کد خبر: ۲۰۲۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۲۵ تير ۱۳۹۷ - 2018July 16
در مطالعه اخیر محققان دانشگاه ایلینوی آمریکا بر روی موش ها مشخص شد مولکول های موسوم به اندوکانابینوئیدها به طورطبیعی توسط بدن تولید می شوند و دارای ویژگی های مشابه با کانابینوئیدهای یافت شده در ماریجوانا هستند، اما تاثیرات روان گردانی آن را ندارند
شفاآنلاین>سلامت> محققان دریافتند گروهی از مولکول های تشکیل شده در زمان متابولیز اسیدهای چرب امگا۳ توسط بدن، می توانند از گسترش و پیشرفت سرطان جلوگیری کنند.

به گزارش شفاآنلاین، در مطالعه اخیر محققان دانشگاه ایلینوی آمریکا بر روی موش ها مشخص شد مولکول های موسوم به اندوکانابینوئیدها به طورطبیعی توسط بدن تولید می شوند و دارای ویژگی های مشابه با کانابینوئیدهای یافت شده در ماریجوانا هستند، اما تاثیرات روان گردانی آن را ندارند.

محققان مشاهده کردند در موش های مبتلا به استئوسارکوم، شایع ترین نوع بدخیم سرطان استخوان، اندوکانابینوئیدها موجب کاهش روند رشد تومورها و عروق خونی شدند، از جابجایی سلول های سرطان ممانعت کرده و موجب مرگ سلول سرطانی شدند.

«آدیتی داس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما دارای یک سیستم تولید اندوکانابینوئید هستیم که خواص ضدالتهابی و کاهش درد را داراست. ما متوجه شدیم که این سیستم ضدسرطان بوده و موجب توقف تکثیر یا جابجایی سلول های سرطانی می شود.»

وی در ادامه می افزاید: «این مولکول ها می توانند بر چندین مشکل فائق ایند: سرطان، التهاب و درد.»

محققان در سال ۲۰۱۷، گروهی از متابولیت های اسیدچرب امگا۳ موسوم به «اپوکسیدهای اندوکانابینوئید» یا EDP-EAs  را شناسایی کردند. آنها دریافتند این مولکول ها دارای خواص ضدالتهابی بوده و همانند کانابینوئیدها عمل می کنند. حال محققان به بررسی این موضوع پرداختند که ایا EDP-EAs بر سلول های سرطانی هم تاثیر می گذارد.

آنها همچنین دریافتند در موش های مبتلا به تومورهای استئوسارکوم که تا ریه هایشان گسترش یافته بود، افزایش ۸۰ درصدی وجود EDP-EAs در بافت های سرطانی ریه نسبت به ریه موش های سالم اتفاق افتاد.

داس در این باره عنوان می کند: «این افزایش قابل توجه نشان می دهد که این مولکول ها اقدامی بر روی سرطان انجام می دهند، اما هنوز نمی دانستیم این عمل آنها خوب است یا مضر.»

به گفته وی، «با مطالعه ویژگی های خاص آن مشاهده کردیم آنها به چندین شیوه علیه سرطان(Cancer) عمل می کنند.»

محققان دریافتند وجود EDP-EAs در غلظت های بالاتر موجب نابودی سلول های سرطانی می شود، اما به اندازه داروهای شیمی درمانی موجود در بازار موثر نیستند.»

این ترکیب همچنین به شیوه های دیگر هم با استئوسارکوم مقابله کرد: با ممانعت از تشکیل عروق خونی جدید برای تامین مواد مغذی برای تومور، روند رشد تومور را کاهش داد، از تعاملات بین سلول ها پیشگیری کرد، و حتی به نظر می رسد موجب توقف جابجایی سلول های سرطانی به نقاط دیگر بدن شد.

داس تاکید می کند: «مصرف رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا۳ می تواند منجر به تشکیل این مواد در بدن شده و دارای برخی تاثیرات مفید دیگر هم هست. اما در مورد بیماران (patients)مبتلا به سرطان، این رژیم غذایی در کنار درمان مناسب بسیار موثر خواهد بود.»
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: