کد خبر: ۲۰۳۴۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۰ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - 2018July 23
در مورد ناباروری در خانم‌هایی که سن بالایی دارند، تنها در صورتی که چند ماه از اقدام به بارداری گذشته باشد و موفق آمیز نباشد ، اقدامات درمانی شروع می شود

شفا آنلاین>سلامت>یک پزشک زنان و زایمان با اشاره به تعریف نازایی درباره همه راه‌های درمان ناباروری توضیحاتی داد.
به گزارش شفا آنلاین:نوشین نظری جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی با اشاره به تعریف نازایی اظهار کرد: هرگاه زوجی ۱۲ ماه پس از ازدواج علی‌رغم انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روش‌های پیشگیری، بچه‌دار نشوند، به آنها نابارور می‌گویند.

وی در ادامه با بیان اینکه در کل ناباروری به دو گروه تقسیم می‌شود؛ گفت: ناباروری آقایان و خانم‌ها که در هر دو گروه دو طبقه‌بندی وجود دارد، افرادی که اصلا بچه‌دار نشدند و کسانی که قبلاً فرزند داشتند ولی برای باروری دوم با مشکل مواجه شده‌اند.

نظری ادامه داد: این مسئله نشان می‌دهد کسی که در گذشته بچه‌دار شده است، ممکن است  برای باروری‌های بعدی با مشکل مواجه شود، برای جلوگیری از اتلاف وقت باید قبل از اقدام به بارداری 2 تا 3 ماه قبل به پزشک زنان مراجعه کند تا بررسی و آزمایشات لازم انجام شود.

این متخصص و جراح زنان گفت: زمانی که خانمی با مشکل ناباروری مواجه است در اولین اقدام درمان دارویی و در مراحل بعدی از  راه هایی چون عمل جراحی و ivf و در صورت مشکلات جدی تر  از راه هایی مانند رحم و جنین اجاره‌ای استفاده می شود.

روش‌های درمان نازایی
نظری با اشاره به روش‌های درمان نازایی بیان کرد: با توجه به اینکه علت نازایی در کدام قسمت بدن خانم یا آقا باشد روش‌های درمانی بسیار متعددی وجود دارد؛ آنچه حائز اهمیت است اینکه در بهترین حالت 25 درصد موفقیت بارداری در سیکل ماهیانه داریم زیرا قدرت باروری بشر حتی در افراد کاملا سالم ،تنها 25 درصد در هر سیکل ماهیانه است و اینطور نیست که موفقیت صد درصدی داشته باشیم.

این متخصص زنان و نازایی بیان کرد: در مورد ناباروری <sterility>در خانم‌هایی که سن بالایی دارند، تنها  در صورتی که چند ماه از اقدام به<بارداری> گذشته باشد و موفق آمیز نباشد ، اقدامات درمانی شروع می شود.

نظری در خصوص روش‌هایی همچون رحم اجاره‌ای گفت: در این روش خانم به هر علتی رحم ندارد ولی دارای تخمک است در این صورت از روش لقاح مصنوعی و در نهایت انتقال به رحم اجاره‌ای استفاده می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: استفاده از روش اسپرم اجاره‌ای به دلیل برخی مسائل شرعی توصیه نمی‌شود در این موارد بیشتر از جنین اهدایی استفاده می‌شود.

نظری در مورد ارثی بودن ناباروری گفت: آمار علمی ثابت‌شده‌ای در ایران در خصوص میزان ارثی بودن ناباروری وجود ندارد و ارقامی که اعلام می‌شود برای کشورهای آمریکایی و اروپایی است.

وی در پایان گفت: عامل ارث نمی‌تواند به تنهایی موجب نازایی شود و عوامل محیطی و مشکلات جسمی چون تنبلی تخمدان و چسبندگی رحم و غیره هم می توانند موجب نازایی شوند.yjc


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: