کد خبر: ۲۱۴۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۳:۴۵ - ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 21
داروها، توانبخشی، داروهای مکمل و داروهای جانبی برای بیماران مبتلا به MS بسیار گران است و هر بیمار برای داشتن زندگی عادی حدود۱/۵ میلیون تومان در ماه باید هزینه کند که با پیشرفت بیماری این هزینه‌ها هم افزایش می‌یابد
شفا آنلاین>سلامت>مدیرعامل انجمن MS ایران با اشاره به شیوع بالای MS در بین ایرانی‌ها گفت: هر بیمار مبتلا به MS برای داشتن زندگی عادی حدود 1/5 میلیون تومان در ماه باید هزینه کند که با پیشرفت بیماری این هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

به گزارش شفا آنلاین:عبدالحسین هوشمند با اشاره به روند رو به رشد شیوع بیماری MS در سال‌های اخیر گفت: به طور کلی تا پایان شهریور امسال، حدود ۷۴ هزار و ۵۰۰ بیمار MS در ۵۲ مرکز استانی و شهرستانی ثبت شده اما پیش‌بینی می‌شود تعداد بیماران ۲۰ درصد بیشتر از این میزان باشد.

وی با بیان اینکه در بین کشورهای منطقه بیشترین میزان ابتلا مربوط به ایران است، افزود: شیوع در کشورهای اسکاندیناوی، شمال اروپا و آمریکا حدود ۱۰۰ در صد هزار است و در کشور ما میزان ابتلا به ۱۰۰ در هر صد هزار نفر و یا حتی بیشتر رسیده است.

مدیرعامل انجمن MS تصریح کرد: در سال ۹۶، ۶ هزار و ۸۰۰ بیمار جدید MS و در ۶ ماه اخیر ۶۳۰ بیمار جدید در تهران پذیرش شده و حتی گاهی روزانه ۱۰ بیمار فقط در تهران مراجعه می‌کنند که این میزان نشان از شیوع بالای MS در جامعه دارد که نیازمند توجه ویژه است.

هوشمند عدم آگاهی درست از بیماری MS را یکی از چالش‌های اصلی این بیماری در جامعه خواند و اظهار کرد: تصور اینکه ابتلا به MS همیشه همراه با ناتوانی و معلولیت است، کاملا اشتباه است چراکه با توجه به روش‌های تشخیصی، درمان‌ها و داروهای جدید معمولا بیماری در مراحل اولیه شناسایی و کنترل می‌شود و مبتلایان مثل سایر مردم عادی زندگی می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: داروها، توانبخشی، داروهای مکمل و داروهای جانبی برای بیماران مبتلا به MS بسیار گران است و هر بیمار برای داشتن زندگی عادی حدود۱/۵ میلیون تومان در ماه باید هزینه کند که با پیشرفت بیماری این هزینه‌ها هم افزایش می‌یابد.

هوشمند گفت: حدود ۸۰ درصد داروهای مورد نیاز MS تولید داخل است و بدون افزایش قیمت، طبق روال سابق در اختیار بیماران قرار می‌گیرد اما برخی داروهای خارجی افزایش قیمت داشته و یا هزینه‌های توانبخشی که به طور کامل تحت پوشش بیمه قرار نگرفته‌اند از جمله مشکلات بیماران MS به شمار می‌روند.

مدیرعامل انجمن MS، با بیان اینکه معمولا بیماران مبتلا به MS جوان هستند، گفت: بسیاری از مواقع بیماران به دلیل نگرانی از آینده شغلی و زندگی با مشکلات روحی و روانی مواجه می‌شوند که نیاز به خدمات روانشناسی برای امید به زندگی برای آنها ضروری است.طبنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: