کد خبر: ۲۱۱۹۱۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۹ - ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 20
براساس این طرح هر ایرانی تنها از یک عدد دفترچه بیمه‌ای برخوردار خواهد شد که در صورت تحقق این موضوع هزینه‌های بیمه‌ای بویژه هزینه‌های متحمل شده به دولت از این طریق مرتفع خواهد شد
شفاآنلاین>سلامت>مدیر کل بیمه سلامت از شناسایی ۱۱ هزار بیمه شده‌ی دارای دو دفترچه بیمه در استان خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های در دست اقدام شفاف‌سازی حوزه سازمان‌های بیمه‌گر پایه در این رابطه برای کاهش هزینه‌ها و فشارهای مالی این بخش است.

به گزارش شفاآنلاین، دکتر «محمد دریجانی» امروز به مناسبت هفته بیمه سلامت(۲۷ مهرماه تا سوم آبانماه)  به وجود ۸۵ هزار بیمه شده بیمه سلامت<Health> در استان اشاره کرد و گفت: در شش ماهه اول امسال ماهیانه ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در بخش بیمه سلامت استان هزینه شده که ۳۷ درصد آن مربوط به بیماران<patients> ارجاعی از دیگر استان‌ها بوده است.

وی در ادامه به برخی اقدامات صورت گرفته یا در حال انجام این حوزه اشاره و بیان کرد: با توجه به برخورداری برخی از افراد از چند دفترچه بیمه، شفاف‌سازی حوزه سازمان‌های بیمه‌گر پایه در دستور کار قرار دارد که از طریق اجرای طرح استحقاق‌سنجی در حال انجام است.

وی گفت: براساس این طرح هر ایرانی تنها از یک عدد دفترچه بیمه‌ای برخوردار خواهد شد که در صورت تحقق این موضوع هزینه‌های بیمه‌ای بویژه هزینه‌های متحمل شده به دولت از این طریق مرتفع خواهد شد.

به گفته دریجانی، در استان یزد حدود ۱۱ هزار نفر دارای دو دفترچه بیمه با مراجعه به مراکز خدمات بیمه‌ای، شناسایی و صاحب یک عدد دفترچه شده‌اند.

وی یکی دیگر از اقدامات در دستور کار بیمه سلامت را حفاظت مالی بیمه شدگان به منظور برقراری امنیت خاطر آنها در هنگام بروز بیماری‌ها ذکر کرد و گفت: البته در این رابطه بیمه شدگان نیز باید همواره در زمان مناسب اقدام به تمدید اعتبار دفترچه‌های بیمه‌ای خود کنند تا در هنگام بیماری با مشکل و هزینه‌های گزاف درمانی مواجه نشوند.

این مسئول اجرای راهنماهای بالینی و استانداردهای درمانی را یکی دیگر از اقدامات در دستور کار بیمه سلامت عنوان کرد و گفت: بیمه سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مسئولیت نظارت در این حوزه را برعهده دارد و در این راستا تعداد ۲۰۰ نفر ناظر در استان بر نحوه اجرای درمان‌های بالینی نظارت دقیق دارند.

وی اجرای این طرح را موثر در بهینه شدن هزینه‌های درمانی و کمک به بودجه عمومی دولت دانست و ابراز امیدواری کرد با توجه به این که هر ساله هزینه‌ عملکردی بیمه سلامت بیش از بودجه مصوب بوده، با اجرای این طرح، هزینه‌های بیمه سلامت در سالجاری از سقف بودجه عمومی مصوب مجلس بیشتر نشود.

دریجانی یکی از اقدامات مهم در این حوزه را نظارت بر مصرف انواع آنتی بیوتیک‌ها اعلام کرد و گفت: متاسفانه مصرف بی‌رویه این نوع داروها منجر به آسیب‌های فراوانی در افراد مانند عدم پاسخگویی بدن به این داروها در هنگام درمان بیماری‌ها می‌شود.

وی رعایت حقوق شهروندی و مشتری مداری را از دیگر سیاست‌های بیمه سلامت عنوان کرد و افزود: خوشبختانه همواره بیمه سلامت استان در این حوزه از استان‌های برتر کشور بوده به نحوی که براساس آخرین ارزیابی‌ها میزان رضایت افراد از فرآیندهای بیمه سلامت ۹۶.۸ درصد بوده است.

وی از جمله اقدامات موثر در این رابطه را واگذاری برخی از امور به بخش خصوصی و ارائه الکترونیکی برخی فرآیندها به بیمه‌شدگان ذکر کرد.

مدیر کل بیمه سلامت استان با اشاره به اجرای نظام ارجاع و سطح بندی در روستاهای کشور و استان یزد، از همکاری بیش از ۷۴ پزشک و ماما در مراکز جامع سلامت روستایی و ارائه خدمات به صورت شبانه‌روزی خبر داد و گفت: بیماران در صورت نیاز از طریق پزشک خانواده تحت درمان قرار می‌گیرند یا در صورت نیاز به سطح دوم و سوم ارجاع داده می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: با توجه به این که بیمه سلامت استان بدهی‌های خود به داروخانه‌ها را به روز و به موقع پرداخت می‌کند، عدم ارائه دارو از سوی برخی داروخانه‌ها به بیمه شدگان بیمه سلامت و ایرانیان مگر در صورت عدم وجود داروی خاص، تخلف محسوب می‌شود و شهروندان می‌توانند مراتب را گزارش کنند.

به گفته دریجانی، بیمه سلامت استان تاکنون اقدام به تسویه بدهی داروخانه‌ها و پزشکان تا مرداد ۹۷، بیمارستان‌های دولتی تا ماه تیر و بیمارستان‌های خصوصی تا ماه‌های اردیبهشت  و خردادماه ۹۷ کرده است که دالبته در مورد بیمارستان‌ها بخشی از بدهی سال گذشته نیز باقی مانده است.ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: