کد خبر: ۲۰۸۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 18
با توجه به مستندات، پرستاران عامل رشد اقتصادی و تأثیر مستقیم بر سلامت دارند و به ازای هر دلار سرمایه گذاری بر روی پرستاری ۱۶ دلار بازگشت سرمایه حاصل خواهد شد
شفا آنلاین>سلامت>مدیر امور بین الملل سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه با اعزام پرستاران حرفه ای به عنوان کمک پرستار به انگلستان مخالفیم گفت:بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون کمبود پرستار در دنیا داریم.

به گزارش شفا آنلاین: ابراهیم محمدی در رابطه با اهمیت سرمایه گذاری در بخش پرستاری ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به مستندات، پرستاران عامل رشد اقتصادی و تأثیر مستقیم بر سلامت دارند و به ازای هر دلار سرمایه گذاری بر روی پرستاری ۱۶ دلار بازگشت سرمایه حاصل خواهد شد.

وی ادامه داد: از این رو سازمان های بین المللی هریک استراتژی هایی را برای توجه بیشتر به حرفه پرستاری تدوین کردند. از جمله سازمان بهداشت جهانی که رئیس پرستاری منصوب کرد. از سوی دیگر در نشستی که در دوبلین و با حضور نمایندگان کشورهای سراسر دنیا برگزار شد بر روی سرمایه گذاری، آموزش و خودکفایی از نظر پرستاری<Nursing> تا سال ۲۰۳۰ تاکید شد.

محمدی افزود: سازمان بین المللی کار نیز قوانین مرتبط با بهتر شدن شرایط محیط کار پرستاری را تدوین و ویرایش نمود و به سایر کشورها ارسال کرد. شورای بین المللی پرستاران هم استراتژی خود را از "پرستاران نیرویی برای تغییر" به "پرستاران صدایی پیشرو" تغییر داد.

مدیر امور بین الملل سازمان نظام پرستاری در ادامه با اشاره به تاثیرات مهم پرستاری بر زندگی جوامع اظهار داشت: پرستاران بر اساس مستندات بیش از ۵۰ درصد نیروهای سلامت<Health> را تشکیل می دهند، در دسترس ترین و کم هزینه ترین نیرو، عامل رشد اقتصادی، عامل تساوی جنسیتی و تأثیر مستقیم بر سلامت فردی و اجتماعی دارند و همچنین عامل ۹۰ درصد ارتباطات با بیماران هستند که در کشورهای مختلف دنیا با نسبت های مختلفی نسبت به جمعیت در حال فعالیت هستند.

به طور مثال در کشور ما ۱/۳ پرستار به ازای هر ۱۰۰۰نفر، در سوئیس ۱۸ پرستار به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، در دانمارک۱۷ پرستار، در کانادا ۱۰ و در آمریکا ۱۱ پرستار به ازای هر ۱۰۰۰ نفر فعالیت دارند.

وی افزود: کشورهای توسعه یافته به جهت آگاهی از اهمیت نقش پرستاران بر رشد و پیشرفت کشورها، در حال حاضر بیشتر از کشورهای درحال توسعه به دنبال افزایش تعداد کادر پرستاری خود هستند. هم اکنون بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون پرستار در دنیا کم داریم و حفظ و سرمایه گذاری و توجه ویژه به پرستاری در دستور کار بسیاری از دولت ها قرار گرفته است.

محمدی ادامه داد: یکی از کشورهای توسعه یافته که افزایش کادر پرستاری را در دستور کار خود قرار داده انگلستان است. متاسفانه مطلع شدیم که بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین موسسات خصوصی ایران و انگلستان مقرر شده که پرستاران حرفه ایِ کارشناس و کارشناس ارشد ایرانی به عنوان کمک پرستار در انگلستان مشغول به کار شوند که با توجه به سیستم پیچیده و سخت شورای پرستاری و مامایی انگلستان، آینده مبهمی در انتظار این پرستاران می باشد و با توجه به بازخوردها همکاران پرستار در آن کشور بیش از ۱۰ سال به عنوان کمک پرستار به کار گمارده می شوند.

مدیر امور بین الملل سازمان نظام پرستاری در پایان با اشاره به استراتژی سازمان نظام پرستاری گفت: سازمان نظام پرستاری به همان اندازه که حامی و مدافع پرستاران می باشد به همان میزان هم به مردم توجه دارد و باتوجه به پدیده سالمندی پیش روی و کمبودبیش از ۱۵۰ هزار پرستار در سیستم سلامت کشور و مسیر مبهم انگلستان با اعزام پرستار حرفه ای به عنوان کمک پرستار به این کشور مخالف بوده و به زودی کارگروه اشتغال در خارج کشور که یک مسیر مطمئن با هزینه کم و با حفظ شأن و منزلت پرستاران ایرانی در سایر کشورها به عنوان پرستار حرفه ای پذیرش گردند ، تشکیل خواهد شد.مهر
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: