق، بینی و سر و گردن گفت: لوزه‌ها بخشی از بافت ایمنی بدن هستند که در باور عمومی، جراحی برای برداشتن آن لازم است اما متخصصان به تازگی با تجویز ویتامین D، تیغ جراحی را از این بافت دور کرده‌اند.
 
به گزارش شفاآنلاین، دکتر «مجتبی ملکی دلارستاقی» اظهار داشت: هنگامی که فردی در طول سال سرماخوردگی پیاپی داشته و این سرماخوردگی با التهاب شدید لوزه همراه باشد و مشخص شود که شخص مورد نظر آلرژی ندارد، توصیه به جراحی لوزه می شود. در غیر اینصورت لوزه هر بیماری(Sickness) را نمی توان جراحی کرد.

وی ادامه داد: اما به تازگی متخصصان در بخش ایمونولوژی و آلرژی بر روی کمبود ویتامینD تاکید کرده و لوزه های ملتهب بسیاری از مراجعه کنندگان را با اصلاح این کمبود درمان کرده اند تا آن جا که دیگر نیاز به جراحی ندارند.

به گفته ملکی دلارستاقی، در مواردی هم مشاهده شده که فرد مراجعه کننده مشکل لوزه های ملتهب دارد اما فکر می کند نیازی به درمان یا جراحی نیست در این مورد باید گفت درست است که لوزه بخشی از بافت ایمنی بدن است باید مزایا و معایب آن را با هم در نظر گرفت و اگر معایب آن زیاد باشد نیاز به نگهداری ندارد.

جراحی برای برداشتن لوزه‌ها شایع‌ترین عمل جراحی درکودکان است، نکته دیگری بود که ملکی دلارستاقی در این گفت و گو به آن اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از والدین با این استدلال که با برداشتن لوزه از سرماخوردگی های متعدد کودک پیشگیری می شود به جراحی لوزه او اقدام می کنند، حال آنکه امری اشتباه است.
 
**تومورهای سروگردن در کمین مردان
دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن علمی جراحان گوش، حلق، بینی و سروگردن ضمن اشاره به این که ناحیه سروگردن بیشتر با تومورهای غدد بزاقی، تیروئیدی،حفره دهان و بینی و حنجره درگیر است گفت: هر کدام از این تومورها، نشانه خاص خود را دارند اما آنچه بیشتر با آن درگیر هستیم تومورهای حفره دهان است که شاید برای مردم قابل درک تر باشد که شایع ترین نشانه آن، وجود زخم هایی در داخل دهان است.

وی درباره عوامل به وجود آمدن این تومورها یادآور شد: عوامل مستعد کننده این تومورها، استعمال دخانیات(Tobacco)، قلیان و مشروبات الکلی است که در دراز مدت آثار خود را نشان می دهد.

ملکی دلارستاقی ادامه داد: ابتلاء به این تومورها در مردان شایع تر است و پیش از این در سن بالا به وجود می آمد اما متاسفانه با پایین آمدن سن مصرف دخانیات و مصرف مشروبات الکی، سن ابتلا به تومورهای سروگردن هم کاهش یافته است.
 
**گوش پاک کن ها را دور بریزید
ملکی دلارستاقی در بخش توصیه به شهروندان برای نظافت اندام گوش هم یادآور شد: فیزیولوژی اندام گوش و رشد سلول آن به گونه ای است که ترشحات را بیرون می ریزد. اما متاسفانه پاک کردن گوش با گوش پاک کن اشتباه شایعی است که در میان افراد متداول است غافل از این که نه تنها ترشحات را پاک نمی کند بلکه ترشحاتی که میل به بیرون آمدن دارد را به داخل گوش هول داده و بر روی پرده گوش می نشانند.

وی افزود: تجمع این ترشحات بر روی پرده گوش در نهایت به مرحله ای می رسد که به شست و شو یا ساکشن نیاز می شود. همچنین تحریک کردن گوش باعث ایجاد اختلال و بر هم خوردن فیزیولوژی گوش می شود و آن را برای رشد قارچ ها مستعد می کند.

وی تصریح کرد: بر همین اساس توصیه می شود که به جای استفاده از گوش پاک کن، افراد با حوله یا سشوار بیرون گوش را خشک کنند تا ترشحات خشک شده و به بیرون ریخته شود.

دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن علمی جراحان گوش، حلق، بینی و سروگردن گفت: این کنگره دارای 8 محور اصلی شامل اتولوژی و قاعده جمجمه، رینولوژی، رینوپلاستی، جراحی پلاستیک صورت، گوش، حلق و بینی اطفال، بیماری های حنجره، اختلالات خواب و جراحی سر و گردن است که در قالب سخنرانی و پنل ارایه می شود.

شانزدهمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن علمی جراحان گوش، حلق و بینی از ششم تا نهم آذرماه در مرکز همایش های رازی ادامه دارد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: