تجهیز ۷۵ بیمارستان در کشور به روش درمان سکته های مغزی
شفاآنلاین>سلامت> معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: اگر درمان سکته حاد مغزی در سه ساعت اولیه صورت گیرد، ۳۰ درصد بیماران بدون ایجاد عوارض و ناتوانی، بهبود کامل خواهند یافت. در این راستا ۷۵ بیمارستان در کشور با استفاده از مدیریت درمان سکته‌های مغزی به ۴۱۲۴ سکته مغزی خدمت رسانی کرده و آنان را به زندگی عادی بازگردانده‌اند.

به گزارش شفاآنلاین، دکتر قاسم جان بابایی درخصوص مدیریت درمان سکته‌های مغزی گفت: سکته مغزی، مرگ ناگهانی بافت مغز است و یک اورژانس پزشکی محسوب می‌شود. سکته می‌تواند باعث از دست رفتن عملکرد مغز شود. سکته مغزی به دو علت کلی ایجاد تنگی و انسداد در رگ‌های خون رساننده به مغز و بروز خونریزی در اثر آسیب عروقی در مغز بروز پیدا می‌کنند.  

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص شایع‌ترین عواملی که سبب بروز سکته‌های مغزی می‌شوند، خاطرنشان کرد: فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی به‌ویژه اختلالات ریتم قلب، کلسترول خون بالا و تنگی عروق گردنی (کاروتید) از جمله عواملی هستند که سبب ساز سکته‌های مغزی می شوند.

جان بابایی ادامه داد: فلج عمومی بدن از علائم بروز سکته مغزی است اما مهمترین علامت این اختلال، اختلال بینایی گذرا در یک یا هر دو چشم، اختلال در راه رفتن، درد و سوزش در یک طرف بدن است. سکته مغزی معمولا با بی‌حسی صورت و دست و پا، ضعف خفیف و اختلال تکلم همراه است. فرد مبتلا باید در کمتر از سه ساعت به بیمارستان دارای خدمات تخصصی برسد.

وی افزایش سن را از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی برشمرد و تصریح کرد: بالا رفتن سن به علت پیری رگ‌های مغز، خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد. عوامل موثر در افزایش ریسک سکته مغزی با بالارفتن سن شامل فشار و چربی خون بالا، بیماری ‌های قلبی، بیماری‌های ارثی، سیگار و چاقی می‌شود. همچنین کم‌تحرکی، مصرف بی‌رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی نیز عوامل ابتلای ایرانیان به سکته‌های مغزی است.

جان بابایی در ادامه گفت: تشخیص و درمان به‌موقع، شانس بهبودی کامل را در صورت بروز سکته مغزی بالا می برد اما برای این کار حتما باید علائم سکته مغزی را به درستی بشناسیم. بیش از نیمی از افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، چنانچه به موقع درمان شوند، توانایی‌های خود را باز می‌یابند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ و اولین علت از کارافتادگی است، اظهارکرد: در حال حاضر سکته‌های مغزی در کشورهای پیشرفته، سومین علت مرگ محسوب می‌شوند که با پیر شدن جوامع در آینده نه‌ چندان دور در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد.

وی درخصوص مدیریت سکته‌های مغزی در کشور گفت: روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در کشورمان دچار سکته مغزی می شوند. اگر درمان سکته حاد مغزی در سیه ساعت اولیه صورت گیرد، ۳۰ درصد بیماران بدون ایجاد عوارض(Complications) و ناتوانی، بهبود کامل خواهند یافت. در حال حاضر سالانه ۱۵۰ تا ۱۶۰هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند و ۱۵ درصد این سکته‌ها به مرگ منجر می ‌شود. همچنین ۳۰ درصد از این افراد زیر ۵۰ سال سن دارند.

جان بابایی افزود: بخش خدمات درمانی بیماران سکته حاد مغزی، جزو طرح‌های نظام تحول سلامت است و در آن برخلاف گذشته، خدمات درمانی حاد و بازتوانی تجمیع شده، تصویربرداری دقیق از مغز و شناسایی نقاط آسیب دیده آن، طراحی اولیه برای بازتوانی ذهنی، هوشی و حرکتی بیمار(Patient)، تزریق داروهای حل کننده لخته‌های خونی مغز، انجام فیزیوتراپی و توانبخشی بر مبنای نقشه‌برداری دقیق مغزی، محاسبه میزان آسیب وارد شده به مغز و اقدامات درمانی حاد متناسب با سن، جنسیت و نیاز بیمار انجام می‌شود.

بنا بر اعلام وبدا، معاون درمان وزارت بهداشت در این خصوص ادامه داد: با برنامه مدیریت درمان سکته‌های حاد مغزی بسیاری از مشکلات جسمی، حرکتی و ذهنی بیماران حل می‌شود و عمر بیمار هم افزایش پیدا می‌کند.  

وی گفت: ۷۵ بیمارستان در کشور با استفاده از مدیریت درمان سکته‌های مغزی به ۴۱۲۴ سکته مغزی خدمت رسانی کرده و آنان را به زندگی عادی بازگردانده‌اند. تا پایان سال ۹۶ تنها ۵۵ بیمارستان در این طرح مشارکت می‌کردند و از ابتدای سال جاری نیز ۲۰ بیمارستان دانشگاهی دیگر به این طرح پیوسته‌اند.