کد خبر: ۲۱۳۴۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۰ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 06
بحث تجمیع بیمه‌ها هم چیزی به جز اجرای قانون نیست و ما هم‌ انتظاری جز اجرای قانون نداریم. قانون برنامه پنجم توسعه در این مورد حکم تاسیسی داده است که سازمان خدمات درمانی به بیمه‌ سلامت تبدیل شد و همه‌ بیمه‌ها باید تحت پوشش این سازمان باشند
شفاآنلاین>سلامت> معاون کل وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد که در دوره جدید رابطه‌ای «بسیار بهتر از گذشته» بین وزارتخانه‌های رفاه و بهداشت برقرار شود.

به گزارش شفاآنلاین، صبح دوشنبه، نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در محل ستاد این وزارتخانه برگزار شد و ایرج حریرچی به تشریح مواضع این وزارتخانه درباره مهمترین موضوعات حوزه بهداشت و درمان ازجمله وضعیت دارو و درمان در کشور، بهره‌برداری از بیمارستان سرپل ذهاب از اول آذر ماه، تغییر و تحولات اخیر در وزارت رفاه، گرانی قیمت شیر و لبنیات در کشور و برخی دیگر از مسائل مبتلابه نظام سلامت پرداخت.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ درباره‌ ارزیابی روابط وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه در دوره‌ جدید، گفت: «در ابتدا از کمک‌هایی که وزرای رفاه سابق و سرپرست سابق این وزارتخانه انجام دادند، متشکریم. از طرفی با توجه به سوابق دکتر شریعتمداری و دیدگاه‌هایشان و مصاحبه‌هایی که انجام داده‌اند و اظهاراتی که کرده‌اند، نوید رابطه‌ای بسیار بهتر از گذشته را می‌دهد و در وهله اول تاکید کردند بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت شود و اعلام کردند که وظیفه‌ اصلی وزارت رفاه و بیمه‌های زیر مجموعه‌شان خدمت رسانی به مردم و افزایش محافظت مالی از افراد تحت پوشش است که باید به نحو بهتری انجام شود و امیدواریم همکاری‌های لازم انجام شود.»

وی تصریح کرد: «در عین حال بحث تجمیع بیمه‌ها هم چیزی به جز اجرای قانون نیست و ما هم‌ انتظاری جز اجرای قانون نداریم. قانون برنامه پنجم توسعه در این مورد حکم تاسیسی داده است که سازمان خدمات درمانی به بیمه‌ سلامت تبدیل شد و همه‌ بیمه‌ها باید تحت پوشش این سازمان باشند. در قانون برنامه ششم هم تاکیدات متعددی به وحدت رویه، ایجاد پرونده الکترونیک و نظام ارجاع با هدایت سازمان بیمه سلامت اتفاق افتاده است. ما مذاکراتی داشته‌ایم و زمانی که این صحبت‌ها به یک استراتژی خوب برسد، آنها را اعلام می‌کنیم.»

وضعیت دارویی کشور
حریرچی در ادامه، اظهار داشت: «به طور شفاف می‌گویم وزارت بهداشت مطابق قانون عمل می‌کند. طبق قانون و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مصوبات مجلس، داروی تولید داخلی که کیفیتش مورد تایید است، زمانی که وارد بازار می‌شود، واردات داروهای مشابه خارجی آن باید به حداقل و صفر برسد. بیمه‌ها هم وقتی که داروی داخلی مورد تایید مراجع علمی وجود دارد، آن را تحت پوشش قرار می‌دهند. متاسفانه در برخی از موارد برخی از مردم تصور اشتباهی دارند و فکر می‌کنند داروی خارجی بهتر از داروی داخلی است. این در حالی است که برخی داروهای خارجی حتی اگر مهر اروپایی هم خورده باشند، ساخت کشورهای درجه دوم و سوم است که به دلیل برخی از ملاحظات نمی‌توانیم اسم آنها را بیاوریم، اما سطحشان اصلا با کشور ما قابل مقایسه نیست.»

وی افزود: «در این بین برخی از واردکنندگان و شرکت‌های خارجی هم بداخلاقی‌ها و بی‌اخلاقی‌هایی را انجام می‌دهند و با تجویزکنندگان رابطه‌ مالی برقرار می‌کنند، وعده‌های مالی می‌دهند و به اسم دوره‌ آموزشی سفرهای خارجی برایشان ترتیب می‌دهند. متاسفانه تعداد اندکی از تجویزکنندگان هم با آنها همکاری و ادعا می‌کنند که داروی داخلی مناسب نیست. ایجاد چنین روابطی مناسب نیست و ما طبق قانون وظیفه‌ خود را نسبت به آنها انجام می‌دهیم. باید توجه کرد که اخیرا همان تعداد اندکی که کمبود دارویی در بازار وجود دارد، بیش از دو سومش داروهای خارجی است که مشابه ایرانی آنها هم در بازار وجود دارد.»

حریرچی با بیان این که البته برخی از موارد استثنا هستند، گفت: «بر همین اساس در برخی از موارد تا ۱۰ درصد هم اجازه ورود داروی خارجی مشابه داروی داخلی را می‌دهیم، اما به مردم اطمینان می‌دهیم که ما هم برای خود و خانواده‌هایمان از داروی داخلی استفاده می‌کنیم، زیرا به کیفیت دارو و دانش دانشمندان‌مان اعتماد داریم و کیفیت آنها در آزمایشگاه‌ها تایید می‌شود.»

حریرچی همچنین در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به میزان خودکفایی در تولید دارو و مواد اولیه دارویی در کشور، گفت: «یک خبر بسیار مهم این است که با وجود تمام تهدیدات و تحریم‌های دشمنان ملت ایران، میزان خودکفایی در تولید دارو و مواد اولیه دارویی در کشور در طی سال اخیر به میزان چشمگیری افزایش یافته است. همان طور که قبلا اعلام شده است ۹۸ درصد مقدار عددی و ۷۰ درصد مقدار ریالی داروی مصرفی مردم ایران تولید داخلی است.» وی افزود: «خبر جدید و خوشحال کننده این است که هم اکنون سهم مواد اولیه و موثرایرانی در تولید داروی کشور به ۶۷ درصد رسیده است که در مقایسه با کشورهای هم سطح خودمان رکورد کم نظیری است. در سال ۹۵ این سهم ۵۴ درصد بوده است. سیاست وزارت بهداشت کماکان حمایت از تولید داخلی دارو و مواد اولیه و موثره ایرانی است و از مردم و پزشکان عزیز درخواست همکاری بیشتر و حمایت از دانشمندان و داروسازان متعهد کشور خودمان در تولید داروی مورد نیاز کشور عزیزمان را داریم.»

انتقاد از گرانی لبنیات
حریرچی در واکنش به آنچه گرانی شیر و لبنیات در کشور عنوان می‌شود، گفت: «موضوع مهم دیگر در مورد گرانی شیر و لبنیات در چند ماهه اخیر است. امروزه میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های لبنی‌ یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی اجتماعی است. افزایش رشد، ارتقای هوش و قدرت فراگیری، افزایش توان کاری، افزایش طول عمر و پیشگیری از کار افتادگی زودهنگام از مزایای مصرف روزانه شیر ولبنیات است.» وی ادامه داد: «با وجود این که حدود ۶۰ درصد مردم کشور ما چاق یا دارای اضافه وزن هستند و مصرف غذاهای چرب و شور نظیر فست فودها و نیز مواد مضر شیرین نظیر نوشابه‌ها در کشور شایع هستند، مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های آن در کشور ما ۱۹۰ گرم در روز است که از مقدار توصیه شده ۲۵۰ گرم بسیار کمتر است.»

معاون کل وزارت بهداشت اظهار داشت: «بیش از ۹۰ درصد مردم کشور ما کمتر از حد نیاز کلسیم دریافت می‌کنند. شیر و فرآورده‌های آن بهترین منبع کلسیم هستند. کلسیم در رشد و استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها نقش اساسی دارد. بررسی‌های علمی حاکی از آن است که ۴۰ درصد زنان بالغ و ۳۵ درصد مردان بالغ کاهش تراکم استخوان دارند و حداقل ۲.۲ میلیون نفر از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند. بر همین اساس، افزایش قیمت شیر ولبنیات و کاهش قدرت خرید مردم باعث افزایش پوکی استخوان، کاهش سن بروز پوکی استخوان و کاهش سرعت رشد استخوانی دانش آموزان می‌شود. از طرفی هم شکستگی خودبخودی و بدون ضربه و آسیب قابل توجه از عوارض مهم پوکی استخوان است. حدود ۵۰ هزار مورد شکستگی لگن مربوط به پوکی استخوان در کشور در افراد مسن به وجود می‌آید که عوارض و هزینه‌های قابل توجه به خانواده‌ها و کشور وارد می‌کند.»

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: «با توجه به افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در مدت اخیر، ما از همه کسانی که در زنجیره تولید و عرضه شیر و لبنیات نقش دارند، درخواست داریم که علاوه بر نقش اقتصادی، به مسئولیت‌های اجتماعی خود هم در تامین شیر و لبنیات برای مردم عزیز کشورمان و تعیین قیمت این فرآورده‌ها توجه جدی کنند. از دستگاه‌های نظارتی درخواست داریم که با متخلفین افزایش قیمت شیر و لبنیات برخورد بسیار جدی کنند.» وی افزود: «از خانواده‌ها درخواست داریم شیر و لبنیات را در اولویت انتخاب مواد غذایی خود قرار دهند. خانواده‌های با درآمد متوسط و بالاتر حتما با کاهش مصرف مواد غذایی چرب و پرکالری و شیرین، مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهند. از مسئولین ذیربط نیز درخواست داریم که با افزایش قدرت خرید خانوارهای فقیر و آسیب پذیر و همچنین عرضه مستقیم و رایگان یا بسیار ارزان شیر و لبنیات برای این افراد، نظیر بسته‌های حمایت کالایی و توزیع شیر مدارس در این زمینه بیش از پیش فعال باشند.»

تخلفات بیمارستان‌ها را به ۱۹۰ گزارش کنید
حریرچی در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر ممنوعیت اکید و مطلق ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان جهت تهیه دارو و لوازم پزشکی در تمام بیمارستان‌های کشور اعم از دولتی و خصوصی و سایر بیمارستان‌ها، گفت: «بیمارستان‌ها موظفند تمام داروها و تجهیزات مورد تجویز پزشکان شاغل مربوطه را مطابق لیست دارونامه اختصاصی بیمارستان، در داخل بیمارستان تامین کننند. همچنین هر گونه دریافتی خارج از صورت حساب رسمی بیمارستان و هر گونه دریافتی غیر از صندوق بیمارستان و بدون ارائه صورت حساب رسمی کاملا ممنوع است.» وی افزود: «متاسفانه در بعضی از بیمارستان‌ها مواردی از این تخلفات دیده می‌شود، از مردم درخواست داریم هر‌گونه تخلف و یا هر شائبه تخلف در این زمینه هم در مورد بیماران خانواده خودشان و هم در مورد سایر بیماران را با صرف یک دقیقه وقت به تلفن ۱۹۰ اطلاع دهند. همکاران ما به‌طور شبانه‌روزی آماده پاسخگویی و پیگیری این موارد هستند و بعد ار اثبات تخلف، حداکثر برخورد قانونی انجام خواهد شد.»

سالگرد زلزله کرمانشاه
حریرچی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به نزدیک شدن به سالگرد زلزله کرمانشاه گفت: «ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالگرد فوت هموطنان‌مان در زلزله کرمانشاه، به برخی اقدامات انجام شده مهم در آن زمان که مورد تقدیر مجامع بین‌المللی و ثبت رکوردهای جهانی در خدمت‌رسانی به مردم در شرایط بحرانی شد و نیز اقدامات فعلی اشاره می‌کنم. اعزام ٧٣۵٠ مصدوم کمتر از ۲۰ ساعت در شرایط قطع برق و تاریکی، استقرار شش بیمارستان سیار در کمتر از ١۵ساعت، انجام ١٩٨٠عمل جراحی در کمتر از سه روز، انجام موفق حدود ١٠٠عمل جراحی پیوند عضو از جمله اقدامات مهم انجام شده بود.» وی در این باره افزود: «عدم وجود کمبود دارو وتجهیزات برای اولین بار با توجه به وسعت حادثه، عدم وجود کمبود خون و فراورده‌های خونی با توجه به تعداد مصدومین، کنترل کامل بیماری‌های واگیر، تعمیر کامل ۱۹۰ باب واحد بهداشتی درمانی آسیب دیده تا خرداد ماه امسال، ساخت ۴۵ باب خانه بهداشت و ۷ مرکز جامع سلامت جدید به همت خیرین که ۳۰ واحد آنها قابل افتتاح است و مابقی تا خرداد ۹۸ افتتاح خواهد شد نیز از جمله اقداماتی است که بعد از این حادثه صورت گرفت.»

بهره‌برداری از بیمارستان سرپل‌ذهاب از اول‌آذر
سخنگوی وزارت بهداشت، مقاوم سازی و بازسازی بیمارستان آسیب دیده سرپل ذهاب را از دیگر اقدامات انجام شده پس از زلزله سال گذشته کرمانشاه خواند و گفت: «این بیمارستان از اول آذرماه بهره‌برداری خواهد شد و در این فاصله در بیمارستان موقت بانگر با ظرفیت بیشتر از تخت‌های قبلی شهرستان، خدمت رسانی انجام می‌شد.»

وی افزود: «تعمیر و بازسازی بیمارستان قصر شیرین نیز در حال اتمام است. همچنین شروع به احداث یک بیمارستان ۵۰ تختی توسط خیرین کاشان در سرپل ذهاب و یک بیمارستان ۹۶ تخته توسط خیرین و بانک‌ها در اسلام آباد غرب و ادامه ساخت بیمارستان ۳۲ تخته شهرستان ثلاث باباجانی و راه‌اندازی بیمارستان موقت در ثلاث باباجانی تا آخر آبان ماه از دیگر اقداماتی است که در کرمانشاه انجام شد.»

۴۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی خالی است
معاون کل وزارت بهداشت در ادامه صحبت‌هایش با بیان این که بیمارستان‌های خصوصی نیز در کنار بخش دولتی قسمت عمده‌ای از خدمات را ارائه می‌دهند، گفت: «اما نزدیک به ۴۰ درصد تخت‌های این بیمارستان‌ها خالی است؛ دلیل اصلی خالی بودن این ظرفیت، عدم توانایی مردم برای تامین هزینه‌های مربوطه و عدم تمایل بخش خصوصی به پایین آوردن قیمت‌های این ظرفیت خالی است. باید توجه کرد که این تخت‌ها جزئی از سرمایه‌ ملی کشور هستند و باید بتوانیم از آنها استفاده بهینه کنیم. از طرفی در کشور همه هزینه‌ها تا حدودی افزایش یافته است. البته خود بخش خصوصی هم مدعی افزایش دستمزد نیست، اما درخواست دارد که در حوزه هتلینگ و اجزاء فنی در جاهایی که دچار افزایش هزینه شده، تعرفه‌هایشان اصلاح شود.»

حریرچی با بیان این که ۸۰ درصد بیمارانی که در بیمارستان‌های خصوصی بستری می‌شوند، از بیمه تکمیلی استفاد می‌کنند، گفت: «این استفاده از طریق دو مکانیزم انجام می‌شود؛ یک روش این است که خود بیمارستان با بیمه تکمیلی قرارداد دارد و یا این که به بیمار فاکتور می‌دهد تا بیمار پولش را از بیمه تکمیلی دریافت کند. به همین دلیل باید در قیمت‌گذاری‌ها به این موضوع توجه کرد. از طرفی طبق قانون، بیمه‌های تکمیلی مجاز به ارائه خدمت در بسته‌ بیمه پایه نیستند؛ در حالی که بیش از ۹۰ درصد خدماتی که بیمارستان‌های خصوصی به بیمه‌های تکمیلی می‌دهند در قالب بسته‌ بیمه پایه قرار دارد و بیمه‌های تکمیلی عمدتا تفاوت تعرفه خصوصی و دولتی را جبران می‌کنند. از طرفی برخلاف قانون برخی از دستگاه‌ها از منابع عمومی برای بیمه‌های تکمیلی استفاده می‌کنند که این اقدام خلاف مصرح قانون است.»

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره‌ بیمه‌های تکمیلی گفت: «بیمه‌های تکمیلی از بدو تاسیس در حوزه‌ درمان در اکثر موارد ضررده بوده‌اند و ضریب پرداخت خسارت‌شان نسبت به حق بیمه دریافتی به مدت بیش از ۱۰ سال، بالاتر از یک بوده است که اگر هزینه‌های سرباری را هم به آن اضافه کنیم ضریب خسارت‌شان بیشتر می‌شود. این در حالی است که بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت قسمت زیادی از بیمارانی که دارای بیمه تکمیلی بودند به دلیل افزایش(Increase) خدمت رسانی و افزایش کیفیت خدمات در بخش دولتی به بیمارستان‌های دولتی مراجعه کردند و بیمه‌های تکمیلی هم تصمیماتی گرفته و شرایط پرداخت‌شان را سخت‌گیرانه کردند. در همان زمان جلساتی را با وزیر وقت اقتصاد و رئیس بیمه مرکزی برگزار کردیم. باید توجه کرد که ضرر بیمه‌های تکمیلی نسبت به گذشته کمتر شده و انتظار داریم آنها کمک بیشتری به بخش دولتی خصوصا در حوزه‌ تخت‌های وی آی پی انجام دهند.»

ممنوعیت صادرات تجهیزات(Equipment) پزشکی
حریرچی در پاسخ به سوالی درباره‌ ممنوعیت صادرات تجهیزات پزشکی نیز گفت: «این ممنوعیت برای شرکت‌هایی است که به آنها ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی می‌دهیم. از طرفی سیاست ما توسعه صادرات است و هدف‌گذاری‌مان در این زمینه صادرات سالانه ۲۴۰ میلیون دلار برای تجهیزات پزشکی است. در زمینه دارو هم افزایش صادرات خوبی را پیش‌بینی کرده‌ایم، اما در جایی که از ارز دولتی استفاده می‌شود باید برای صادرات‌شان از ما مجوز بگیرند؛ چرا که ماموریت این شرکت‌ها کماکان تامین نیازهای مردم ایران است و برای ما چیزی مهم‌تر از سلامت ایرانیان نیست. بر خلاف برخی صنایعی که در بازارهای کشورهای همسایه با قیمت مناسب‌تر کالاها را تامین می‌کنند ما معتقدیم راه توسعه اصلی منابع دارویی و تجهیزات پزشکی فقط از صادرات می‌گذرد. به عنوان مثال صنایع دارویی ما سه تا چهار برابر میزان مصرف کشور ظرفیت تولید دارو دارند که راه توسعه آن صادرات است و ما از آنها حمایت می‌کنیم. توسعه صادرات علاوه بر ارزآوری و اشتغال می‌تواند قیمت‌ها را مناسب‌تر و تولید را مقرون به صرفه کند.»سپید
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: