کد خبر: ۱۹۴۰۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۰ - ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018May 01
دکتر سوسن پارسای اظهار داشت: تغذیه در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تمام نیازهای تغذیه ای برای تامین رشد و تکامل جنین، از طریق مادر تامین می‌شود
شفا آنلاین>سلامت>یک متخصص تغذیه در خصوص اهمیت تغذیه در دوران بارداری توضیحاتی ارائه کرد و گفت: سوءتغذیه در دوران بارداری، افزایش مرگ و میر را به دنبال دارد.

به گزارش شفا آنلاین، دکتر سوسن پارسای اظهار داشت: تغذیه در دوران بارداری(Pregnancy) از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تمام نیازهای تغذیه ای برای تامین رشد و تکامل جنین، از طریق مادر تامین می‌شود. بنابراین هرگونه کمبود تغذیه ای مادر باردار در این دوران و قبل از بارداری می‌تواند اثرات نامطلوبی بر روی سلامت جنین و مادر داشته باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به برخی از مهمترین عوامل مرتبط با تغذیه در دوران بارداری، این موارد را به این شرح بیان کرد:

    زنان باردار با نمایه توده بدنی کمتر از 5/18 و مساوی یا بیشتر از 25
    وزن گیری ناکافی در دوران بارداری
    فقر اقتصادی- اجتماعی مانند پایین بودن سطح سواد و فقر.
    مصرف دخانیات و الکل
    بارداری کمتر از 18 سال یا بیشتر از 35 سال
    سابقه تولد نوزاد کم وزن یا بسیار چاق
    پرفشاری خون و مسمومیت حاملگی(Pregnancy poisoning)
    دیابت بارداری و بیماریهای قلبی تفنسی
    کم خونی‌ها
    سابقه مرده زایی یا مرگ جنین

وی ادامه داد:سوء تغذیه در دوران بارداری،سبب سوءتغذیه جنین و در نتیجه،تولد نوزاد کم وزن، افزایش مرگ و میر و عوارض بارداری می‌شود.

این متخصص گفت: تغذیه ناکافی مادر در سه ماه اول بارداری تاثیر نامطلوبی بر تکامل جنین می‌گذارد و در سه ماهه سوم نیز می‌تواند از رشد جنین جلوگیری کند.

وی افزود: خانم‌های بارداری که در طول بارداری تغذیه مناسبی دارند نوزادانی با وزن مطلوب‌تر به دنیا می‌آورند که هم هوشیارترند و هم در برابر بیماری‌ها مقاومت بیشتری نشان می‌دهند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: