کد خبر: ۱۳۰۳۵۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - 2016November 10
مدیر عامل موسسه طلوع بی‌نشان‌ها هشدار داد:
اکبر رجبی بیان کرد: ترس از مورد تجاوز واقع شدن کودکان کارتن خواب، در مقابل نداشتن یک سرپناه امن در شبهای خیابانگردی آنها بسیار قابل تأمل است.
شفاآنلاین>اجتماعی>مدیر عامل موسسه طلوع بی‌نشان‌ها با اشاره به اعتیاد و تجاوز به کودکان کارتن خواب گفت: درخواست کمک یک نوجوان ۱۶ ساله که بارها در خیابان‌های شهر به او تجاوز شده، باید زنگ هشداری برای مسئولان حوزه آسیب‌های اجتماعی تلقی شود.


به گزارش شفاآنلاین، اکبر رجبی که در حاشیه برگزاری نمایشگاه مطبوعات سخن می‌گفت، اعتیاد و تجاوز را تنها بخشی از عواقب معضل کارتنخوابی کودکان و نوجوانان دانست و افزود: مددکاران و یاوران موسسه طلوع، طی روزهای اخیر بارها با این قبیل افراد مواجه بوده‌اند.
وی افزود: گاهی شاهد حضور کودکان معتاد در پاتوق‌های کارتنخوابی تهران هستیم که مددکاران موسسه در وهله اول سعی می کنند راهکارهایی به این افراد ارائه دهند که منجر به ترک اعتیادشان شود اما خلأ قانونی در مورد کودکان و نوجوانان معتاد وجود دارد و حیطه عملکرد دلسوزان و متخصصان برای اقدامات درمانی و مراقبتی در این زمینه محدود است.
 رجبی ادامه داد: ترس از مورد تجاوز واقع شدن کودکان کارتنخواب، در مقابل نداشتن یک سرپناه امن در شبهای خیابانگردی آنها بسیار قابل تأمل است. به عنوان نمونه، در طول ۳ هفته اخیر به طور میانگین، روزانه با یک تا دو کودک یا نوجوان مبتلا به اعتیاد مواجه شده‌ایم که برخی خود به موسسه مراجعه و تقاضای کمک کرده‌اند.
او اضافه کرد: مراجعه و درخواست کمک یک نوجوان ۱۶ ساله که در ماههای اخیر بارها در خیابان‌های شهر مورد تجاوز قرار گرفته و مواردی از این قبیل زنگ هشداری برای مسئولان حوزه آسیب های اجتماعی است. اغلب این کودکان بدسرپرست و حتی در مواردی بی‌سرپرست هستند. بسیاری از کودکان کارتنخواب خیابانی، به دلیل خلأ عاطفی و کمبودهای روانی، به ایجاد رابطه با افراد ناشناس روی می آورند و در اغلب موارد، این رابطه به سوء‌استفاده از آنها منتهی می‌شود.
مجری طرح «تهران، شهر بدون گرسنه» و یکی دیگر از مسئولان این موسسه نیز با اشاره به تعداد کودکان معتاد در شهر تهران گفت: به صراحت می توان از وجود بیش از ۲۰۰ کودک کارتنخواب خبر داد که بیشتر آنها گرفتار اعتیاد نیز هستند.
حسین شیخ افزود: بدون شک نبود قوانین کارآمد در موضوع اعتیاد کودکان، منجر به افزایش آسیب ها و فزونی آمار کودکان قربانی کارتنخوابی و اعتیاد خواهد شد.
وی اضافه کرد: اگر توجهی در این زمینه ادامه یابد، سال ۹۶ شاهد بروز سوء مصرف مواد محرک و مخدر، از سوی نوجوانان بسیاری خواهیم بود که در پاتوق‌ها و کلونی‌های اعتیاد و کارتنخوابی زندگی می‌کنند.سلامت آنلاین

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: