کد خبر: ۲۰۵۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۰ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - 2018August 12
رایانه‌ها به جزئی جدانشدنی از زندگی روزمره انسان‌ها تبدیل شده اند و دربسیاری از شغل‌ها افراد بازه زمانی طولانی از وقت خود را پشت کامپیوتر‌ها سپری می‌کنند
شفا آنلاین>سلامت>برای جلوگیری از آسیب به چشم برای آن‌ها که شبانه روز را پشت رایانه به سر می‌برند می‌توان از راهکار‌هایی منحصربه فرد بهره برد.

به گزارش شفا آنلاین:رایانه‌ها به جزئی جدانشدنی از زندگی روزمره انسان‌ها تبدیل شده اند و دربسیاری از شغل‌ها افراد بازه زمانی طولانی از وقت خود را پشت کامپیوتر‌ها سپری می‌کنند.

بروز بیماری های چشمی یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه افراد به مطب‌های چشم پزشکی است. ازجمله این مشکل ها، خشکی چشم، قرمزی و اشک ریزی ازچشم، ریزش مژه ها، تورم پلک، تاردیدن اطراف و بالا رفتن نمره چشم است.


کارشناسان راهکار‌هایی برای کاهش خطر فشار چشم و سایر علامت‌های رایج سندرم بینایی در افرادی که پشت کامیپوتر برای ساعت‌های طولانی می‌نشینند معرفی می‌کنند.

هر ۶ ماه یک بار به مطب چشم پزشکی مراجعه و از وضعیت سلامت چشمان خود مطلع شوید. درصورت نیاز استفاده از عینک طبی یا تعویض عدسی عینک حتماً دراولین فرصت این کار را انجام دهید تا مانع از صدمه بیشترچشمان خود شود.

ارتفاع میز، صندلی وصفحه مانیتور شما همچنین نور محیط درایجاد آسیب بینایی، سردرد و التهاب چشم‌ها اثرگذاراست. استفاده از میز و صندلی استاندارد و قرارگرفتن صفحه مانیتور درمقابل چشم‌ها و میزان کافی نور غیرشدید درمحیط سبب حفظ سلامت چشم‌ها می‌شود.


افزون برچشم‌ها غیراستاندارد بودن فاصله میز، صندلی و مانیتور رایانه سبب آرتروزمفصل‌های دست، گردن درد، احساس خستگی و افت کیفیت کاری می‌شود.

از ترکیبی از نور‌های آفتابی و مهتابی درمحیط کارخود استفاده کنید و از کار کردن در محیطی با نور بسیارشدید یا کم پرهیز کنید، زیرا سبب فشاربه چشم و التهاب می‌شود.

رنگ دیوار‌ها نیز در ایجاد انعکاس برروی صفحه مانیتور اثر گذاراست. می‌توانید از پوشش‌های ضد انعکاس نور برروی مانیتور رایانه خود استفاده کنید و به این ترتیب مانع از خستگی و اشک ریزی چشم‌ها شوید.

درخشش بیش از اندازه دیوار‌ها و استفاده از رنگ‌های روغنی براق هم می‌تواند با انعکاس برروی صفحه مانیتور سبب ایجاد خستگی چشم‌ها شود به همین دلیل توصیه می‌شود درمحیط‌های اداری از رنگ‌های غیر روغنی، کاغذ دیواری و یا ترکیبی از چوب و سایر مواد استفاده شود تا کارمندان دچار خستگی چشم در زمان کاربا رایانه نشوند.

در صورتی که از عینک طبی در زمان کار و مطالعه استفاده می‌کنید، حتماً عینک انتخابی شما دارای پوشش ضد انعکاسی AR باشد. این پوشش به کاهش میزان نور منعکس شده از صفحه نمایش مانیتور کمک می‌کند.

ارزش سلامت شما چشمان شما بیش از این است که افزون برکار روزانه مدت زمان طولانی را صرف انجام بازی‌های رایانه‌های یا سرگرم شدن درشبکه‌های اجتماعی<Social Networks> نصب شده برروی گوشی‌های تلفن همراه هوشمند کنید. در بازه‌های زمانی غیرکاری به ورزش، استراحت، قدم زدن یا مطالعه کتاب‌های کاغذی بپردازید تا اعصاب چشم هایتان سالم بمانند.


پژوهش‌ها نشان می‌دهند نور آبی HEV منتشرشده از وسایل دیجیتال می‌تواند سبب آسیب <Damage>به بافت شبکیه چشم افراد و ابتلا به بیماری‌های چشمی، چون دژنراسیون ماکولا شود.
قانوان ۲۰-۲۰-۲۰ را فراموش نکنید

بنابراین قانون که چشم پزشکان آن را توصیه می‌کنند پس از هر ۲۰ دقیقه کاربا رایانه حداقل به مدت ۲۰ ثانیه به فضای ۲۰ فوتی (۶ متر بیشتر) نگاه کنید تا دچارخشکی چشم نشوید.

اگر با مانیتور قدیمی کار می‌کنید به ویژه از نوع CRT حتماً آن را تعویض و از مدل‌های جدید مانند LCD استفاده کنید. فناوری‌های جدید دارای استاندارد‌های بهتری برای محافظت ازچشم هاهستند و به این ترتیب آسیب کمتری به چشم‌های شما می‌رسد.


همچنین با بررسی دفترچه راهنمای مانیتور یا مطالعه درسایت‌های اینترنتی می‌توانید بهترین تنظیمات برای میزان نور دهی مانیتور را پیدا کنید و به این ترتیب به سلامت چشمان خود کمک کنید.

اندازه صفحه مانتیور از ۱۹ اینچ به بالا برای سلامت چشم‌ها توصیه می‌شود، زیرا ابعاد کوچک‌تر ازاین مقدار می‌تواند سبب فشار به چشم برای مشاهده اطلاعات و به تدریج بالا رفتن فشارخون چشم و بیماری‌های ناشی ازآن شود.

اگر مشغول به تایپ یا خواندن مطالب هستید با استفاده ازقابلیت بزرگنمایی داخل برنامه‌های رایانه، ابعاد فونت‌ها را بزرگ کنید به این ترتیب چشم شما کمتر دچار خستگی، قرمزی واشک ریزی می‌شود.

بسیاری از افراد که دچارخشکی چشم می‌شوند بلافاصله با مراجعه به داروخانه با تهیه قطره اشک مصنوعی سعی در مقابله با این مشکل می‌کنند. کارشناسان هشدار می‌دهند استفاده از قطره اشک مصنوعی تنها در موارد خاص، باتجویز پزشک و برای بازه زمانی محدود امکان پذیر است و استفاده بی رویه از این دارو خود می‌تواند سبب عارضه‌های سلامت درافراد شود.


محققان اعتقاد دارند یکی از دلایل خشکی چشم افراد پلک زدن بیش از اندازه آن‌ها در زمان کار با رایانه است. پلک زدن واکنش طبیعی بدن درزمان خشک شدن لایه بیرونی چشم برای مرطوب نگه داشتن آن و جلوگیری از برخورد ذرات مختلف با چشم است. اما زمانی که پلک زدن بیش از اندازه روی دهد دیگر غدد اشکی چشم توانایی مرطوب کردن بخش بیرونی چشم را ندارد. کارشناسان توصیه می‌کنند افراد درمحل کار از دستگاه‌های تهویه هوا استفاده کنند که سبب افزایش رطوبت نسبی می‌شود.


برخی ازبانوان درتمام طول روز آرایش چشم مانند خط چشم، ریمل یا حتی مژه کاشت دارند که این سبب سنگین شدن پلک و احساس خستگی و قرمز شدن چشم‌ها می‌شود.


با انجام ورزش منظم، قدم زدن هردو ساعت یک بار درمحل کار پس از کار با رایانه و مصرف مواد غذایی سالم حاوی کاروتنوئید می‌توانید به سلامت چشمان خود کمک کنید.allaboutvision

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: