کد خبر: ۲۱۳۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۰:۴۵ - ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 07
استعمال سیگار باعث ایجاد و تشدید بیماری کرون روده‌ می‌شود همچنین مصرف خودسرانه برخی از داروها همچون بروفن و ژلوفن نیز سبب می‌شود تا افراد به بیماری‌های التهابی روده مبتلا شوند

شفا آنلاین>سلامت>یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها <antibiotics>افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های التهابی روده می‌کند.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر همایون واحدی  درباره بیماری کرون و سروز اظهار کرد: استعمال سیگار باعث ایجاد و تشدید بیماری کرون روده‌ می‌شود همچنین مصرف خودسرانه برخی از داروها همچون بروفن و ژلوفن نیز سبب می‌شود تا افراد به بیماری‌های التهابی روده مبتلا شوند.

وی یادآور شد: والدین نباید برای کودک کمتر از دو سال خود جهت معاینه و تجویز دارو به پزشک عمومی مراجعه کنند چراکه تجویز آنتی بیوتیک بی‌رویه سبب می‌شود این کودک در آینده به بیماری‌های التهابی روده بیش از سایرین مبتلا شوند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه ژنتیک در بروز بیماری‌های گوارشی و التهابی روده موثر است، گفت: ژنتیک جزو عواملی است که غیرقابل پیشگیری است اما در حال حاضر ثابت شده است که بیشتر بیماری‌ها همچون کبد چرب و بیماری‌های التهابی روده بیشتر به دلیل وجود میکروب‌های طبیعی داخل روده است.

واحدی ادامه داد: اگر  میکروب‌‎های طبیعی که داخل روده هر فردی وجود دارد بنابر دلایلی همچون مصرف آنتی‌بیوتیک قبل از دو سالگی آسیب بزنیم سبب ایجاد تغییرات روده‌ای می‌شود که ممکن است فرد را تا آخر عمر دچار بیماری‌های گوارشی کند.

وی عنوان کرد: اگر فرد مبتلا به کولیت سروز باشد نشانه‌های همچون اسهال خونی و خونریزی را دارد و فرد مبتلا با کم‌خونی و کاهش وزن مواجه می‌شود اما اگر مبتلا به کرون باشد بیمار علائم درد شکم، کاهش وزن و تب را نشان دهد و برخی از این بیماران مبتلا به اسهال شده و به ندرت در آنها خونریزی نیز مشاهده می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: تشخیص بیماری‌های گوارش و کبد توسط پزشک معالج بر اساس سابقه، معاینه و آزمایش‌ها است و اگر لازم باشد از بیمار کلونسکوپی و یا ام آر آی از روده و سی‌تی اسکن از شکم گرفته می‌شود.طبنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: