کد خبر: ۱۰۸۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۰ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 2016May 20
دکتر ولایتی تشریح کرد:
شفاآنلاین :اجتماعی >سلامت >صدور فتوای تاریخی امام خمینی(ره) در خصوص جایز بودن پیوند اعضاء و پیشنهاد نام گذاری این روز به عنوان «روز ملی پیوند اعضاء» نشانه ای بارز از فقه پویای شیعه و مایه افتخار و مباهات همگان است.
به گزارش شفاآنلاین، دکتر علی اکبر ولایتی که در مراسم تقدیر از دست اندرکاران پیوند اعضاء که با حضور و به همت واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل سالن همایش های امیرکبیر مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری برگزار شد،ضمن بیان  این مطلب افزود: مطالعه کتب طب ایران پس از اسلام و به خصوص کتب وزینی چون' الحاوی' و ' طب منصوری' که توسط حکیم' محمد بن زکریای رازی' به رشته تحریر در آمده اند نشانگر این است که در آن زمان هم اشاراتی به موضوع پیوند اعضاء شده است و پس از آن هم تا زمان حاضر پیوند عضو در علم پزشکی دنیا به نحوی پیشرفت داشته است که به واقع نقطه عطف تاریخ علم پزشکی محسوب می گردد.

رییس مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری با اشاره به پیشرفت چشمگیر پیوند اعضاء در کشور و به خصوص در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: در حال حاضر این دانشگاه و مراکز تابعه مانند مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری حرف اول را در زمینه پیوندهای ریه، قلب و کلیه در سطح کشور می زنند.

ولایتی ادامه داد: در خصوص پیوند قلب به لحاظ تعداد پیوند در زمان مشابه این رکورد برای تیم های پیوند دانشگاه ثبت شده است. همچنین پیوند کبد و پانکراس نیز اخیرا در برخی مراکز تابعه دانشگاه صورت پذیرفته است که امید داریم در این زمینه نیز وضعیتی مطلوب و شایسته به دست آوریم.

وی با برشمردن برخی اقدامات انجام شده در مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری از جمله احداث ساختمان پیوند و راه اندازی اتاق عمل های جدید و تقدیر ویژه از زحمات و تلاش های رییس و مسئولان مربوطه، ابراز امیدواری کرد با حمایت ها و همکاری های همه جانبه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بتوان هر چه زودتر این پروژه را تجهیز و راه اندازی کرد.

بر اساس این گزارش، دکتر' فرحناز صادق بیگی' رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه هم در این مراسم ضمن ارائه گزارش جامعی از فعالیت های این واحد اعلام کرد: از ابتدای انجام اعمال پیوندی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تا به حال 6 هزار و 509 مورد پیوند عضو انجام شده که کسب رتبه اول دانشگاه در امر پیوند در سطح کشور را به دنبال داشته است.
وی افزود: مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری در زمینه پیوند ریه رتبه اول و در پیوند قلب رتبه سوم و مراکز لبافی نژاد و آیت الله طالقانی به ترتیب در پیوند کلیه رتبه اول و پیوند کبد رتبه سوم کشوری را کسب کرده اند.

دکتر خسرو رحمانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و دکتر محمد کاظمینی رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی ضمن تقدیر از دست اندرکاران پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نکاتی را در مورد اهمیت و جایگاه پیوند عضو در نظام سلامت کشور عنوان کردند.

در این مراسم که به مناسبت 31 اردیبهشت سالروز صدور فتوای حضرت امام خمینی (ره) در خصوص جایز بودن پیوند اعضاء برگزار شد دست اندرکاران تیم های پیوند مراکز مختلف پزشکی و مسئولان دانشگاه شهید بهشتی ، تعدادی از مقامات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، اساتید و متخصصین برجسته حوزه پیوند اعضاء حضور داشتند و تعدادی از اعضای تیم های پیوند لوح تقدیر و سپاس اهداء شد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: