کد خبر: ۲۱۳۹۱۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۲ - ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 11
در برخی مواقع ادبیات محترمانه اهمیتی فراوان پیدا می‌کند؛ کودکانی که یاد می‌گیرند «لطفا» و «دست شما درد نکنه» یا «اجازه هست» بگویند، فضایی توام با ادب و نزاکت را ایجاد می‌کنند که واکنش‌هایی مثبت پیرامونشان به‌ وجود می‌آید
شفاآنلاین>اجتماعی>یک متخصص اطفال گفت: بهترین راه برای نشان دادن احترام این است که در شیوه تربیتی‌تان هم مهربان و هم محکم باشید.

به گزارش شفاآنلاین، علی محتشمی متخصص اطفال اظهار کرد: برای اینکه بتوانید کودکی با ادب تربیت کنید باید در مرحله اول مراقب رفتارتان باشید؛ سعی کنید رفتارتان را ارزیابی کرده و فرزندانتان را نیز تشویق<Encouragement> کنید تا این کار را انجام دهند، در واقع به آنها بیاموزید تا به بچه‌هایی که در مدرسه یا زمین بازی تنها مانده و نیاز به محبت و هم‌نشینی دارند، توجه کنند، به آنها کمک کنید تا علائم احساسی را در دیگران دیده و آن را تشخیص دهند.

این متخصص اطفال با اشاره به لزوم تعیین محدودیت برای کودکان، گفت: «مهربان» و «محکم» بودن در شیوه تربیتی بهترین راه برای نشان دادن احترام است؛ مهربان بودن احترام‌تان را به کودک نشان می‌دهد و محکم بودن احترام‌تان را به آن‌چه که باید انجام شود،‌نشان می‌دهد.

محتشمی با تاکید بر اجتناب از انجام واکنش بیش از اندازه، گفت: اگر کودک‌تان شما را زد و گفت: «تو احمقی» ناراحت<Upset> نشوید (در واقع شما می‌دانید که احمق نیستید)؛ کودکی برای جلب توجه ممکن است ناخوشایند‌ترین چیز‌ها را بگوید تا واکنش شما را برانگیزد و عصبانی‌تان کند، به جای عصبانی شدن با او چهره به چهره شوید و آرام، اما محکم به او بگویید: «ما در این خانواده این‌طور صحبت و برخورد نمی‌کنیم».

وی با بیان لزوم استفاده از ادبیات محترمانه در تربیت کودک، ادامه داد: در برخی مواقع ادبیات محترمانه اهمیتی فراوان پیدا می‌کند؛ کودکانی که یاد می‌گیرند «لطفا» و «دست شما درد نکنه» یا «اجازه هست» بگویند، فضایی توام با ادب و نزاکت را ایجاد می‌کنند که واکنش‌هایی مثبت پیرامونشان به‌ وجود می‌آید.

این  متخصص اطفال گفت: سعی کنید فرزندتان را در جریان خدمات اجتماعی در سنین پایین شرکت دهید و از کودک در مشارکت‌های اجتماعی دعوت کنید؛ بچه‌ها دوست دارند به آن‌ها مسئولیت‌هایی کوچک داده شود که به‌راحتی قابل مدیریت باشد، این کار به آن‌ها احساس کمال و غرور خواهد داد و این رفتار‌ها باعث می‌شود به دیگران کمک کرده یا فضای جامعه را بهتر کنند.


الگوی خوب بودن برای کودکان در تربیت او بسیار موثر است

وی یادآوری کرد: سعی کنید در اجرا و تحقق حرف‌هایی که می‌زنید، نمونه خوبی برای فرزند‌تان باشید؛ هیچ‌کس کامل نیست، اما تلاش شما در این زمینه نشان از اهمیت و ارزشمند بودن این مسئله دارد و کودک‌تان این مسئله را از شما می‌آموزد.yjc
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: