کد خبر: ۲۱۵۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۰۴ آذر ۱۳۹۷ - 2018November 25
ما به دنبال افزایش اهدای خون در کشور نیستیم بلکه برنامه ما مدیریت مصرف خون و فرآورده‌های خونی است
شفاآنلاین>سلامت>مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور با اشاره به کاهش اهدای خون در پاییز و زمستان گفت: هر روز میزان ذخایر خون را در سراسر کشور پایش می‌کنیم تا همیشه پنج برابر مصرف‌ روزانه خون و فرآورده‌های خونی را ذخیره داشته باشیم.

به گزارش شفاآنلاین، دکتر علی‌اکبر پورفتح‌الله، با اشاره به وضعیت اهدای خون در فصل پاییز و زمستان اظهارکرد: طبیعی است که در پاییز و زمستان با سرد شدن هوا، ‌اهدای خون هم در کشور کاهش می‌یابد بنابراین با آغاز فصل سرد، ‌میزان مراجعه‌کننده برای اهدای خون<Blood donation> کم می‌شود اما اقدام خوبی که در سازمان انتقال خون برای این شرایط انجام شده، پیگیری مدیریت مصرف خون در کشور  است تا مصرف خون محافظه‌کارانه‌تر شود.

وی افزود: در عین حال برنامه خوبی را هم برای ذخیره خون در کشور پیش می‌بریم. به‌طوری‌که همه روزه میزان ذخایر خون را در سراسر کشور پایش می‌کنیم تا همیشه پنج برابر مصرف‌ روزانه خون و فرآوده‌های خونی را ذخیره داشته باشیم و اگر در استانی دچار مشکل شدیم، از طریق شبکه خونرسانی کشوری، خون<Blood> مورد نیاز استان‌ها را تامین می‌کنیم.

این برنامه به جاجایی خون و فرآورده‌های خونی در استان‌هایی که دچار کمبود می‌شوند، کمک می‌کند تا بتوانیم کمترین مشکل را در این زمینه داشته باشیم.

به عنوان مثال در مقاطعی در تابستان در استان خوزستان دچار مشکل کاهش اهدای خون شدیم اما از استان‌های دیگر خون مورد نیاز خوزستان را تامین کردیم البته با تغییر شرایط آب‌ وهوایی اکنون در استان خوزستان فرصت مناسبی برای افزایش اهدای خون است و می‌توانیم از این فرصت برای تامین خون استان‌های سردسیری که دچار مشکل می‌شوند، استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه طی این سال‌ها روند و میزان آمار اهدای خون را ثابت نگه داشته‌ایم، اظهار کرد: ما به دنبال افزایش اهدای خون در کشور نیستیم بلکه برنامه ما مدیریت مصرف خون و فرآورده‌های خونی است.

می‌توانیم با مدیریت مصرف دو میلیون و ۱۰۰ هزار اهدای خونی که داریم، تامین خون کشور را مدیریت کنیم  بنابراین به دنبال افزایش اهدای خون نیستیم بلکه درصدد اجرای برنامه‌های ارتقای کیفیت خون و فرآورده‌های خونی و مدیریت مصرف خون هستیم و امسال هم پیش‌بینی می‌کنیم که با همین میزان اهدای خون اقداماتمان را انجام دهیم.ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: