کد خبر: ۲۱۴۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۴ - ۰۲ آذر ۱۳۹۷ - 2018November 23
یک روانشناس درباره ضرورت جدی گرفتن مشاوره‌های پیش از ازدواج توضیحاتی داد
شفاآنلاین> سلامت> سمیرا اسماعیلی روانشناس و مشاوره خانواده درباره لزوم مشاوره‌های قبل از ازدواج اظهار کرد: معمولاً مراجعه به مشاوره زمانی که هنوز هیچ صحبتی بین افراد نشده است مناسب نیست، همان طور که مراجعه افراد بعد از مدت ها حرف زدن و رابطه داشتن و شکل گرفتن علاقه، تاثیر چندانی ندارد؛ بنابراین بهترین زمان برای مراجعه به مشاور زمانی است که فرد آمادگی دارد و حداقل 8 تا  10 ساعت با طرف مقابل درباره مسائل مختلف گفت وگو کرده است.

به گزارش شفاآنلاین: این روانشناس افزود: مشاور ازدواج هیچ وقت به شما نمی گوید که این کار را بکنید یا نکنید. وظیفه مشاور آگاه کردن است.

وی مراجعه به مشاوره های پیش از زادواج را یک بحث جدی دانست و گفت: این روزها کارشناسان بسیاری توصیه می کنند که زوج های جوان قبل از آغاز زندگی مشترک حتماً با مشاور معتمد مشورت کنند.

اسماعیلی افزود: این توصیه از آنجا جدی شده که رسانه ها در سال های گذشته آمار نگران کننده ای را در خصوص طلاق زوجین به خصوص در 5 سال اول زندگی مشترک منتشر کرده اند؛  به همین دلیل است که بحث نیاز جدی به مشاوره قبل از ازدواج برای زوج های جوان مطرح می شود.

اسماعیلی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما زوج ها خیلی وقت ها اطلاع کافی از مشاوره هایی که مشاوران در اختیار آنها می گذارند، ندارند یا گاهی احساس می کنند چون به حد مطلوبی از استقلال مالی و خانوادگی رسیده اند، می توانند بدون مشورت با افراد دیگر بهترین انتخاب را داشته باشند.

این روانشناس مطرح کرد: عده ای هم در انتخاب مشاور اشتباه می کنند و با مشورت دوستانشان برخی ملاک های کلیشه ای را برای همسرشان در نظر می گیرند و زمانی که دختر یا پسری با این شرایط را پیدا می کنند احساس می کنند به آن زوج رویایی رسیده اند و به صورت هیجانی دست به انتخاب می زنند.

وی ادامه داد: این ملاک ها اگرچه ملاک های عرفی جامعه ما هستند ولی در عرف این ملاک ها نه به صورت جزئی بلکه به صورت کلی مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که روانشناس یا مشاور ازدواج، همه این موارد را با فاکتورهای جزئی مورد ارزیابی قرار می دهد تا بتواند بررسی درست شخصیتی از زوجین ارائه دهد. یعنی در واقع مشاور تلاش می کند دیدگاه ها و اهداف زوجین را در زندگی مورد بررسی قرار بدهد و طرف مقابل را با این دیدگاه ها و اهداف آشنا کند. yjc
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: