تک جنسیتی کردن رشته زنان و زایمان چه معایبی دارد
به گزارش شفا آنلاین،به نقل از سپید دختر اولش را پزشک زن، دختر دومش را پزشک مرد، دختر سومش را پزشک زن و پسرش را پزشک مرد به دنیا آورد. او می‌گوید: «برای دختر اولم تحت نظر پزشک خانم بودم و زایمان راحتی داشتم. دختر دومم را در شرایطی به دنیا آوردم که هیچ پزشک زنی دردسترس نبود و درمنظقه‌ای دورافتاده گیر افتاده بودیم. همسر من نسبت به مرد بودن پزشک حساس بود. خیلی دنبال پزشک زن گشتیم، اما نبود. در منطقه‌ای دورافتاده فقط یک پزشک زنان و زایمان مرد راضی به خدمت شده بود.

 دخترم را او به دنیا آورد. زایمان راحتی نبود، اما آن پزشک ازپس شرایط دشوار من برآمد و من و دخترم را نجات داد. نمی‌دانم اگر پزشک مردی که در آن منطقه خدمت کند وجود نداشت، سرنوشت من و دختر کوچکم چه می‌شد! دختر سوم نیز طبق برنامه‌ریزی نزد پزشک زن به دنیا آمد. اما برای زایمان پسرم بازهم دچار مشکل شدیم. دوهفته مانده به موعد زایمان، نیمه شبی که شب عید بود، درد زایمان به سراغم آمد. به بیمارستان مراجعه کردیم، اما پزشک زنی که متخصص زنان و زایمان باشد، حضور نداشت. پسرم را پزشک متخصص زنانی که مرد بود، به دنیا آورد.» مریم 30 ساله می‌گوید: « شخصا با مراجعه به پزشک خانم راحت‌تر هستم. اما وقتی برای زایمان فرزند اولم به بیمارستان رفتم و پزشک خانم حضور نداشت یک پزشک مرد به دادم رسید.»

       نرگس زنی 37 ساله است. او زایمان دوقلوهایش را به صورت سزارین و نزد یکی از پزشکان متخصص زنان و زایمان مرد که پیشکسوت بوده، انجام داده است. او می‌گوید: « پزشکی که من نزدش زایمان کردم، توسط یکی از اقوام معرفی شد. این پزشک فوق تخصص زنان و زایمان و ناباروری بود. کارشان عالی بود. باید بگویم، اگر بازهم قصد بچه‌دار شدن داشته باشم، حتما به ایشان مراجعه می‌کنم. چراکه من مشکل باروری هم داشتم و پزشکم با توصیه‌ها و دارودرمانی مرا به آرزویم رساند.»

       مرجان زنی 50 ساله است که خودش پرستار بخش زایمان بوده است. او فرزند خود را نزد پزشک مرد به دنیا آورده است. درمورد تجربه و شرایطش حین زایمان می‌گوید: « برای چکاپ‌های زنانه که هرچند وقت یکبار انجام می‌شود، پزشک زنان و زایمان زن خوب است. اما برای زایمان فقط و فقط پزشک مرد را ترجیح می‌دهم. پسرم را یک پزشک متخصص مرد به دنیا آورد. قدرت بدنی، رابطه عاطفی خوب بین بیمار و پزشک و حضور همیشگی توسط پزشک متخصص زنان و زایمان مرد ملموس‌تر بود. این تجربه را بسیاری از زنانی که در بخش ما زایمان می‌کردند، تکرار می‌کردند.»

       نیره، زنی مشهدی است که اظهار می‌کند که، فرزندان خود را با کمک پزشک زن به دنیا آورده است. وی می‌گوید: « اصلا تصورش را هم نمی‌توانم بکنم که برای زایمان پزشک مرد به کمک من بیاید. شرم و حیا مانع ازاین می‌شود که با پزشک مرد راحت باشم.» البته اظهارنظرها متفاوت است و بستگی به سطح فرهنگ و منطقه سکونت هر فرد دارد.

       حال در ادامه ببینیم که نظر برخی از متخصصان در این زمینه چیست.

پاکستانی‌ها قبل از ما تک جنسینی کردند
       ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان ایران عقیده مردانه بودن رشته جراحی زنان و زایمان را رد می‌کند و می‌گوید: « بنده با این گفته چندان موافق نیستم. زنان پزشک در ایران، مخصوصا در رشته زنان و زایمان، از هوش و توانایی خوبی برخوردار هستند و تاکنون پیشرفت دراین شاخه از پزشکی با موفقیت پیش رفته است. قبل‌از اینکه در کشور ما رشته زنان و زایمان تک جنسیتی شود، در پاکستان این حرکت انجام شده بود. آنجا هم مشکلی در زمینه پذیرش مردان در رشته زنان و زایمان وجود نداشت. البته بین جنسیت زن و این رشته تخصصی، سازگاری هم وجود دارد.»

 وی ادامه می‌دهد:
       « نباید آمار بالای شکایت در این رشته را مربوط به زنانه بودن آن دانست. بلکه شکایت در تمام شاخه‌های جراحی وجود داشته، اما طبیعت بعضی رشته‌ها در تمام دنیا ایجاب می‌کند، که درصد بیشتری از شکایت‌ها را دربربگیرد.»

در ستاد انقلاب فرهنگی مخالفت کردم
       حقیقت این است که نبودن متخصص مرد در رشته‌ای که نجات‌بخش نسل آینده است، آن را ضعیف می‌کند. محمود متین، متخصص و جراح زنان و زایمان و نازایی می‌گوید: «بعداز انقلاب، امکان تحصیل دستیار مرد در رشته زنان و زایمان وجود نداشت. بنده علیه این موضوع اقدام کردم. شرایط طوری شد که دانشکده به مدت سه ماه، مجبور به اخراج من از دانشگاه شد. تا اینکه با پیگیری‌های بنده، روزی از ستاد انقلاب فرهنگی مرا فراخواندند و گفتند، مساله چیست؟

 گفتم با حذف مردان از رشته زنان و زایمان، اول اینکه نیمی از استعدادهای مملکت که می‌توانند در رشته زنان و جراحی‌های زنانه موفق باشند، کنار گذاشته می‌شوند؛ دوم اینکه پزشکان زن به مناطق دور و روستاها و شهرستان‌های دور نمی‌روند. ترجیح آنها ماندن در شهر محل زندگی خود است. صحبت‌های زیادی رد و بدل شد.

        یکی از آنها گفت: تکلیف اسلام چه می‌شود؟ گفتم، تا جایی‌که می‌دانم، شرع با عقل و عقل با شرع همراه است! بعدازمشورت‌هایی که صورت گرفت، گفتند: فرمایش شما صحیح است، برای پذیرش این رشته نیمی از دستیاران مرد را انتخاب می‌کنیم. همین دستورالعمل را به دانشکده دادیم. اما روسای دانشکده‌های پزشکی آن را عملی نکردند و همچنان باقی ماند. مایه تاسف است که تفکیک جنسیتی در یک رشته پزشکی اتفاق بیفتد. علم، علم است.»

       وی می‌گوید: «البته در حال حاضر بعضی از متخصصان زنان و زایمان توانسته‌اند، این رشته را به سمت و سویی خوبی ببرند، اما اکثر آنها فقط یک متخصص زنان و زایمان هستند. لذا خلاء متخصصان مرد در این رشته، احساس می‌شود. در فرهنگستان علوم‌پزشکی روی بازگشت متخصص مرد به رشته زنان و زایمان تاکید زیادی داشتم و تا این لحظه اعتقاد دارم، تک‌جنسیتی شدن یک رشته پزشکی کار اشتباهی است.»

مرد و زن ندارد، دانشگاه جای باهوش‌ها است!
       سید حشمت‌الله ازهر، متخصص زنان و زایمان می‌گوید: «بدیهی است که دانشگاه جای افراد باهوش است. حال دراین میان برخی نیز به طور شانسی وارد می‌شوند، این افراد در آینده موفقیت زیادی کسب نمی‌کنند و فقط نامشان پزشک است. در مجموع بیش‌از 50 درصد دانشجویان از سطح خوبی برخوردار هستند. در میان رشته‌های تخصصی که داریم، رشته زنان و زایمان با یک‌سری غفلت‌ها روبرو بوده است. یعنی برخی کارها را اصلا یاد دستیار‌‌ها نمی‌دهند.

مثلا طریقه فورسپس و وکیوم را آموزش نمی‌دهند. تمام آنچه که دانشجو فرامی‌گیرد، هیسترکتومی، زایمان طبیعی و سزارین است. اما اگر این زایمان طبیعی به مشکل برخورد کرد، باید چه کرد؟ آنجا است که کار مشکل می شود. تمام بیماران در تهران یا شهرهای بزرگ نیستند، بلکه بیماران و مادرانی که در شهرستان‌ها و نقاط دورتر از شهر زندگی‌ می‌کنند یا پزشکانی که در این تقاط خدمت می‌کنند، وسایل و تجهیزات کافی ندارند.» وی ادامه می‌دهد: «همیشه اعتقاد داشتم که دانشگاه جای افراد باهوش است. حالا فرقی ندارد که این فرد باهوش مرد باشد یا زن! همان اندازه که یک متخصص باهوش زن که علاقه‌مند به رشته زنان و زایمان است، حق دارد وارد این رشته شود، متخصص مرد هم حق دارد. حال اگر از ورود برخی افراد به بعضی رشته‌ها جلوگیری به عمل آمده است به نظرم در حق او اجحاف شده است.»

       وی با بیان اینکه با ممنوعیت تحصیل و کار مردان در رشته زنان و زایمان از ابتدا مخالف بوده می‌گوید: «شما نمی‌دانید دربین مردانی که اجازه ورود به رشته زنان و زایمان را ندارند، چه افراد با استعداد و مغزهای متفکری وجود دارد که در آتیه به دست نمی‌آیند. چراکه آنها در این بازی نیستند. اگر این قصه حل شود، تساوی مرد و زن به معنای حقیقی اجرا می‌شود. به نظر بنده باید کاری را که تمام کشورها انجام می‌دهند، درپیش بگیریم، بنابراین با ورود مردان به رشته زنان و زایمان صددرصد موافق هستم.»