کد خبر: ۲۰۹۳۹۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۵ - ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - 2018September 25
این طرح، تقریبا ۶۱هزار مدرسه از مدارس مقطع ابتدایی شهری و روستایی در کشور را با جمعیت حدود ۷میلیون دانش‌آموز تحت پوشش خود قرار داده است
شفا آنلاین>سلامت>رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت از اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای یک میلیون و ۲۰۰هزار دانش‌آموز مقطع ششم ابتدایی در سال تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر حمید صمدزاده در نشستی خبری، درباره ضرورت اجرای طرح سلامت دهان و دندان در دانش‌آموزان گفت: سلامت دهان و دندان چند ویژگی خاص دارد که مهم‌ترین آن این است که بیش از ۹۰ درصد افراد جامعه به نوعی درگیر یک مشکل مشخص در دهان و دندان خود هستند. موضوع دیگری که حائز اهمیت است، پرداخت از جیب مردم است و این پرداخت‌ها حدود ۱۰ هزار میلیارد خدمات دندانپزشکی<Dental> را شامل می‌شود و نکته دیگر این است که در این قسمت پوشش بیمه‌ای بسیار ضعیف است و قبل از طرح تحول سلامت بیش از ۹۰ درصد خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی انجام شد می‌شد.

وی با بیان اینکه برنامه سلامت دهان و دندان دانش‌آموزی در سه بخش آموزش، پیشگیری و درمان، از ابتدای سال ۹۴ آغاز شد، گفت: این طرح، تقریبا ۶۱هزار مدرسه از مدارس مقطع ابتدایی شهری و روستایی در کشور را با جمعیت حدود ۷میلیون دانش‌آموز تحت پوشش خود قرار داده است.

وی درباره برنامه‌های آموزشی این طرح نیز گفت: با توجه به اولویت‌هایی که در این زمینه در نظر داشتیم، تهیه محتوا آماده شد و به ۴۵هزار  بهورز و مراقب سلامت و مربی بهداشت مدارس که در کارنامه بهداشت قرار داشتند، آموزش‌های لازم را ارایه دادیم. این نیروها آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان منتقل می‌کنند. همچنین بسته‌های کمک آموزشی مانند مسواک<Toothbrush> آموزشی و کتاب و پوسترها  و سی دی‌های آموزشی را تهیه و به مدارس ارسال کردیم. هدف این بود که آموزش‌ها به صورت آبشاری به دانش‌آموزان منتقل شود.

شناسنامه سلامت دهان و دندان برای دانش‌آموزان

صمدزاده با بیان اینکه در حوزه پیشگیری برای اولین بار شناسنامه سلامت دهان دانش‌آموزان تهیه شد، گفت: با توجه به تاثیری که فلوراید در کاهش پوسیدگی دارد، بحث  وارنیش فلورایدتراپی را که مطمئن‌ترین و موثرترین راه برای کاهش پوسیدگی است و در همه جای دنیا به آن تاکید شده، در دو نوبت در سال و به طور متوسط هر شش ماه یک بار برای دانش‌آموزان انجام دادیم. به این ترتیب در پایان سال تحصیلی ۹۶-۹۷، ١٢ میلیون بار دانش‌آموزان این خدمت را دریافت کردند. این برنامه برای سال تحصیلی جدید نیز در نظر گرفته شده است.

ارائه خدمات سطح دو به دانش‌آموزان روستایی

وی افزود: در حوزه درمان نیز دانش‌آموزان غربالگری شدند و نیاز درمانی هر دانش‌آموز مشخص شد. در این راستا مهم‌ترین خدمتی که برای اولین بار با همکای بیمه سلامت انجام دادیم، ارائه یک بسته خدمتی سطح دو، شامل ١٣ خدمت مانند کشیدن دندان، ترمیم دندان، فلورایدتراپی، جرم‌گیری، درمان پالپ زنده، به شهرهای زیر ۲۰هزار نفر که تحت پوشش بیمه روستایی هستند ( مادران شیرده، باردار و افراد زیر ١۴ سال) به صورت رایگان بود. نزدیک به ١۴میلیون نفر خدمت رایگان دریافت کردند.

همچنین بیش از دو میلیون خدمت فیشورسیلانت به دانش‌آموزان ارایه شد. به همین تعداد خدمات ترمیمی نیز در طول این چند سال برای دانش‌آموزان انجام شده است.

طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای دانش‌آموزان مقطع ششم ابتدایی

صمدزاده درباره برنامه‌های جدید معاونت بهداشت در سال تحصیلی جدید برای دانش‌آموزان، گفت: در سال تحصیلی جدید، برنامه معاونت بهداشت، اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی با همکاری آموزش و پرورش برای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان است.

این طرح قرار است برای یک میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز مقطع  ششم ابتدایی اجرا شود. امیدواریم با همکاری آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها این طرح نیز در این مقطع تحصیلی موفق باشد. شاخص پوسیدگی دندان در سن ۱۲ سالگی ۲.۱ بوده است که امیدواریم با اجرای این طرح  این روند کاهشی ادامه یابد.

در این طرح هر کدام از دانش آموزان نیازسنجی درمانی می‌شود و هر کدام اگر مشکلی داشتند با توجه به بضاعت مالی‌شان یا در مراکز بهداشتی درمانی ما مورد درمان قرار می‌گیرند یا خانواده‌هایشان آنها را درمان می‌کنند.

وی افزود: طبق تحقیقاتی که در سطح دنیا انجام شده است اگر بتوانیم جلوی پوسیدگی دندان در سنین ١۴ تا ١۶ سالگی را بگیریم و فرهنگ مسواک زدن را داشته باشیم، روند پوسیدگی کاهش می‌یابد. ما در نظر داریم اگر امسلل این برنامه به خوبی انجام شود، هر سال یک مقطع تحصیلی را به آن اضافه کنیم و مقاطع متوسطه نیز از این طرح بهره‌مند شوند. در حال حاضر هیچ مدرسه‌ای در کشور نیست که از خدمات دهان و دندان بهره‌مند نشود.

صمدزاده گفت: با توجه به رشد پوسیدگی دندان و هزینه بالایی که از این جهت به مردم تحمیل می‌شود، تلاش در کنترل و کاهش این موضوع داریم. در این خصوص از والدین انتظار داریم درگیر برنامه‌های ما شوند و با تشویق بچه‌ها در مسواک زدن و رعایت بهداشت فردی، به ما در انجام این طرح ها کمک کنند تا بار مالی کمتری نیز بر آنها تحمیل شود.

وی در پایان صحبت‌هایش گفت: بیش از ۵۰ هزار نیرو و 3هزار مراکز درمانی در حال ارائه خدمات سلامت دهان و دندان هستند. ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: