فعالیت ۱۵ هزار مدیر پرستاری در نظام سلامت کشور
 شفاآنلاین>سلامت>معاون پرستاری وزیر بهداشت از فعالیت ١٥هزار مدیر پرستاری در رده‌های مختلف سلامت در کشور خبرداد و گفت: تدوین آیین نامه خدمات جامعه پرستاری انجام شده و امیدواریم به‌زودی اجرایی شود.

به گزارش شفاآنلاین، مریم حضرتی در سومین جلسه شورای سیاستگذاری معاونت پرستاری به تشریح برنامه‌های این معاونت در چند ماهه گذشته پرداخت و اظهارکرد:  شرایط احراز مدیران پرستاری به دانشگاه ها ابلاغ شده و مدیران پرستاری زیر نظرمستقیم ریاست دانشگاه قراردارند. بنابراین از روسای دانشگاههای علوم پزشکی انتظار داریم که در انتخاب مدیران پرستاری شرایط احراز ابلاغی از سوی معاونت پرستاری را رعایت کنند و مدیران پرستاری را با هماهنگی این معاونت انتخاب کرده و حکم آنان از طرف رئیس دانشگاه ابلاغ شود.

وی از تصویب چهار انجمن علمی مدیریت پرستاری خبرداد و گفت: انجمن پرستاری سلامت جامعه و انجمن سالمندی، انجمن پرستاری کودکان و نوزادان و انجمن پرستاری بزرگسالان به تصویب اولیه رسیده و به زودی نهایی و ابلاغ می شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت از اجرای فاز سوم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران خبرداد و افزود: بخش اجرایی صدور صلاحیت حرفه‌ای در جلسه شورای صلاحیت حرفه ای که با حضور وزیر برگزارشد به  به سازمان نظام پرستاری واگذار شد.

حضرتی برگزاری اولین  دوره مدیریت پرستاری بحران را از دیگر اقدامات این معاونت دانست و دومین و سومین دوره این پرستاری بحران نیز به زودی برگزار می شود.

وی از تدوین آیین نامه خدمات جامعه پرستاری خبرداد و گفت: امیدواریم هرچه سریعتر آن را تصویب و اجرایی کنیم.

حضرتی به تشکیل کمیته اخلاق با 21 نفر از برگزیدکان اخلاق هم از نیرهای جوان و هم پیشکسوت خبرداد و اظهارداشت: یکی از سیاست های معاونت پرستاری ارتقای اخلاق حرفه ای پرستاری است و در این کمیته بیمارستان های اخلاقی سنجش و تشویق می شوند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت به تدوین دستورالعمل سطوح تخصصی پرستاری اشاره کرد و گفت: پرستاران سلامت جامعه در سه سطح پیشگیری (آموزش خود مراقبتی)، درمان حمایتی تسکینی و بازتوانی در مراکز جامعه سلامت و کلینیک ها ارایه خدمت می‌کنند.

وی یکی إز موارد پرستاری جامعه نگر را خدمات پرستاری در منزل عنوان کرد و از تصویب پوشش بیمه ای مراقبت در منزل خبرداد و افزود: طرح آزمایشی پوشش بیمه های مراقبت در منزل به زودی آغاز می شود و پس از شش ماه و گرفتن نتیجه مطلوب، انشالله همگانی خواهد شد.

حضرتی با اشاره به اجرایی دوره های جانشین پروری، اظهارکرد: 65 درصد از قشر سلامت را گروه پرستاری تشکیل می دهند، که در نقش های آموزشی، تحقیقاتی، مدیریتی، بالین و در جامعه ارائه خدمت می کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه 15 هزار مدیر پرستاری در رده های مختلف در کشور وجوددارد، برای دوران بازنشستگی این عزیزان،نیازمند آموزش مدیران با تجربه هستیم که به همین منظور بحث جانشین پروری در معاونت پرستاری را دنبال می کنیم که تا الان در ٩ استان کشور کلاس های جانشین پروری برای پرستاران گذاشته شده است که تا پایان سال به ٢٠ استان خواهد رسید.