کد خبر: ۱۷۰۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017October 15
چه کودک اول شما باشد چه چهارمین فرزندتان، شما می توانید راهی برای نزدیکی و صمیمیت بیابید که احساس خوبی به شما بدهد
شفاآنلاین>سلامت جنسی> اگر شما باردار هستید، ممکن است نگران این موضوع باشید که داشتن رابطه جنسی می تواند به شما یا جنین شما آسیب برساند.

به گزارش شفاآنلاین ، نگران نباشید! رابطه جنسی عموما در طول دوران بارداری بی خطر است. گرچه بدن شما در طول دوران بارداری تغییر می کند، شما همچنان می توانید از رابطه جنسی لذت ببرید. چه کودک اول شما باشد چه چهارمین فرزندتان، شما می توانید راهی برای نزدیکی و صمیمیت بیابید که احساس خوبی به شما بدهد. با داشتن رابطه جنسی راحت، تمرین رابطه جنسی بی خطر و ایجاد رابطه جنسی پس از زایمان، می توانید روابط جنسی در طول بارداری را جبران کنید.

روابط جنسی راحت در دوران بارداری

۱- استفاده از مقدار زیادی روان کننده
از روان کننده شخصی برای داشتن رابطه جنسی راحت تر در طول دوران بارداری(Pregnancy) استفاده کنید. تغییرات هورمونی در طول دوران بارداری ممکن است تولید روان کننده طبیعی خود بدن را راحت تر یا سخت تر کند. برای اجتناب از هرگونه ناراحتی واژنی در طول رابطه جنسی، اگر نیاز به راحتی بیشتری دارید، مقدار بیشتری از روان کننده را استفاده کنید.
-شما می توانید روان کننده را آنلاین یا از داروخانه نزدیک خود خریداری کنید.
-محصولات بر پایه آب را بیابید و از آنهایی که بو یا عطر دارند اجتناب کنید چون ممکن است سوزش آور باشند.

۲- رابطه جنسی به پهلو را امتحان کنید
به پهلو دراز بکشید و شریک جنسی شما باید پشت سر شما قرار بگیرد. این موضع فشار(Pressure) را از شکم بزرگ شده شما کاهش می دهد و با دراز کشیدن به بدن شما مقاومت بیشتری می دهد.
-این موضع دخول سطحی تری را فراهم می کند که این ممکن است برای برخی خانوم های باردار راحت تر باشد.

۳- حالتی را امتحان کنید که در آن خانم، بالا قرار می گیرد
در بالای شریک جنسی خود قرار بگیرید اینگونه شما می توانید سرعت و عمق دخول را کنترل کنید. با کنترل کردن عملکردها شما می توانید تعیین کنید که چه چیزی برای شما راحت تر است.

۴- حالتی را امتحان کنید که از پشت سر باشد در حالی که بالش زیر شکم شماست
به صورت چهار دست و پا شریک جنسیتان از پشت سر شما دخول را صورت می دهد. شما می توانید یک یا دو بالش را زیر شکم بزرگ شده خود برای تکیه و مقاومت بیشتر قرار دهید.

۵- از مدل های دیگری برای ایجاد رابطه استفاده کنید
اگر مقاربت برای شما خوشایند نیست یا دردناک است، ماساژ، بوسیدن و بقیه مدل های فعالیت های جنسی را امتحان کنید. می توانید یک قرار شبانه فوق العاده را در خانه با شمع و نوازش برای حس نزدیکی بیشتر بسازید.

با شریک جنسی خود مرتبا در مورد اینکه چه حسی دارید و چه چیزی برای داشتن حس امنیت نیاز دارید، صحبت کنید. مشکلی وجود ندارد اگر شما تمایلی به ایجاد رابطه جنسی نداشته باشید.
ممکن است بگویید: کمر من آسیب دیده یا درد دارد و من امشب واقعا حس جنسی ندارم. میدانم که ما در مورد نزدیکی کردن صحبت کرده بودیم ولی به جای آن میتوانم تو را ماساژ بدهم و حس ویژه ای را به تو بدهم.

۶- در صورت مشاهده علائم درد و اذیت شدن با پزشک خود تماس بگیرید
گرفتگی در طول رابطه جنسی به خصوص زمان ارگاسم، در دوران بارداری طبیعی است. به هر حال اگر خونریزی مداوم، ترشحات مایع یا درد بعد از رابطه جنسی دارید به چکاپ بروید تا دکتر برای شما تعیین کند که ادامه دادن فعالیت های جنسی در طول دوران بارداری برای شما بی خطر است یا خیر.

تمرین رابطه جنسی بی خطر در طول بارداری
۱- اگر بارداری پر خطری دارید با پزشکتان مشورت کنید
اگر خونریزی واژینال نامعلوم، ترشح مایع از واژن، بارداری چندگانه یا سابقه زایمان زودرس دارید با پزشکتان صحبت کنید. این شرایط ممکن است شما را مجبور به استراحت تا زمان زایمان کند و ممکن است استراحت لگنی به شما توصیه شود.

۲- از صاف دراز کشیدن به پشت، بعد از سه ماهه اول خودداری کنید
از صاف دراز کشیدن به پشت در دومین و اولین سه ماهه خودداری کنید. در این حالت رحم شما که بزرگ شده است به شاهرگ بزرگی در بدنتان فشار وارد می کند که ممکن است روند جریان خون را برای جنین کاهش بدهد و حس گیج بودن به شما بدهد.

۳- از دمیدن هوا به داخل واژن خودداری کنید
از شریک جنسی خود بخواهید که در طول رابطه دهانی هوا را به داخل واژن شما دمش نکند. در برخی موارد این فوت هوا می تواند یک شاهرگ را مسدود کند که این می تواند به جنین آسیب برساند.

۴- اگر شریک جنسی شما تبخال یا زگیل دارد در سه ماهه سوم رابطه جنسی برقرار نکنید
در سه ماهه سوم اگر شریک جنسی شما زخم های سرد یا زگیل های تناسلی دارد راه های دیگری برای نزدیکی امتحان کنید. زگیل ها می توانند باعث ایجاد زگیل در نوزاد شود. در حالیکه این زگیل ها یا تبخال ها اذیت جزئی برای بزرگسالان دارد، می توانند برای اطفال کشنده باشند.
کسانی با زخم های دهان (زخم های سرد) می توانند ویروس را به دستگاه تناسلی شریک جنسی خود در طول رابطه دهانی منتقل کنند، بخصوص اگر زخم فعالی باشد. بهتر است که با خانم باردار رابطه جنسی دهانی انجام نشود.

اگر شما و شریکتان درد مشابهی از زخم ها را داشته باشید در سه ماهه سوم خطری برای رابطه ی واژینالی یا دهانی وجود ندارد. اگر موقعیت زخم ها را نمی دانید پزشک شما از شما می تواند آزمایش خون بگیرد.

۵- از انجام رابطه جنسی مقعدی قبل از رابطه جنسی واژنی خودداری کنید
داشتن رابطه جنسی مقعدی پس از رابطه واژنی می تواند باکتری های مضری را به مجرای رحم منتقل کند. این باکتری ها می توانند در بسیاری موارد باعث عفونت های رحمی و واژنی شود. رابطه مقعدی را به بعد از زایمان معوق کنید.

بسیاری از مادران باردار نیز در طول دوران بارداری بواسیر دارند که این میتواند رابطه مقعدی را دردناک کند.

رابطه جنسی بعد از زایمان
۱- صبر کنید تا در چکاپ بعد از زایمان آماده شوید
چه شما زایمان طبیعی و چه سزارین کرده باشید پزشک شما، شما را از هرگونه عوارض بعد از زایمان، پیش از ایجاد رابطه جنسی آزمایش می کند. معمولا این چکاپ پس از ۶ هفته بعد از زایمان شماست. بسته به این که آزمایش شما چگونه پیش برود، پزشکتان شما را برای رابطه جنسی آماده می کند.
در این ضمن شما می توانید از بوسیدن، ماساژ و نوازش برای نزدیکی به شریک جنسی خود استفاده کنید.
۲- مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید
از روان کننده های بر پایه آب برای  رابطه ی جنسی راحت تر بعد از زایمان استفاده کنید. در طول شیردهی کمبود استروژن می تواند باعث خشکی پوست واژن شود و تولید روان کننده طبیعی سخت تر شود.
خصوصا اگر شما حین زایمان دچار پارگی واژن شده باشید، روان کننده زیاد تر تجربه بهتری را ایجاد می کند.
۳- از روش های پیشگیری استفاده کنید
از کاندوم، دارو های ضد بارداری دوز کم یا باقی روش هایی که پزشکتان برای جلوگیری بعد از زایمان داده است، استفاده کنید. در حالی که برای برخی زنان تخمک گذاری مجدد پس از زایمان زمان بر است، بخصوص اگر شیر بدهند، بقیه زنان توانایی تخمک گذاری صحیح را دارند. اگر شما تلاش می کنید که از بارداری جلوگیری کنید، رابطه جنسی امن و بی خطر، بهترین راه است.
برخی از کنترل های ترکیبی هورمونی زایمان، در طول شیردهی پیشنهاد نمی شوند. چون هورمون ها از طریق شیر دفع می شوند. با پزشکتان مشورت کنید که پس از وضع حمل تان کنترل صحیح پس از زایمان را بر شما داشته باشد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: