کد خبر: ۲۱۰۹۰۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 10
مقاله منتشر شده در مجله "Endocrinology" از عواقب مصرف بیش از اندازه یک ویتامین خبر می‌دهد که سبب تضعیف استخوان‌ها و درنهایت شکستگی آن‌ها شود
شفاآنلاین>سلامت> مقاله منتشر شده در مجله "Endocrinology" از عواقب مصرف بیش از اندازه یک ویتامین خبر می‌دهد که سبب تضعیف استخوان‌ها و درنهایت شکستگی آن‌ها شود.

به گزارش شفاآنلاین،  این مطالعه که بر روی موش‌ها انجام شده است، نشان داد که مصرف مداوم ویتامین آ و بیش از حد توصیه پزشک، به طور قابل توجهی سبب تضعیف استخوان‌ها می‌شود و بنابراین افراد می‌بایست نسبت به مصرف مکمل‌های ویتامین آ در رژیم غذایی‌شان محتاط باشند.

ویتامین آ یک ویتامین ضروری است که برای فرآیندهای بیولوژیکی متعددی از قبیل رشد، بینایی، ایمنی و عملکرد ارگان‌های بدن مهم و ضروری است. بدن ما قادر به تولید ویتامین آ نیست، اما یک رژیم غذایی سالم که شامل گوشت، لبنیات و سبزیجات باشد برای حفظ نیازهای تغذیه‌ای بدن کافی می‌باشد.

بعضی از شواهد نشان می‌دهد افرادی که مکمل‌های ویتامین آ مصرف می‌کنند در معرض خطر ابتلا به شکستگی استخوان قرار دارند. مطالعات پیشین که بر روی موش‌ها انجام شده بود نشان داد که مصرف (Consumption)بیش از حد ویتامین آ در یک بازه زمانی کوتاه منجر به کاهش ضخامت استخوان و افزایش خطر شکستگی استخوان شده است.

اکنون در این مطالعه پژوهشگران "دانشگاه یوتبری" سوئد برای نخستین بار به بررسی مصرف طولانی مدت دوزهای پایین ویتامین آ بر روی افراد پرداخته‌اند.

در این مطالعه(Study)، دکتر" اولف لرنر" و همکارانش از "دانشگاه یوتبری" گزارش دادند موش‌هایی که در طول دوره زمانی طولانی دوزهای پایین ویتامین آ دریافت کرده بودند پس از 8 روز، ضخامت استخوان‌های آنها کاهش یافته بود.

دکتر" اولف لرنر" گفت: مصرف بیش از حد ویتامین آ ممکن است خطر بروز اختلالات تضعیف استخوان را در انسان افزایش دهد، اما باز هم تحقیقات بیشتری لازم است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: