کد خبر: ۲۰۷۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱:۵۰ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 08
تب اسکارلت به طور عمده کودکان ۵ تا ۱۵ ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی این وضعیت یک بیماری جدی و شایع در دوران کودکی بود، اما امروزه تب اسکارلت نادر است
تب اسکارلت که به عنوان مخملک نیز شناخته میشود، عفونتی است که در افرادی که دچار گلودرد استرپتوکوکی می شوند، ایجاد می شود. این بیماری با بثورات قرمز روشن بر روی بدن مشخص می شود که معمولا با تب و گلودرد <Sore throat>همراه هستند. همان باکتری که باعث گلودرد استرپتوکوکی می شود باعث تب اسکارلت نیز می شود.

به گزارش شفا آنلاین:تب اسکارلت به طور عمده کودکان ۵ تا ۱۵ ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی این وضعیت یک بیماری جدی و شایع در دوران کودکی بود، اما امروزه تب اسکارلت نادر است.

درمان های آنتی بیوتیک شدت علائم و شیوع بیماری را کاهش می دهند. محققان مطمئن نیستند که چرا موارد تب اسکارلت کاهش یافته است در حالی که موارد گلودرد استرپتوکوکی همچنان شایع هستند.


مخملک یا تب اسکارلت چیست؟

بروز بثورات شایع ترین علامت تب اسکارلت در بزرگسالان و کودکان است. این بثورات معمولا شبیه آفتاب سوختگی هستند و احساس میکنید مانند کاغذ سمباده هستند. بثورات قرمز روشن هستند و بدین دلیل این بیماری تب اسکارلت نامیده شده است (اسکارلت به معنی قرمز روشن می باشد). بثورات معمولا بر روی سینه و شکم شروع می شود و سپس به بقیه بدن گسترش می یابند.

چین خوردگی های پوست در اطراف زیر بغل، آرنج و زانو نیز می توانند دچار قرمزی تیره تری از بثورات اطراف آنها شوند. بثورات معمولا بین دو تا هفت روز طول می کشند. پس از فروکش کردن وضعیت بیماری، پوست پوسته پوسته خواهد شد و مانند پوست در ناحیه سر انگشتان دست و پا خواهد شد.

علائم تب اسکارلت

    خطوط یا رگه های قرمز در اطراف زیر بغل، آرنج و زانو
    چهره برافروخته
    زبان قرمز یا زبان سفید با نقاط قرمز روی سطح آن
    گلوی قرمز با لکه های سفید و زرد
    تب بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸٫۳ درجه سانتیگراد)
    لرز
    سردرد
    تورم لوزه ها
    تهوع و استفراغ
    غدد لنفاوی متورم در پشت گردن
    پوست رنگ پریده در اطراف لب ها

علت مخملک (تب اسکارلت)

تب اسکارلت ناشی از باکتری استرپتوکوک گروه A است که باکتری هایی هستند که می توانند در دهان و بینی شما زندگی کنند. این باکتری ها توکسین یا سمی تولید می کنند که سبب بروز بثورات به رنگ قرمز روشن در بدن می شوند.

آیا تب اسکارلت مسری است؟

این عفونت ممکن است از طریق تماس با قطرات عطسه یا سرفه فرد آلوده گسترش یابد. این بدان معنی است که کودک شما می تواند در صورت لمس چیزی که قطره ای از سرفه یا عطسه فرد آلوده روی آن است و سپس لمس دهان، بینی یا چشم خود، به این بیماری مبتلا شود. همچنین ممکن است در صورت استفاده از لیوان یا ظرف مشترک با فرد آلود، دچار این بیماری شود. تب اسکارلت می تواند از طریق تماس با پوست نیز منتقل شود.

عوامل خطر برای مخملک (تب اسکارلت)

تب اسکارلت به طور عمده کودکان ۵ تا ۱۵ ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین می توانید از تماس با افراد آلوده به این بیماری مبتلا شوید.

در بیشتر موارد، بثورات و سایر علائم تب اسکارلت در عرض دو هفته از بین می روند. با این وجود، در صورت عدم درمان این بیماری، تب اسکارلت می تواند عوارض جدی در پی داشته باشد. این عوارض می توانند شامل موارد زیر باشند:

    تب روماتیسمی
    بیماری کلیوی
    عفونت گوش
    عفونت های پوستی
    آبسه های گلو
    ذات الریه
    آرتروز

معمولا اگر از داروهای مناسب برای درمان تب اسکارلت استفاده کنید، معمولا از این عوارض جلوگیری می شود.

تشخیص مخملک

پزشک فرزند شما برای انجام نشانه های تب اسکارلت، یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. در طول معاینه، پزشک وضعیت زبان، گلو و لوزه ها را بررسی می کند. همچنین به غدد لنفی بزرگ نگاه می کند و ظاهر و بافت بثورات را بررسی می کند.

اگر پزشک مظنون به این بیماری شود، از ته گلوی بیمار نمونه برداری خواهد کرد تا نمونه ای از سلول های آن را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کند. این کار سواب گلو یا کشت گلو نامیده میشود. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا مشخص شود که استرپتوکوک گروه A وجود دارد یا خیر.

درمان مخملک

معمولا تب اسکارلت با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. آنتی بیوتیک ها باکتری ها را می کشند و به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا با باکتری هایی که باعث عفونت می شوند، مبارزه کند. باید اطمینان حاصل کنید که کودک شما کل دوره تعیین شده برای مصرف دارو را کامل میکند. مصرف کل داروها، از بازگشت عفونت جلوگیری خواهد کرد. همچنین می توانید از داروهای بدون نسخه (OTC) مانند آسپرین (Bayer) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) برای کنترل تب استفاده کنید.

پزشک کودک شما ممکن است دارویی برای کمک به کاهش درد گلو نیز تجویز کند. سایر درمان ها شامل خوردن تکه های یخ، بستنی یا سوپ گرم است. غر غره کردن با آب نمک و استفاده از دستگاه رطوبت ساز نیز می توانند شدت و درد گلو را کاهش دهند. همچنین مهم است که کودک شما مقدار زیادی آب بنوشد تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.

کودک شما می تواند پس از آن که آنتی بیوتیک ها را حداقل ۲۴ ساعت مصرف کرد و دیگر تبی نداشت، به مدرسه برود.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای تب اسکارلت وجود ندارد، اگرچه بسیاری از واکسن های بالقوه در حال بررسی بالینی هستند.

پیشگیری از مخملک

تمرین بهداشت خوب بهترین راه برای جلوگیری از تب اسکارلت است. به دنبال نکات پیشگیرانه باشید و آنها را به فرزندان خود آموزش دهید نکاتی از قبیل موارد زیر:

شستن دست ها قبل از غذا و بعد از رفتن به توالت

گرفتن جلوی بینی و دهان خود هنگام عطسه یا سرفه

عدم استفاده مشترک از وسایل شخصی و لیوان، به خصوص در موقعیت های گروهی.

مخملک یا تب اسکارلت چیست؟

مدیریت علائم

تب اسکارلت باید با آنتی بیوتیک ها درمان شود. با این حال، کارهایی وجود دارند که می توانید برای کمک به تسکین علائم و ناراحتی هایی که همراه با تب اسکارلت رخ می دهند انجام دهید. در اینجا چند راهکار برای شما ارائه میشود:

    نوشیدن چای گرم یا سوپ برنج برای کمک به آرام کردن درد گلو.
    استفاده از غذا های نرم و مایعات در صورت داشتن گلو درد .
    مصرف استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن برای کنترل گلو درد.
    گرفتن ناخن ها برای جلوگیری از وارد کردن خراش به بثورات.
    استفاده از کرم ها یا داروهای ضد خارش بدون نسخه برای تسکین خارش.
    هیدراته ماندن با آب برای مرطوب ماندن گلو و اجتناب از دهیدراته شدن.
    استفاده از قرص های مکیدنی گلو. با توجه به کلینیک مایو، کودکان بالای ۴ سال می توانند از قرص های مکیدنی برای کاهش گلودرد استفاده کنند.
    دور ماندن از عوامل تحریک کننده در هوا مانند دود.
    غرغره آب نمک برای درد گلو.
    استفاده از دستگاه رطوبت ساز برای جلوگیری از تحریک گلو ناشی از هوای خشک.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: