کد خبر: ۲۱۵۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۸ - ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - 2018November 28
زایمان طبیعی ، چیزی است که بسیاری از زنان باردار ، امیدوارند آن را تجربه کنند.داشتن یک زایمان طبیعی ، بدون مداخله و دارو ، باید در نهایت توسط مادر تصمیم گیری شود
شفاآنلاین> سلامت> زایمان طبیعی ، چیزی است که بسیاری از زنان باردار ، امیدوارند آن را تجربه کنند . داشتن یک زایمان طبیعی ، بدون مداخله و دارو ، باید در نهایت توسط مادر تصمیم گیری شود . فواید زایمان طبیعی برای نوزاد را در این مقاله بخوانیم.

به گزارش شفاآنلاین: برخی زنان احساس مطمئنی دارند و به بدن خود اعتماد می کنند . بقیه ، به راحتی می خواهند که از هر گونه مداخله یا دارو خودداری کنند . هنوز در جامعه و فرهنگ مدرن ما ، داشتن زایمان طبیعی ، کمی غیر معمول است و زایمان بدون درد تبدیل به یک هنجار شده است .
در بسیاری موارد ، ما نیازی به کمک و دستیار در زایمان نداریم . حاملگی ، زایمان و تولد ، معجزه آسا هستند و بدن شما و هورمونها ایجاد شده اند تا زایمان انجام شود .

همه ما بیشترین فایده ی عمل سزارین را می دانیم که زندگی مادر یا جنین را نجات می دهد . سازمان سلامت جهانی ، می گوید که سزارین در ۱۰ تا ۱۵ درصد از زایمان ها اتفاق می افتد . بنابراین برای ۸۵ تا ۹۰ درصد از زایمانها ، زایمان طبیعی می تواند فواید بسیاری برای هم نوزاد و هم مادر داشته باشد .
طریقی که نوزاد شما متولد می شود ، اهمیت دارد و زایمان طبیعی از ایمن ترین و آرام ترین گزینش ها برای سلامت نوزاد شماست .
در اینجا ۵ فایده بزرگ زایمان طبیعی و تولد برای نوزاد شما آورده شده است :
 
کمک به تنفس نوزاد

در طی زایمان ، نوزاد شما یک هورمون استرس به نام کاتکول آمین تولید می کند که یک هورمون جنگ و گریز است که در پاسخ به شرایط پرتنش و استرس زا  تولید می شود .

کاتکول آمین ها ، زمانی که نوزادان متولد می شوند ، به سازگاری تنفسی آنها کمک می کنند . کاتکول آمینها ، این عمل را با افزایش جذب مایع آمنیوتیک در شش های نوزادان و افزایش تولید سورفاکتانت ، انجام می دهند .

سورفاکتانت ، به نوزاد تازه متولد شده شما کمک می کند تا شش های آن بعد از زایمان ، متورم باقی بماند .
نوزادان متولد شده با عمل سزارین ، ۴ برابر بیشتر دچار ناراحتی و درد تنفسی به اضافه مراقبت های ویژه می شوند . زمانی که زایمان ، القا می شود ، نوزادان اغلب دچار درد تنفسی می شوند ( ۲ برابر زایمان طبیعی ).
 
ارتقای یک سیستم ایمنی قوی

نوزادهای تازه متولد شده ، دستگاه ایمنی نابالغ دارند و تمامی آنها برای حفاظت در برابر بیماریها نیاز به کمک دارند .

در طی بارداری ، نوزاد شما آنتی بادی های مادری را از شما دریافت می کند ، اما اغلب آنتی بادی ها حین زایمان انتقال می یابند . گلبول های سفید خون ، در نتیجه ی سطوح بالای کاتکول آمین ها ، افزایش می یابند و به پشتیبانی از سیستم ایمنی شما بعد از زایمان ، کمک می کنند و بدن شما را در برابر عفونت ها محافظت می کنند . شیر پستان ، همچنین حاوی گلبول های سفید خون است که از نوزاد شما بیشتر محافظت می کند . تنها یک قطره از شیر پستان ، حاوی حدودا ۱ میلیون گلبول های سفید خون است .

یک مطالعه نشان داده است نوزادانی که با عمل سزارین متولد می شوند ، گلبول های سفید آنها دچار دگرگونی ماده ژنتیکی (DNA) می شوند که می تواند راهی که بدن آنها به حملات دستگاه ایمنی پاسخ می دهد را در آینده ، تغییر دهد . مخصوصا زمانیکه با محرک های محیطی ترکیب شود ، می تواند منجر به بیماریهایی مانند آسم و دیابت شود .
نوزادانی که از طریق واژینال ، متولد می شوند ( زایمان طبیعی ) ، همچنین باکتریهای محافظ روی پوست را دریافت می کنند که در روده های آنها کلونیزه می شوند و به بدن نوزادان آموزش می دهد که باکتری خوب را از بد تشخیص دهند .

تحقیقات ، قبلا نشان داده است که سیستم های ایمنی نوزادانی که در معرض باکتری های مادرشان نبوده اند ، به طور کامل رشد نمی کند که در آینده موجب افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری ها می شوند .

عمل های سزارین اضطراری که بعد از شروع زایمان اتفاق می افتد ، به این معنی است که نوزاد شما در معرض باکتری های مفیدی است . عمل سزارین  ، هیچ فرصتی را برای تکثیر باکتری ها فراهم نمی کند ، اما تماس پوست به پوست بعد از تولد و شیر دهی می تواند موجب انتقال باکتری ها شود .
 
افزایش انرژی به نوزاد شما
بعد از تولد ، نوزاد شما دیگر مواد مغذی را از جفت دریافت نمی کند . در نتیجه سطح قند خون آنها افت می کند .
نوزادانی که زایمان طبیعی داشته اند ، در برابر اثرات مضر کاهش قند خون ( هیپوگلیسمی ) مانند آسیب مغزی محفوظ می مانند . چند روز پس از زایمان ، کاتکول آمین ها به افزایش سطوح گلوکز در بدن شما کمک می کنند و سطح قند خون را تا زمانی که شیر شما بیاید ، پایدار نگه می دارند
 
افزایش اکسیژن به نوزاد شما

در حین یک زایمان طبیعی ، نوزاد شما در برابر کاهش سطوح اکسیژن در حین انقباضات رحمی ، محافظت می شود .
اگر زایمان ، با یک دارو ( مثل سینتوسینون یا پیتوسین ) القا شود ، عمل  هورمون اکسی توسین بر روی رحم  ، موجب انقباضات شدیدا قوی و مکرر می شود .
این انقباضات می توانند موجب  کاهش خون و اکسیژن نوزاد شوند.
 
ارتقای رشته های محبت بین مادر و جنین

کاتکول آمین های تولید شده توسط نوزاد شما  در طی زایمان ، تاثیر مهمی بعد از تولد او دارد .
پس از یک زایمان طبیعی ، نوزادان متولد شده ، هنگام دیدن مادرشان در بار اول ، آگاه و با چشمانی باز هستند . این زمان ، بلافاصله بعد از تولد است ، زمانیکه نوزاد پوست به پوست مادر خود قرار می گیرد و مادر و نوزاد را برای به وجود آمدن رشته های محبت و رابطه شیردهی موفق ، آماده می کند .

نوزاد شما قبلا صدای شما را می شناسد و از روی قصد به صورت شما خیره می شود ، بوی شما و مزه پوست شما در هنگام شیردهی در بار اول را به خاطر می سپارد . اگر نوزادان حین زایمان ، در معرض داروهایی باشند ، ممکن است بعد از تولد احساس خواب آلودگی کنند ، بیشتر گریه کنند و زمان بیشتر و طولانی تری صرف شود تا شیردهی آغاز شود ، نسبت به نوزادانی که مادر آنها از مسکن ها ( تسکین دهنده درد ) استفاده نکرده است .

زایمان طبیعی ، فواید بسیاری برای مادر و نوزاد دارد . اما اگر کارها طبق برنامه جلو نرود ، شما می توانید هنوز از اطلاعات بالا استفاده کنید تا بهترین گزینه ها را انتخاب نمایید . اگر به علل پزشکی ، القا نیاز بود ، با پزشک خود در مورد راه های شروع زایمان صحبت کنید .

اگر بعد از اینکه زایمان شروع شد ، عمل سزارین ضروری شد ، نوزاد شما فواید زیادی را از زایمان دریافت خواهد کرد . به علت عواقب و عوارض پزشکی ، برخی زنان به یک عمل سزارین برنامه ریزی شده احتیاج دارند . نی نی بان

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: