کد خبر: ۱۳۰۰۱۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۳ - ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - 2016November 07
شفاآنلاین :در آستانه برپایی همایش " کاهش مرگ و میر مادر، جنین و نوزاد" عنوان شد: بر اساس آمار سالانه از مجموع 129میلیون نوزاد متولد شده در جهان حدود 22 میلیون نفر با وزن کم به دنیا می آیند که درمعرض خطر مرگ نیز قرار دارند.

به گزارش شفاآنلاین ،پروفسور محمد حسین سلطان زاده، فوق تخصص اطفال و نوزادان با اعلام این خبر گفت: متاسفانه حدود بیست میلیون نفر از این نوزادان در کشورهای جهان سوم به عللی همچون مصرف سیگار و دخانیات توسط والدین در معرض خطر هستند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه مصرف سیگار یکی از عوامل سقط جنین، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، مرگ حین زایمان و تولد نوزاد نارس محسوب میشود، افزود: علل مرگ و میر مادر، جنین و نوزاد قابل پیشگیری است و خوشبختانه با برپایی دوره های لازم برای پزشکان و پرستاران در سراسر کشور، شاهد کاهش چشمگیر مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در دهه های اخیر بوده ایم ولی متاسفانه کاهش مرگ و میر نوزادان به موازات کاهش مرگ و میر کودکان نبوده است.

دبیر علمی سمینار کاهش مرگ ومیر مادر، جنین و نوزاد که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به همت بیمارستان فوق تخصصی فرمانیه 20و21 آبان 95 در این مرکز درمانی برگزار میشود، گفت: براساس آمار جهانی دو میلیون و 800هزار نوزاد که اغلب در ماه نخست تولد اند، متاسفانه جان خود را از دست میدهند و تقریبا همین تعداد نیز مرده متولد میشوند؛ یعنی شاهد شاهد مرگ حدود پنج میلیون و پانصد هزار نوزاد در جهان هستیم که قابل پیشگیری است.

پروفسور سلطان زاده با بیان اینکه سالانه حدود هشت میلیون کودک دردنیا میمیرند که نیمی از آنها زیر یکسال و 80درصد در ماه اول تولد اند، افزود: بین 70تا90درصد این آمار قابل پیشگیری است.

وی گفت: با توجه به اهمیت موضوع و امکان زنده نگهداشتن این رقم از نوزادان، سلسله سمینارهای مذکور در کنار برپایی بیش از 170 کارگاه احیاء نوزادان و سمینارهای مرتبط با اهمیت شیر مادر و تاکید بر تماس پوست به پوست مادر و نوزاد دراتاق زایمان، تا کنون برگزار شده و این روند در سراسر کشور به همت دانشگاه های علوم پزشکی در حال پیگیری است.

این فلوشیپ بیماریهای عفونی اطفال افزود: اگرچه همکاری وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی به منظور توسعه آموزشهای لازم در سراسر کشور موجب کاهش آمار مرگ و میر نوزادان و اطفال شده اما این روند نیازمند پیشگیری و مداومت است و همچنان عفونتهای دوران بارداری و نوزادی، زایمان زودرس، نقص تکاملی ریه، وزن کم نوزاد و کمبود تخت مراقبتهای ویژه نوزادی(NICU) تهدید جدی محسوب میشود.

پروفسور سلطان زاده تصریح کرد: دوران بارداری حساسترین زمان در آینده نوزاد و کودک است و آموزش نکات مهم و کلیدی به متخصصان زنان و زایمان، بیهوشی، اطفال، مامایی، پرستاری و پیراپزشکی میتواند نقش اثرگذاری در کاهش مرگ و میر نوزادان داشته باشد.

شایان ذکر است، این همایش علمی که 20و21آبان در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی فرمانیه برگزار میشود، حدود هفت امتیاز باز آموزی ویژه متخصصان زنان، اطفال، بیهوشی، غدد، مامایی، پرستاری و علوم آزمایشگاهی به ارمغان می آورد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: