دیدار وزیر بهداشت و نخست وزیر سوریه / وائل الحلقی بر همکاری تهران و دمشق در زمینه بهداشت ،درمان ودارو تاکید کرد

  به گزارش شفا آنلاین،به نقل از  خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) دراین دیدار دو طرف همکاری در بخش های بهداشتی و علمی و راه های اجرای تفاهم نامه های موجود و امضای تفاهم نامه های جدید را مورد بحث و بررسی قراردادند.

نخست وزیر سوریه دراین دیدار گفت: روابط تاریخی و رو به رشد دو ملت ایران و سوریه که توسط امام خمینی (ره) و حافظ اسد بنیان گذاشته شد در دوره ریاست حسن روحانی و بشاراسد وارد فضاهای گسترده تری شده است.

وائل الحلقی نقش ملت و مسوولان ایرانی را در تقویت قدرت دولت و ملت سوریه در مقابله با تروریست ها از طریق حمایت های سیاسی در محافل بین المللی و کاهش آثار اقتصادی و محاصره اقتصادی ظالمانه ملت سوریه و تقویت محور مقاومت ستود.

نخست وزیر سوریه با اشاره به وضعیت بخش بهداشتی درمانی سوریه پیش از جنگ تروریستی گفت: این بخش بسیار پیشرو و پیشرفته و صنعت داروسازی به شکوفایی رسیده بود و داروهای ساخت سوریه به دلیل کیفیت آن علاوه بر مراکز درمانی داخلی به بسیاری از کشورها نیز صادر می شد.
الحلقی اضافه کرد: بخش بهداشتی و درمانی از نخستین روزهای جنگ مورد هدف قرارگرفت به طوری که کارخانه های تولید دارو ویران شد و غارت شد، مراکز درمانی تخریب شد و آمبولانس ها و کادر پزشکی مورد هدف قرارگرفت.

وی افزود: حکومت تلاش می کند این بخش را برای تحقق امنیت بهداشتی و دارویی، مانند گذشته در همه زمینه ها فعال کند.

نخست وزیر سوریه گفت: بخش بهداشتی سوریه به دارو ها و دستگاه هایی نیاز دارد که امکان تهیه آن ها از ایران و دیگر کشورهای دوست وجود دارد و همکاری بهداشتی میان دو کشور می تواند بخش بهداشتی و دارویی سوریه را بازسازی کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: دولت ایران تلاش می کند امکانات پایداری و مقاومت ملت سوریه را تقویت کند و نیازهای پزشکی و دارویی آن را تامین کند.
دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی افزود: اطمینان داریم که ملت سوریه و محور مقاومت پیروز خواهند شد.
این دیدار با حضور نزار یازجی وزیر بهداشت سوریه و محمد رضا رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران پس از این دیدار در گفت و گو با خبرنگاران گفت: دراین نشست همکاری های علمی و تبادل دارو و تجهیزات پزشکی مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

سید حسن قاضی زاده هاشمی افزود: سال های بهتری را در پیش خواهیم داشت و این مرحله سخت را پشت سرخواهیم گذاشت و ملت های ما شاهد عزت و اقتدار بیشتری خواهند بود.
وی اضافه کرد: برای همکاری بیشتر با سوریه در زمینه های علمی و پزشکی تلاش می کنیم و امیدواریم به نتیجه مورد نظر دست یابیم.

وزیر بهداشت سوریه نیز گفت: از طریق خط اعتباری ایران، دارو و امکانات پزشکی مورد نیاز خود را تامین می کنیم.
نزار یازجی افزود: درمورد اعطای بورسیه های پزشکی نیز به توافق رسیدیم و در تحویل آمبولانس هایی که پیش ازاین قرارداد آن ها امضا شده بود نیز تسریع و دوره های کوتاه مدت برای آموزش کادر پزشکی سوریه درایران نیز برگزار می شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز پنجشنبه پس از دیدار با مسوولان لبنانی و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله، برای دیدار با مسوولان سوری از طریق زمینی راهی دمشق شد.ایرنا