کد خبر: ۲۱۴۱۴۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 14
٩ روز از سقوط پنکه در مدرسه دخترانه اروندکنار گذشت؛ حادثه عجیبی که باعث شد مریم و آیت دو دانش‌آموز ١١ ساله دبستان حضرت معصومه(س) مجروح شوند. این حادثه این دو همکلاسی را چند روزی راهی بیمارستان کرد
شفاآنلاین>سلامت>  ٩ روز از سقوط پنکه در مدرسه دخترانه اروندکنار گذشت؛ حادثه عجیبی که باعث شد مریم و آیت دو دانش‌آموز ١١ ساله دبستان حضرت معصومه(س) مجروح شوند. این حادثه این دو همکلاسی را چند روزی راهی بیمارستان کرد.

به گزارش شفاآنلاین، در این حادثه مریم از ناحیه سر بشدت آسیب دید و آیت هم گردنش زخمی شد. البته آسیب‌دیدگی آیت کمتر بود و او دو روز بعد از حادثه از بیمارستان مرخص شد اما مریم به دلیل شکستگی جمجمه تحت عمل جراحی قرار گرفت و از ١٣ آبان که این حادثه برای او پیش آمد تا جمعه هفته گذشته در بیمارستان آبادان بستری بود. حالا او هم از بیمارستان مرخص شده است اما هنوز حالش خوش نیست. این حادثه برای این دو دانش‌آموز در حالی رخ داد که ‌سال گذشته همه مدارس کشور طی بخشنامه‌ای از سوی وزارت آموزش موظف به جمع‌آوری پنکه سقفی بودند اما این مدرسه بی‌توجه به این ابلاغیه همچنان از تعدادی پنکه سقفی در کلاس‌های درس استفاده می‌کرد. همین امر باعث شده است که مدیر و تعدادی از مسئولان این مدرسه به ‌عنوان متخلف تحت پیگرد قرار بگیرند.

اما این حادثه تلخ همزمان با روز دانش‌آموز رخ داد؛ حوالی ساعت ١٢ ظهر بود. مریم و آیت هم مثل همیشه سر کلاس درس بودند. درس ریاضی بود، معلمشان داشت چند خط آخر مسأله را حل می‌کرد، بچه‌ها هم به‌‌سرعت در حال نوشتن از پای تخته بودند تا با به صدا درآمدن زنگ تفریح از کلاس خارج شوند. مریم و آیت هم نگاه‌شان به تخته بود و با سرعت خط به خط دفتر ریاضی‌شان را پر می‌کردند که ناگهان چیزی از بالا روی سرشان هوار شد. پنکه سقفی روی سر آنها سقوط کرده بود. بچه‌ها شوکه‌شده بودند، مریم و آیت زخمی و خون‌آلود روی زمین افتاده بودند. معلم بالای سر آنها رفت، چند نفر از بچه‌ها دوان دوان به اتاق مدیر مدرسه رفتند تا به او بگویند چه اتفاقی افتاده است. نیروهای اورژانس چند دقیقه بعد در مدرسه حاضر شدند و مریم و آیت را به بیمارستان اروند رساندند، همزمان خانواده‌های آنها هم از ماجرا باخبر شدند. مریم از ناحیه سر خونریزی داشت و آیت هم گلویش زخمی شده بود.

تیم پزشکی با توجه به وخامت حال این دو کودک تصمیم گرفت تا آنها را به بیمارستان مجهزتری اعزام کند. بیمارستان شهید بهشتی آبادان نزدیک مرکز درمانی مجهزی بود که با هماهنگی‌های انجام‌شده امکان پذیرش این دو کودک را داشت. درنهایت آنها به این مرکز درمانی اعزام و در آن‌جا بستری شدند. با بررسی‌های ابتدایی پزشکی مشخص شد که آیت مشکل چندانی ندارد، با این حال او را یک شب بستری کردند و فردای آن روز از بیمارستان (Hospital)مرخص شد اما وضع مریم متفاوت بود، او سرش شکسته بود، جمجمه‌اش خونریزی داشت، گردنش هم از چند جا مجروح شده بود.

آن‌طور که پدر این دانش‌آموز می‌گوید دکترها روز بعد از بستری‌شدن مریم تصمیم گرفتند تا او را جراحی کنند: «مریم دوشنبه به اتاق عمل رفت. دکترها سه ساعت روی سر دخترم کار کردند تا خونریزی او بند بیاید. خیلی سخت بود. خدا را شکر الان حالش خیلی بهتر است. مریم جمعه از بیمارستان مرخص شد البته هنوز سردرد دارد.»

 مریم تنها دختر خانواده است، او  یک برادر بزرگتر دارد که ازدواج کرده است. پدر مردم می‌گوید: «او همدم مادرش است. من ملوانم و بیشتر وقت‌ها روی آب هستم. مریم و همسرم خیلی به هم وابسته هستند، من هم او را خیلی دوست دارم، آن روز که خبر این حادثه را شنیدم، شوکه شدم تا به بیمارستان رسیدم، ‌هزار بار مردم و زنده شدم، فکر می‌کردم بلایی سرش آمده و آنها به من نمی‌گویند، مریم بعد از عمل وقتی چشمانش را باز کرد، خیالم کمی راحت شد. الان هم از مدرسه شکایت کرده‌ایم. خبر دارم که استفاده از پنکه سقفی در مدارس غیر قانونی است.»

اما همان‌طور که پدر مریم می‌گوید استفاده از پنکه سقفی در مدارس تخلف است. چند ماه پیش بخشنامه جمع‌آوری آنها ابلاغ شده است اما مسئولان مدرسه حضرت معصومه‌(س) روستای نهر سن بخش اروندکنار در بعضی از کلاس‌های درس همچنان از این وسیله برای تهویه و خنک‌کردن هوا استفاده می‌کنند؛ موضوعی که به گفته مسئولان آموزش‌وپرورش خوزستان به کمبود برق و ناتوانی اداره برق اروندکنار در تأمین برق لازم برای این مدرسه بازمی‌گردد.

نوری‌زاده، مدیرروابط عمومی آموزش‌وپرورش خوزستان درباره علت تخلف مسئولان این مدرسه در جمع‌آوری پنکه‌های سقفی گفت:  «مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان از محل حادثه بازدید کرد، مسئولان مدرسه هم تحت پیگرد قرار گرفته‌اند اما براساس شواهد موجود این مدرسه به دلیل کمبود (Shortage)برق نتوانسته همه کلاس‌هایش را به کولرگازی مجهز کند. ضمن آن‌که مدرسه به تالاب و نیزار نزدیک است و همین مسأله هم باعث ایجاد مزاحمت این حشرات برای دانش‌آموزان می‌شود به همین دلیل پنکه سقفی روشن بوده و به دلیل فرسودگی سقوط کرده است.»

نوری‌زاده همچنین درباره سلامت این دو دانش‌آموز گفت: «خوشبختانه حال هر دوی آنها مساعد است و از بیمارستان مرخص شدند. مسئولان به عیادت این دو دانش‌آموز هم رفتند و کلیه هزینه‌های درمانی این عزیزان پرداخت شد. ضمن این‌که با خاطیان هم براساس قوانین برخورد می‌شود.»شهروند
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: