کد خبر: ۱۵۶۱۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲:۱۵ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - 2017June 20
چاقی با افزایش خطر دیابت نوع 2 مرتبط است. همچنین اضافه وزن با اختلالات متابولیک که به طور مستقل با تغییرات مغز مرتبط هستند، همراه است.
       

شفا آنلاین:دیابت نوع 2 مزمن خطر بروز مشکلات را در اندام‌های سراسر بدن افزایش می‌دهد. عوارضی که در مغز ایجام می‌شود می‌تواند بروز اختلال شناختی و حتی خطر افزایش دمانس (زوال عقل) را تسریع کند. مکانیسم دقیقی که طی آن دیابت نوع 2 سبب تغییرات مغزمی‌شود مشخص نیست اما احتمالا مقاومت به انسولین، کنترل ضعیف قند خون و التهاب در این امر نقش دارند.

به گزارش شفا آنلاین:چاقی با افزایش خطر دیابت نوع 2 مرتبط است. همچنین اضافه وزن با اختلالات متابولیک که به طور مستقل با تغییرات مغز مرتبط هستند، همراه است. محققان 150 فرد 30 تا 60 ساله را وارد مطالعه‌ای کردند. 50 نفر آنها افراد چاق یا دارای اضافه وزن و مبتلا به دیابت نوع دو، 50 نفر بیماران دیابتی با وزن طبیعی و 50 نفر افراد سالم با وزن طبیعی (گروه کنترل) بودند. هیچ کدام از شرکت‌کنندگان به عوارض دیابت مبتلا نبودند و انسولین دریافت نکرده بودند. تصویربرداری از مغز افراد با استفاده از MRI انجام شد. همچنین آزمون‌هایی به منظور بررسی شرکت کنندگان از نظر شناختی و حافظه انجام شد. محققان مشاهده کردند که ماده خاکستری مغز در افراد مبتلا به دیابت در مقایسه با افراد سالم ضخامت کمتری داشت. در بیماران دیابتی مبتلا به اضافه وزن یا چاقی این نازک شدن بیشتر بود. نتایج نشان داد که لوب تمپورال زمانی که دیابت نوع 2 و اضافه وزن و چاقی توامان وجود دارد، آسیب‌پذیری خاصی دارد.
اضافه وزن و چاقی یا ابتلا به دیابت خطر دمانس را به طور مستقل از هم افزایش می‌دهند. از طرفی آتروفی لوب تمپورال یکی از اولین تغییرات مشاهده شده در بیماری آلزایمر است.
یافته‌های فوق نشان‌دهنده اهمیت مداخلات زودهنگام به منظور کاهش خطر بروز اضافه وزن یا چاقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 است. کاهش وزن در این افراد به حفظ ساختار مغز و عملکرد شناختی کمک می‌کند.
نکته عملی: اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید با حفظ وزن در محدوده طبیعی به حفظ سلامت مغز خود کمک کنید.سپید
منبع: Your Doctor


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: