کد خبر: ۲۱۱۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 19
واقعا سن دقیق نمی‌توان در این زمینه اعلام کرد و بستگی به فاکتورهای متعددی مانند فرهنگ جامعه دارد، ولی توصیه می‌شود که از زمان شیرخوارگی این اقدام انجام شود و کودک در تخت جداگانه‌ای به خواب رود
شفاآنلاین>سلامت>دبیر علمی سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران توضیحاتی در مورد درمان ناخن جویدن کودکان و زمان مناسب برای جدا کردن محل خواب<Sleep> کودک از والدین ارائه داد.

به گزارش شفاآنلابن، دکتر کتایون رازجویان در آستانه برگزاری سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران در ارتباط با موضوع ناخن جویدن کودکان اظهار داشت: این مسئله یکی از عادت‌های رفتاری بسیار شایع در کودکان است که می‌تواند باعث ناراحتی والدین و اقدام جهت درمان و رفع مشکل شود.

 وی افزود: ناخن جویدن می‌تواند تنها یک عمل عادتی باشد، ولی در مواردی می‌تواند همراه با سایر اختلالات باشد. در غالب کودکان ناخن جویدن آنها ناشی از استرس و اضطراب نیست، بلکه امکان دارد با انجام این عمل احساس خوشایندی به آنها دست داده و این مسئله سبب شده که به مرور این موضوع تبدیل به عادت در آنها شود.

این روانپزشک کودکان گفت: البته هر چه که میزان تنش در کودکان افزایش یابد سبب می‌شود که این رفتار نیز بیشتر از سوی آنها صورت گیرد. در صورتی که شدت این مسئله چندان زیاد نباشد، ممکن است با افزایش سن کاهش یابد و از بین برود. به همین دلیل والدین نباید خیلی به آن حساس شوند؛  چرا که نتیجه معکوس خواهد داد.

 رازجویان گفت: والدین باید ابتدا بتوانند از روش‌هایی که دسترسی کودکان را به ناخن کمتر می‌کند، استفاده کنند. مثلا هنگام تماشای فیلم، کودک دستکش دستش کند یا دست‌هایش را زیر خودش بگذارد. اما در صورتی که این وضعیت خیلی در کودک شدید باشد یا باعث تغییر شکل ناخن شده یا عوارض گوارشی برای کودک ایجاد کند، باید جهت مشاوره و درمان به روان پزشک مراجعه کنند.

دبیر علمی سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کودکان از چه زمانی باید جدا از والدین خود بخوابند، گفت: واقعا سن دقیق نمی‌توان در این زمینه اعلام کرد و بستگی به فاکتورهای متعددی مانند فرهنگ جامعه دارد، ولی توصیه می‌شود که از زمان شیرخوارگی این اقدام انجام شود و کودک در تخت جداگانه‌ای به خواب رود.

وی بیان داشت: اگر در شیرخوارگی جدا خوابیدن از والدین انجام نشده،  بهتر است صبر کنند تا زمان اضطراب<Anxiety> جدایی طبیعی کودک کاهش یابد که این زمان معمولا بعد از ۳ سالگی است.  اینکار نیاز به آرامش و صبر والدین دارد و لازم است زوجین در این مورد باهم هماهنگ عمل کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن علمی روانپزشکان ایران،  رازجویان خاطرنشان کرد: غالبا در زمان جدا کردن کودکان، از خاموش بودن اتاق و تاریکی احساس هراس دارند. بنابراین بهتر است که مقداری نور و روشنایی برای اتاق آنها در نظر گرفته شود. در گام بعدی از روش پاداش استفاده شود؛ به طوری که برای تشویق کودک به او جایزه‌های کوچکی داده شود تا به مرور بتوان آنها را به جدا خوابیدن آموزش داد.

گفتنی است؛ سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روان‌پزشکان ایران ۲۶تا ۲۹ مهر ماه سال‌جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار می‌شود و موضوعات مختلفی در حوزه پیشگیری، تشخیص، درمان دارویی و غیردارویی بیماران روان‌پزشکی، روان‌پزشکی جامعه‌نگر، کودک و نوجوان و ... در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: